Úvodní stránka Friday, August 14 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Několik postřehů k letošní předvolební kampani Tisk E-mail
Úterý, 25 květen 2010

cherry.jpgPředvolební kampaně u nás se v poslední době vedou čím dál více ve stylu amerických kampaní. Zejména naše dvě největší strany se snaží touto formou vnutit veřejnosti mínění, že skutečný smysl má volit jen velkou stranu, která bude mít po volbách dost vlivu k prosazení svých programových cílů. Tento styl kampaně jsme zažili výrazně již v roce 2006 a skutečně se tehdy podařilo oběma největším stranám strhnout podporu podstatné části voličů na úkor všech ostatních. Tyto kampaně však jak se ukazuje letos mají také omezenou účinnost a navíc jsou finančně nemírně náročné. Není tajemstvím, že třeba ČSSD se letos kvůli kampani dost zadlužila. 

Úderná hesla a jasná programová identifikace strany

V letošní kampani KSČM bylo použito hlavní předvolební heslo ? Práce a sociální jistoty. Jistě je toto sdělení voličům srozumitelné a stranu pak jasně identifikující. Je však nutno v tomto pokračovat a výraznými, přitom údernými a srozumitelnými hesly i kampaněmi. Podobně je nutno zvolit při tvorbě tiskových předvolebních materiálů opět originalitu a výraznou grafickou úpravu. Ke komunistům patří rudá barva. O tom jistě není sporu. Poněkud mě proto překvapilo, když předvolební materiály rozdávají i mladí lidé oděni do sice slušivého oděvu, ovšem barvy modré či jiné. Na předvolební akci by měl být například i skákací hrad pro děti ve stranických barvách. Sice jsou to na první pohled maličkosti, ale když si uvědomíme kolik prostředků stojí uspořádání předvolebního mítinku a kolik lidí se tímto způsobem dá oslovit dejme tomu právě v krajském městě, jsou tyto na první pohled nedůležité věci a zdánlivé detaily určitě také důležité. Odpovědné osoby by jistě toto měli zvážit. Pořádat předvolební mítinky, kde jejich součástí je soutěž o hodnotné ceny třeba formou hudební soutěže nebo třeba vědomostní soutěže pro děti je dobrý způsob jak veřejnost zaujmout, lidi je dnes nutno nalákat na seznámení se s programem strany i takto. Na druhou stranu je to ale mnohem lepší způsob, než dát pivo na dvě koruny či hamburger za pět. V tomto směru by se jistě mělo i do budoucna pokračovat a přemýšlet o podobných zábavných formách kampaně, jistě se tato forma osvědčila, stejně jako rozdání drobných dárků dětem. V rámci mítinků a nejen nich se pak nezbytné dále výrazně propagovat Halo noviny a mít k dispozici i členské přihlášky do KSČM, toto možno využít i jako součást tiskových materiálů v rámci kampaní. Proč takto nenásilně nevyzvat veřejnost, že pokud jí program strany zaujme, může do ní i vstoupit? Na druhou stranu využití internetu v kampani je stále nedostačující, v tomto směru je nutno rychle udělat výrazný kus práce a v prvé řadě dát úkol všem OV KSČM, aby urychleně vytvořily vlastní webové stránky a tyto pravidelně aktualizovaly. Toto je dnes naprostá nutnost, tištěné noviny mají jen omezený dosah o Halo novinách to platí dvojnásob. Navíc cenzura a bojkot komunistů sdělovacími prostředky je jev zřejmě trvalý (podívejme se z druhé strany jak obrovský prostor poskytují naše televize a noviny dosud  stranám neparlamentním TOP 09 a Věci veřejné ? jak dokáží novináři manipulovat fakty např. když z bývalého bratra Kalouska, který se podílel na mizerném hospodaření státu jako ministr financí udělali největšího bojovníka proti zadlužování a zastánce odpovědného hospodaření státu ? úplná propaganda ve stylu Goebbelse a dalo by se najít dost dalších podobných příkladů). Využití vlastních komunikačních zdrojů a cest k oslovení veřejnosti je tedy nikoliv jen možnost, ale spíše naprostá nutnost.

