Úvodní stránka Sunday, May 20 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Mohutný protest proti vládě Tisk E-mail
Čtvrtek, 23 září 2010

"Dnes my, zítra vy!" Ústřední heslo úterní demonstrace odborářů z řad policistů, hasičů, vojáků, civilních pracovníků armády, zaměstnanců státních orgánů, veřejné správy, zdravotníků, školských pracovníků, dopraváků a dalších profesí. Téma protestu? Politika pravicové vlády, nesouhlas s jejími rozpočtovými škrty. Nezůstali sami, byl s nimi i bezpočet dalších občanů. Dohromady pak podle odhadu Policie ČR přišlo protestovat 40 tisíc lidí. Ty, kteří stáli v ulicích v okolí pražského náměstí Jana Palacha, už nikdo nepočítal.

Bez nadsázky lze uvést, že této nejrazantnější demonstrace po listopadovém převratu z roku 1989 se fakticky zúčastnilo až šedesát tisíc lidí.

Mezi demonstranty byli i celníci, zástupci vězeňské služby nebo České daňové správy, odbory státních zaměstnanců i civilních zaměstnanců armády či justiční pracovníci.

Nápaditá hesla

Zaznamenali jsme na transparentech velmi zajímavá hesla protestujících: ?Stop 09?, anebo jiné. ?Sejdeme se na louce, kde se budeme pást, neb neumíme krást?. Či - ?Hasiči na starých strojích budou dělat divy, dokud z nich aspoň jeden zůstane živý?. A také: ?Upletli jste na nás bič, máme odejít z nemocnic pryč?. A spoustu dalších, vtipných i méně vtipných, avšak věcně reagujících na problémy, které před občany pravicová vláda předkládá.

Začali policisté

V úvodu promluvil Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR, který zdůraznil, že to, co chystá vláda, tak dnes dopadá na zaměstnance státní a veřejné správy, ale to, co připraví zítra, dopadne na všechny občany. ?Nechceme snížit platy na rok 2011, protože se již snížily na letošní rok,? prohlásil. ?Odmítáme dělení na užitečné a neužitečné policisty, odmítáme snižování služebních míst a restrukturalizaci Cizinecké policie, nechceme metropolitní polici, či nějakou bezpečnostní agenturu,? konstatoval Štěpánek. Jeho každá věta byla přerušována potleskem a výkřiky davů.

A poté hasiči?

Zdeněk Jindřich Oberreiter, předseda Odborového svazu hasičů prohlásil, že nezná jiné dělení hasičů než na naštvané a více naštvané. Připomněl, že v letošním roce přišli hasiči již o dva tisíce korun na platech. Chystané snižování platů a tarifních tříd by podle Oberreitera mělo za následek, že řada hasičů by upadla do dluhové pasti. Podle něho odboráři souhlasí, že se má zastavit růst státního dluhu, ale ne na úkor občanů tohoto státu. "Demonstrujeme proto, abychom upozornili vládu Petra Nečase, že drastické škrty nezaručí občanům jejich bezpečnost," dodal předseda.

Bude státní správa funkční?

Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací, zdůraznila, že "občanská veřejnost je záměrně manipulována, běží zde kampaň, která zaměstnance státní správy dehonestuje," uvedla. Zdůraznila, že bez kvalitní státní správy by stát nefungoval. Návrh snížení platů a snížení tarifních tabulek státním zaměstnancům označila za likvidaci střední třídy, která ve společnosti zajišťuje sociální soudržnost. Konstatovala, že je absurdní, když si toto vláda neuvědomuje a k této skupině občanů postupuje přezíravě.

A ti další?

S mimořádným ohlasem se setkala slova Dagmar Žitníkové, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. "Dnes jsme zde kvůli nám, zítra zde můžeme být kvůli vám," připomněla ústřední heslo demonstrace. Konstatovala, že nejde jen o snížení platů ve státní správě a veřejné správě, ale i o útoky na Zákoník práce a další vládou připravované reformy. "Nejsme žádná lůza, jsme zaměstnanci. Chceme udržet své rodiny, nic více," prohlásila. V závěru "poděkovala" úředníkům ve Strakově akademii (Úřadu vlády ČR) slovy "Děkujeme, odejděte!".

Protestu se zúčastnily i další odborové svazy se státní správou nespojené. Jan Rejský, předseda Odborového svazu DOSIA, který vystoupil jménem dopraváků a silničního hospodářství, konstatoval, že díky škrtům v rozpočtu vláda hazarduje s bezpečností na silnicích a dálnicích. Josef Středula, předseda Odborového svazu Kovo, zmínil slova předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS), který údajně prohlásil, že se demonstrace zúčastní jen méně kvalitní zaměstnanci. Zeptal se: "Jste méně kvalitní?" Načež se z davu ozvaly výkřiky "Hanba!".

Podle Jaroslava Zavadila, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů demonstrace ukázala zájem lidí o to, že jsou připraveni brát se o svá práva a zájmy. Když tato akce nebude stačit, pravil, tak odbory půjdou dále a zorganizují další akce. "Václavák, bude náš", vykřikl emotivně Zavadil.

převzato z Halo novin

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.