Úvodní stránka Friday, April 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
TOP 09 - strana plná přeběhlíků Tisk E-mail
Pátek, 04 září 2009

Když je založena nová politické strana, vždy bývá předmětem zájmu sdělovacích prostředků i veřejnosti. Týká se to i před nedávnem založené nové strany, v čele se starými politiky TOP 09. Tato pravicová strana si klade nemalé cíle, chce se stát parlamentní stranou a být minimálně jazýčkem na vahách při rozhodování o důležitých záležitostech týkajících se spravování státu. V ještě lepším případě se chce rovnou stát stranou vládní.

Je velmi zajímavé jak velký prostor věnují sdělovací prostředky této straně. O tak velkém zájmu a poskytnutém prostoru si mohou nechat zdát i naše současné parlamentní strany, jako jsou lidovci, zelení, o komunistech, kteří jsou dlouhodobě třetí nejsilnější stranou u nás ani nemluvě. Zajímavé je  i to, že někteří politologové krátce po vzniku strany ihned přispěchali s tvrzením, že TOP 09 se zcela jistě dostane do Sněmovny. Přitom je tato jejich jistota prakticky stále velmi nejistá, vždyť TOP 09 nemá vytvořenou organizační základnu, ani tu materiální, což je pro úspěch ve volbách prakticky nezbytné.

TOP 09 sice může pro některé voliče být zajímavou alternativou, ovšem jde o stranu plnou přeběhlíků a recyklovaných politiků. Například oba lídři strany. Pan Schwarzenberg byl v minulosti senátorem s podporou několika menších pravicových stran. Pan Kalousek dlouholetý lidovec, získal politické zkušenosti a politické funkce jako člen této strany. Především lidové straně vděčí za svoji politickou kariéru. Stejně jsou na tom volební lídři v některých krajích. Například v olomouckém kraji paní Chalánková, získala politické funkce díky lidové straně a v průběhu volebního období přeběhne tam, kde cítí jistější korýtko, stejně jako dlouholetý lidovecký poslanec Severa a jeho kolegyně Parkanová, nebo starosta Čeladné pan Lukša. Všichni jmenovaní kandidují za TOP 09 jako vedoucí krajských kandidátek v řijnových předčasných volbách. U všech jde o jasné přeběhlictví, když v průběhu volebního období, ve kterém byli zvoleni za jednu stranu, tuto kvůli vidině další politické kariéry opustí a přeběhnou tam kde cítí jistější koryto. Jak jinak toto jednání nazvat, než jako přeběhlictví. Zvláště u lidovců (i když tedy již bývalých) tak často a s oblibou zdůrazňujících křesťanské morální zásady, slušnost a poctivost, je toto jednání velmi ale velmi podivné.

Lze založit novou a důvěryhodnou stranu se starými politiky? Lze založit novou stranu především jen díky přeběhlíkům?  Může mít tato strana přirozenou důvěru a autoritu? Domnívám se, že nikoliv. Jde jen o staré a často dávno prošlé zboží, nabízené v novém obalu, který má zamaskovat prošlou lhůtu. A nic na tom nezmění ani až podezřele jednoznačná a nekritická podpora této strany některými sdělovacími prostředky.

            Název strany TOP 09 (Tradice Odpovědnost Prosperita) ve skutečnosti znamená Trafiky Otevřené Přeběhlíkům.

Miroslav Pořízek

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.