V kampani je nezbytná maximální aktivita členů i sympatizantů

Další věcí je distribuce předvolebních materiálů a výlep plakátů. Domnívám se, že zde mohou tuto práci vykonávat mnohem častěji než nyní přímo členové strany a sympatizanti, zejména ti mladší v jednotlivých městech a obcích. Zejména v těch menších, kam potom nemusí zajíždět týmy provádějící tuto činnost přímo z centra daného regionu.  Navíc se ukazuje jako nutnost, aby odpovědné osoby přímo v obcích a menších městech ? zejména tam, měly k dispozici potřebné další materiály  v případě poničení vylepených plakátů. Nikoliv centrum, ale lidé v jednotlivých obcích dokáží vždy nejrychleji a nejpružněji reagovat v takových případech a rychle konat nápravu. A toto se děje při každé kampani, že komunistům se plakáty přelepují nebo jinak poškozují, více než stranám ostatním. Je to už takový folklor a nikoho asi nepřekvapuje. I toto se dá ale jistě omezit. Největší chybou je mávnout nad tím rukou se slovy, je to mrzuté ale nedá se nic dělat. Vždy se dá něco dělat, jen chtít. Sám jsem letos toto zkusil realizovat i s využitím osobně vyrobených materiálů a myslím, že je to jedna z možností, jak  rychle a účinně reagovat na poničení vylepených plakátů.  V Tovačově byly mnou vylepené plakáty velmi rychle poničeny, přelepila je jednak ČSSD a brzy na to i ODS. Neváhal jsem ihned provést nápravu a nikoliv potají v noci plakáty obnovit, ale přímo za bílého dne. Nesetkal jsem se přitom s žádnou negativní reakcí a po obnově již toto delší dobu poničeno nebylo. Až  po asi dalším týdnu byly opět z části přelepeny ze strany ODS, takže jsem musel znovu reagovat a ještě jsem si nechal rezervu materiálů na poslední týden před volbami. V předvolební kampani je nutno, aby strana byla hodně vidět, zejména při kontaktní kampani, ale i co se týká tiskovin a plakátů. Tímto způsobem (že si lidé mnohé udělají ve své obci, městě sami) se také dají nějaké  prostředky ušetřit a za ně vydat třeba další materiály nebo využít na jiné nutné výdaje s kampaní. 

Pravicové strany neváhají zneužívat pro agitaci i státní instituce

 Pracuji na jednom úřadu ve zlínském kraji. Asi 2 měsíce před volbami se na veřejné vývěsní desce úřadu objevil předvolební materiál jedné nejmenované pravicové politické strany. Byl to sice drobný materiál, jedna str. formátu A 4, ale k volbám se to vztahovalo (část volebního programu) a byla to tedy jednoznačná předvolební stranická agitace a to na místě, které má jednoznačně sloužit naprosto jiným účelům. Byla sjednána náprava až po dalším čase a to z podnětu veřejnosti. A druhý případ ? přesně 14 dní před začátkem letošních voleb byl  zaměstnancům úřadu (je jich přibližně 120) do jejich pracovního mailu zaslán odkaz na volební programy pěti politických stran s uvedením slovy:"Vážení Voliči, adresujeme Vám odkazy na volební programy a stručnou charakteristiku vybraných demokratických politických stran, které kandidují v parlamentních volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010. Pročtěte si jejich volební programy, využijte své občanské právo rozhodovat o složení poslanecké sněmovny a přijďte k volbám dát hlas jedné z uvedených stran !!!"

Šlo o politické strany: ODS, TOP 09, Věci veřejné, KDU ? ČSL a Zelené. Další jednoznačná předvolební agitace, tam kde toto rozhodně nepatří. Osobně se domnívám, že toto mnohé adresáty od vnucované volby uvedených stran spíše jednoznačně odradilo. Ukazuje se ale jasně kdo neváhá v předvolební kampani zneužívat i orgány státní správy a samosprávy. Jedinou  obranou je na tyto záležitosti vždy upozornit a zveřejnit je. Ať si lidé sami udělají obrázek o tom, kterak se u mnohých rozcházejí slova o slušnosti a čestnosti s jejich skutečným jednáním. V těchto případech šlo vždy o strany pravicové, což není překvapení. Je to přitom podobná provokace jako intervenční hlídky strany Věci veřejné nebo dnes již ?slavná? Kalouskova složenka na úhradu státního dluhu či odporný klip urážející staré lidi od béčkových herců Mádla a Issové nebo loňská vajíčková kanonáda či nejnověji pořádání studentských voleb a zveřejnění jejich výsledků ještě před volbami řádnými, když bylo předem jasné, kdo v těchto volbách uspěje a kdo nikoliv.

