Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Přednáška KS Řecka v Praze Sunday, October 21 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Přednáška KS Řecka v Praze Tisk E-mail
Čtvrtek, 14 prosinec 2017

V sobotu 2. prosince v Praze proběhla přednáška Komunistické strany Řecka (KKE) a řecké komunity v České republice k výročí 100. výročí od výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Na přednášku byli také pozváni zástupci Komunistického svazu mládeže. Hlavním přednášejícím byl soudruh Lefteris Nikolaou, člen Oddělení mezinárodních vztahů Ústředního výboru Komunistické strany Řecka (KKE). Soudruh Nikolaou vzdal čest "vrcholné světové historické události 20. století, která prokázala, že kapitalismus není neporazitelný, že je možné vybudovat vyšší formu organizace společnosti bez vykořisťování člověka člověkem".

V rozsáhlém referátu s. Nikolaou charakterizoval situaci, ve které došlo k revolučnímu povstání ruského lidu pod vedením Leninovy bolševické strany. Vyzdvihl i momenty, které jsou důležité i pro dnešní emancipační boje. Tak jako před sto lety, stále i dnes platí, že kapitalismus může být svržen pouze organizovanou pracující třídou. Z tohoto důvodu KKE věnuje největší úsilí právě učení mas, jak se organizovat a bránit proti buržoaznímu útlaku.

Uvedl příklad nedávného vítězství pracujících řeckých doků, kteří si organizovanou stávkou vymohli zvýšení mezd. Zdůraznil, že stávka dělníků byla vyvrcholením téměř rok trvajícího boje, ve kterém se pracující v praxi učili, jak vést boj za mzdy.

Následná diskuse, která se orientovala k současným problémům, napovídala, že odkaz VŘSR je stále nevyčerpatelnou studnicí poznání a inspirací pro dělnická a komunistická hnutí i v 21. století.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.