Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Tenze mezi vysokoškoláky Friday, June 05 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Tenze mezi vysokoškoláky Tisk E-mail
Neděle, 12 červen 2005

Časopis samozřejmě není prvním ani jediným periodikem, který připravují vysokoškolští studenti. V halách škol, v menzách, na kolejích, se můžete setkat s časopisy, které vydávají jednotlivé fakulty, jako například Sociál na Fakultě sociálních věd, nebo noviny, které se na školy dostávají spíše zvenčí. Mám na mysli Babylon, Agoru nebo třeba Portál a další. K některým z nich už neodmyslitelně patří konzervativní, otevřeně pravicové postoje...

Zeptali jsme se Honzy Exnera, šéfredaktora časopisu Tenze na několik otázek:
Mezi studenty se objevil v posledních týdnech časopis Tenze. Mohl bys říci něco o důvodech, proč časopis vznikl a co chce čtenářům nabídnout?

Časopis samozřejmě není prvním ani jediným periodikem, který připravují vysokoškolští studenti. V halách škol, v menzách, na kolejích, se můžete setkat s časopisy, které vydávají jednotlivé fakulty, jako například Sociál na Fakultě sociálních věd, nebo noviny, které se na školy dostávají spíše zvenčí. Mám na mysli Babylon, Agoru nebo třeba Portál a další. K některým z nich už neodmyslitelně patří konzervativní, otevřeně pravicové postoje, primitivní antikomunismus, intolerance k jiným náboženstvím než ke křesťanství, v poslední době k islámu, která překračuje hranice rasismu. Tenze by měla vyplnit prázdnou mezeru ve škále názorů, poskytovat více sociálnější pohled na věc a platformu k diskusi těch - jak jsem uvedl v editorialu - které mají otevřené srdce nejen k vlastním problémům. Nejde o konkurenci s jinými periodiky, jejichž vydavatelé jsou velmi často někde úplně jinde - školné na vysokých školách podporují, zdražování kolejného je nechává chladnými, k zrovnoprávnění mužů a žen či většinové společnosti a
homosexuálů se chovají přezíravě nebo odmítavě.

Jaký autorský kolektiv se podařilo sehnat a kam se případně mají obracet další dopisovatelé?

Obsah nultého čísla Tenze vznikl po schůzce studentů, kteří se měli zájem na podobném projektu autorsky i jinak podílet. Takže, můžeme-li hovořit o redakční radě, netvoří ji pouze autoři, ale také lidé, kteří ochotně zajišťují distribuci po pražských a dalších školách, kteří připravují tvorbu webových stránek, jíž plánujeme, nebo ti, kteří mají své představy o novinách pro sociálně kritické myšlení, které i podle nich dlouho scházely, a chtějí je představit ostatním. Jedná se z devadesáti procent o vysokoškoláky, zbytek jsou čerství absolventi. Samotnou kapitolou jsou profesoři. Otvírák nultého čísla připravil sociolog Jan Keller, který pro Tenzi napsal článek o školném. K tomuto tématu nám brzy po vydání napsal z vlastní iniciativy text jiný vysokoškolský pedagog. Jsme samozřejmě naprosto otevřeni dalším autorům a lidem, kteří mohou přispět k úspěchu tohoto projektu. Ti se s námi mohou spojit prostřednictvím e-mailové adresy Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny nebo telefonního čísla 605 74 24 50.

Jak je řešena distribuce?

Distribuce bývá kamenem úrazu každého periodika. U Tenze prozatím stojí na dobrovolnosti. Vyšla ve více než tři tisíce kusech a téměř dvě třetiny z toho několik studentů rozneslo po školách během tří dnů. Prostě za mnou přišli s batůžky, které naplnily balíky novin, a vyrazili do škol, menz, kolejí. Část jich prostřednictvím jiných studentů putovala do Plzně, Liberce, Brna a Ostravy. Zhruba dvě stovky si rozebrali účastníci květnové demonstrace proti zdražování školného. Do budoucna samozřejmě chceme distribuci zajistit lépe, na mnohem profesionálnější úrovni, tentokrát jsme si vystačili s tímto způsobem.

Co je obsahem prvního čísla?

Vyjmenuji jen to nejdůležitější. Mezi nejčtenější - podle reakcí, které nám chodí do e-mailové schránky - patří už zmíněný článek sociologa Jana Kellera, v němž se vypořádal s mýty, které plodí jeho pravicoví zastánci. Do aktuálních úvah studentů se nepochybně trefil i text o kolejném. Ze článků z mimostudentského prostředí podle odezvy zaujal text o vietnamských dětech, které se ještě třicet let po americké agresi a používání chemických zbraní armádou USA rodí tělesně postižené. Přinesly jsem také zdařilou recenzi na knihu Tajný svět George Bushe či na dva sociálně laděné filmy asijské kinematografie.

Můžeš prozradit, co se chytá do dalších čísel?

Chceme samozřejmě logicky zůstat ve studentském prostředí a stále nabízet platformu studentům, kteří se chtějí vyjádřit k věcem, jež se jich týkají, jako jsme se jí částečně stali ve vztahu ke zdražování kolejného, kdy ná za svůj brala většina organizátorů protestu. Máme už nyní několik recenzí, například na knihu Pohlavní štvanci. Těch recenzí bude ještě více, ale také chceme mít více upoutávek na filmy a jiné kulturní akce. Navázali jsme proto spolupráci s několika kulturními zařízeními, například s kinem Aero, příznivě se na stabilní spolupráci tváří i některá pražská divadla. Některé texty do příštího čísla jsou již hotové, jiné se připravují. K problematice prozatím neúspěšně prosazovaného registrovaného partnerství nám napsal pěkný článek Slávek Goga, který je vysokoškolákem, členem gay a lesbické studentské organizace GALES a jedním z mluvčích Gay a lesbické ligy. Text o problematice zrovnoprávnění žen zase píše studentka filozofické fakulty, která se zabývá gender problematikou. Zbývá už jen dodat, že oficiální první číslo Tenze vyjde koncem září a poté by se měly noviny stát měsíčníkem.

ZST

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.