Vůbec nejnovější iniciativou zoufalých antikomunistů toužících stůj co stůj po osobním veřejném zviditelnění, na které se vlastní prací a dovednostmi nikdy nezmůžou je projekt nazvaný "Převol ves," který má i své webové stránky. Obrací se na voliče, aby se svém volebním obvodu vyřídili voličský průkaz, který opravňuje volit kdekoliv a při volbách jít volit na venkov. Na titulní straně webových stránek projektu je všeříkající výrok jasně ukazující morální a myšlenkovou úroveň autorů akce i jejich podporovatelů ? "Nakopat komanče do prdele!" Za účelem volby proti KSČM na venkově mají být vypraveny autobusy, které účastníky zdarma dopraví do konkrétních míst, odměnou za jejich poctivě vykonanou práci v podobě vnucené volby určité politické strany má být volná vstupenka na koncert bývalého frontmana skupiny Lucie, dnes již pohasínající hvězdy populární hudby Davida Kollera, který pro chvilkové zviditelnění udělá cokoliv a je i autorem výše uvedeného výroku. (kdo hradí náklady akce není známo).  Akce slibuje také řádnou ?kalbu? na koncertě Kollera po volbách. Zdá se však dle myšlenkových pochodů autorů projektu, tito alkohol často konzumují ve velkém i mimo hudební akce. Jejich myšlenky i činy tomu dost odpovídají. Jde jen o další z řady provokací, která má odradit těsně před volbami voliče KSČM od jejich volby, zejména ty kteří dosud váhají nad svojí volbou a řadí se k levici. Je zřejmé, že podobně jako hrstka vandalů, kteří natřeli červenou barvou část centrálního sídla KSČM v Praze i tato skupina zajistí komunistům těsně před volbami spíše jen publicitu  a to navíc zcela zdarma. Ostatně ohlas veřejnosti na obě uvedené akce je naprosto až na vyjímky chladný a bez většího zájmu. Dotyční jaksi zapomněli, že každý člověk si názor na politiku a věci veřejné dokáže udělat sám a nepotřebuje rady od hrstky milovníků alkoholu a pokleslé zábavy. Řada komunistů místo organizování podobných protiakcí vydává svou energii pravidelně ve volném čase a zdarma na společensky prospěšnou činnost v místě svého bydliště i mimo něj jako aktuálně třeba při povodních na Moravě. Tam jsou ovšem potřeba kmitající ruce místo kmitajících úst pánů Kollerů, Mádlů a Štětinů. Zejména proto tam tyto lidi nikdy neuvidíme na rozdíl od akcí, kde se mohou tzv. mediálně zviditelnit svým marným bojem proti komunismu a zdarma si z plna hrdla ?zakalit?. Inu každý se musíme nějak bavit a něčím živit, někdo rukama, někdo hlavou, někdo tlacháním nesmyslů či šířením nenávisti proti jinak smýšlejícím lidem a vyvoláváním mezigenerační nenávisti, rasismu a xenofobie.

Jsou to jak vidno stále titíž lidé, stejné skupiny a tytéž strany. Závěr pro všechny voliče je tedy určitě jasný ? nelze volit toho, kdo za účelem volebního úspěchu používá šíření poplašných zpráv, drzé provokování, urážení jiných generací, dokonce fyzické útoky či zneužívání úřadů k předvolební agitaci. Je jasně vidět, které strany jsou v honbě za hlasy voličů schopny snad úplně všeho. Je ovšem třeba občany ? voliče na takovéto praktiky vždy upozornit. Jejich autoři se ale vlastně i sami deklasují do rolí nikomu a ničemu neužitečných primitivních křiklounů.

 

Bc. Miroslav Pořízek, Tovačov

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.