Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Setkání s charge d'affair Bolívarské republiky Venezuela v Brně Monday, June 18 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Setkání s charge d'affair Bolívarské republiky Venezuela v Brně Tisk E-mail
Pátek, 27 leden 2017

První letošní setkání členů a sympatizantů Společnosti česko-kubánského přátelství Lazára Cruze Brno se uskutečnilo v úterý 24. ledna v budově MěV KSČM Brno. Začátek setkání patřil vzpomínce na nedávno zesnulého revolucionáře Fidela Castra, jehož památku uctila minutou ticha téměř čtyřicítka přítomných.

Předseda brněnské pobočky Ing. Jozef Štofan v úvodu shrnul působení Společnosti v roce 2016, nastínil plán akcí pro rok 2017, upozornil členy na konání valné hromady a představil nově přijaté členy. Připomenuta byla také událost pietního aktu v Brně, kterou pořádala brněnská pobočka Společnosti na Moravském náměstí, na kterém vzdalo hold Fidelu Castrovi téměř 150 lidí.

Po tomto stručném informativním sdělení uvedl Ing. Štofan hosta, pana Gustava Sierru, charge d'affaires Bolívarské republiky Venezuela v České republice. Pan Sierra pozdravil návštěvníky besedy a poděkoval za pozvání. Seznámil přítomné s obsahem dokumentu, který byl následně promítán. Po krátkém dokumentu ze života venezuelských indiánů žijících v povodí řeky Orinoko začala diskuse. Otázky přítomných byly různorodé. Jeden z prvních dotazů mířil k aktuální politické situaci ve Venezuele. V nedávných volbách získala pravicová opozice parlamentní většinu. Snahou pravice je, podle vyjádření pana Sierry, rozdělit Venezuelu. Takové rozdělení staví pravice na skutečnosti, že z území s bohatými ložisky ropy proudí peníze do chudých částí Venezuely, kde slouží k rozvoji infrastruktury a zlepšování životních podmínek obyvatel. Pravice je toho mínění, že by peníze měly proudit spíše do soukromých kapes. Tato opozice začala ihned po vítězných volbách rušit sociální programy. Zdá se, že se venezuelská pravice příliš neliší od pravice v České republice.

Gustavo Sierra ovšem vyjádřil přesvědčení, že postavení socialistů je ve Venezuele pevné a lid neustoupí z cesty, kterou vytyčil Hugo Chávez.

Dalším tématem byla spolupráce Venezuela - Kuba. Spolupráce těchto zemí je stále užší, nejen v oblasti poskytování odborníků (lékařů), ale také v oblasti budování komunikační (internetové) sítě a turismu. Charge d'affaires musel odpovídat na mnoho dotazů z různých oblastí, řeč přišla například i na tamní přírodu a jeskyně. To svědčilo o velkém zájmu přítomných o tuto jihoamerickou zemi.

Na závěr pan Sierra ještě jednou poděkoval za pozvání a dal příslib dalšímu setkání.


Mgr. Aleš Hubert, Společnost česko-kubánského přátelství, Brno

Z Facebookového profilu ZO KSČM Zbýšov https://www.facebook.com/ZbysovKSCM/

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.