Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow "Skryté školné" jde do tisíců ročně Friday, April 03 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
"Skryté školné" jde do tisíců ročně Tisk E-mail
Středa, 22 červenec 2009

Hospodářské noviny zveřejnily následující článek: Vysokoškoláci za studium zaplatí velké množství drobných poplatků, zjistila rozsáhlá studie. Vysoké školy už nejsou dávno zadarmo. I přesto, že se v Česku školné zatím oficiálně neplatí. Nová unikátní studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy, kterou mají HN k dispozici, zmapovala všechny drobné poplatky, které vysokoškolští studenti během studia zaplatí. Školy vybírají například za přihlášku ke studiu, studentskou kartu ISIC, uznání předmětů z jiné školy, vyškrtnutí zapsaného předmětu, pozdější zápis do semestru nebo třeba i promoci.

Pokud student nepřetahuje dobu studia a na škole se "nepoflakuje", nejedná se o žádné astronomické částky. V průměru jde o tisíc korun za rok. Často však je suma výrazně vyšší. Student si totiž hradí náklady za kolej, stravu, učebnice a dopravu, což za měsíc představuje pět až sedm tisíc korun.Poplatky na studenta čekají už na začátku studia. Za přihlášku ke studiu zaplatí zpravidla 500 korun. Pokud nestihne zápis do semestru včas, připlatí si od 100 do 500 korun. Když přechází z jedné školy na druhou a chce uznat předměty, školy si účtují od 25 do 50 korun. Ve chvíli, kdy si student přeje vyškrtnutí předmětu ze studia, zaplatí 60 korun.Druhý studijní program za dva až tři tisíceDalší poplatky už jsou řádově vyšší. Školy vybírají za to, pokud si student přibere ještě druhý studijní program ? od dvou do tří tisíc korun. A také pokud si prodlužuje studium. Tam se částky za semestr pohybují zhruba od 8 do 20 tisíc korun."Je to jako s bankovními poplatky: pokud jsou roztříštěné, klient o nich ztrácí přehled. Pokud by už na začátku byla jasná cena, neměl by student pochyby," říká ekonom Daniel Munich.

Roztříštěné poplatky by tak v budoucnu mohlo nahradit školné. To bude i jedním z témat předčasných voleb."

Ani školné, ani zbytečné poplatky (mimo zdůvodnitelného poplatku za např. flákání) či zatěžování studentů nadměrnými náklady na bydlení ,stravování, učebnice, dopravu, nejsou programem komunistů.  Boj proti školnému ve všech jeho podobách nás, jak je vidět, provází pořád a čeká nás dle výsledku podzimních voleb ve zostřené podobě.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.