Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Nelze mlčet k nehorázné aroganci zlaté mládeže v podání Mádla a Issové vůči starým lidem! Friday, April 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Nelze mlčet k nehorázné aroganci zlaté mládeže v podání Mádla a Issové vůči starým lidem! Tisk E-mail
Pondělí, 26 duben 2010

clock.jpgVe čtvrtek 22. dubna 2010 zveřejnil internetový portál deníku MF DNES ? idnes.cz několikaminutové video Nevolte levici! Přemluv dědu a bábu!, ve kterém mladí herci J. Mádl a M. Issová apelují na nutnost přesvědčit staré lidi, aby nevolili levicové strany. Na tomto by ještě nebylo nic překvapivého, Mladá fronta dlouhodobě podporuje pravicové strany a poskytuje jim obrovský prostor, ať už jde o ODS, její béčko stranu TOP 09, tedy strany plné přeběhlíků od lidovců i ODS či v poslední době  sdělovacími prostředky a agenturami pro výzkum veřejného mínění silně a nekriticky protěžovanou stravu Věci veřejné, jakési céčko ODS či béčko strany TOP 09.

Mádl a Issová se tak zapojili na straně pravicových stran do předvolební kampaně, na což jistě mají právo a dalo by se nad tím mávnout rukou. Pokud by ovšem jejich klip s myšlenkově velmi chudičkým a v mnoha ohledech demagogickým obsahem neměl řadu až rasisticky zabarvených výroků směřujících agresivně vůči starým lidem.

Jen na ukázku několik výroků, které se v klipu objevily: ?Jestli ve volbách zvítězí levice, budou za to moct staří lidé, kteří levici volí. / Levou rukou si lidé většinou vytírají zadek, když budete volit levici, ona si jej potom vytře s vámi./ Takže je potřeba dát najevo, že kvůli Vám rozhodně socialisty a komunisty volit nemají. Naopak volit levici je v přímém rozporu se zájmy jejich potomků./ Protože levice nadělá dluhy a zatímco oni si v klidu umřou, my je pak budem do konce života splácet.? Co výrok, to ?myšlenková perla? na úrovni velmi nepovedené goebbelsovské propagandy vůči všemu odlišnému a jinému než je čistá rasa, zde v podobě jediné správné pravicové politiky.

Není třeba dál pokračovat ve výčtu výroků obou představitelů mladé herecké generace i tzv. zlaté mládeže, tedy lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy, žijícími v nezaslouženém blahobytu nejrůznějších hmotných požitků a zábavy, kteří pravděpodobně ani neví a asi ani nechtějí vědět s jakými problémy se dnes potýká většinově česká společnost a různé generace v ní (od nezaměstnanosti, problémů s bydlením, stále rostoucích životních nákladů až po nízkou vymahatelnost práva a aroganci politické moci), ani jaké problémy řeší naše nejstarší generace. Tedy jaký průměrný důchod dnes starý člověk má, kolik jej stojí nájem, strava, léky a ostatní nutné výdaje a jak moc je složité s průměrnou penzí vyjít.

Nemluvě pak o starých lidech s těžkých zdravotním postižením či o osaměle žijících důchodcích, jejichž situace je dnes často přímo kritická a nezřídka se ocitají na hranici chudoby či i pod ní.  Pokud by toto oba věděli a znali základní fakta o životě starých lidí v dnešní době, nejspíše by tolik arogance, drzosti a demagogie na adresu starých lidí nikdy nevypustili ze svých úst. Možná jim ale za jejich klip někdo dobře zaplatil a oni jen za solidní výdělek poskytli službu jakožto širší veřejnosti známé osoby. Ale i pokud to udělali sami o své vůli a bez nároku na odměnu, své věci spíše posloužili službou medvědí. Nemyslím si, že by tímto obsahově primitivním a demagogickým klipem posloužili pravicovým stranám k lepšímu výsledku a ještě méně snad dokonce svými výroky mohli přesvědčit některé mladé lidi, aby své rodiče či prarodiče přesvědčili o tom, koho mají volit, aby jejich rozhodnutí bylo jediné správné. I přesto není možné vůči těmto odporným výrokům vůči starým lidem mlčet nebo celou věc odbýt tím, že máme svobodu slova, kterou nelze nikomu odpírat jako to udělal předseda ODS Nečas. Možná, že jemu podobné výroky vyhovují a libuje si v nich. Skutečně myslícímu člověku bez ohledu na politické smýšlení však tyto výroky být lhostejné nemohou.

Je tedy nutno připomenout několik základních faktů týkajících se starší generace: byla to ona kdo nesl tíhu poválečné obnovy naší země, zničeného průmyslu, života v těžkých podmínkách kdy často příjem stačil jen na nejnutnější životní potřeby a dnešní důchodci v těchto podmínkách museli žít, vychovávat své děti, budovat své domovy. Poučovat staré lidi o jejich životních zkušenostech může jen hlupák a tyto jsou naprosto nesouměřitelné se zkušeností mladších generací.

Ten kdo celý život pracoval si na důstojnou penzi vydělal. Mezigenerační solidarita se tomuto říká a tento princip funguje ve všech vyspělých zemích i v omezené podobě i některých rozvojových. Naopak současní mladí jsou ač si to většinou neuvědomují právě dlužníky starých lidí, ti již pro společnost svoji práci odvedli, zatímco mladí zatím jen většinou brali v podobě bezplatného vzdělání, bydlení, zdravotní péče, či výchovy od rodičů. Nic z toho nebylo a není zadarmo. Staří mají naopak nejen právo ale i povinnost mladým předávat své životní zkušenosti, je logické, že naopak to býti nemůže, ten kdo tvrdí že ano se pak nutně musí zesměšnit. Dnešní mladá generace má možnost se poučit z chyb svých předků a využít jejich zkušeností a jim pak projevit úctu a vděk za jejich celoživotní práci často vykonávanou v těžkých podmínkách, které si dnes už ani neumíme představit. Mádl a Issová tak projevili svým viděním světa jen drzou frackovitost a velmi omezený pohled na svět a jeho problémy viděný optikou tzv. zlaté mládeže. Svým pohledem jsou naštěstí v naprosté menšině, proto musí být aspoň hodně hlasití, aby si jich aspoň někdo povšimnul. To je ale na druhé straně nezbavuje odpovědnosti a nesení důsledků za své výroky.

 Bc. Miroslav Pořízek, Tovačov.
 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.