Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Kapitalistická cenzura sociálních sítí Sunday, April 18 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Kapitalistická cenzura sociálních sítí Tisk E-mail
Úterý, 27 říjen 2020

Nedávno byl na Youtube smazán příspěvek uživatele "Moravský Troll" (1), který ukazoval na sociální hledisko dopadů současné epidemie a srovnával ji s historickými epidemiemi chřipky na jedné straně a moru na druhé. Ukázal sociální podklad zdravotních jevů a dopadů na společnost jako takovou zejména v době historických krizí společenských soustav. Tento zákaz zdaleka o ojedinělý případ. Na sociálních sítích - Facebooku, Twitteru, Youtube se množí cenzura, mazání příspěvků, účtů i z jednoznačně politických důvodů.

Jedním z markantních případů je květen tohoto roku, kdy Facebook z důvodů "propagace extremismu" cenzuroval kolorovanou fotku sovětského praporu nad Reichstagem, kterou sdílel mimo jiné i Komunistický svaz mládeže pro oslavu výročí osvobození. Odvolání proti rozhodnutí nemělo žádný efekt. To samé se stalo uživatelům po celém světě. V době 75. výročí porážky fašismu, kdy se strhávají sochy a antifašistické pomníky (pod rouškou koronaviru), to byl opravdu závažný politický krok od Facebooku.(2)

Sociální sítě nepovolují placenou propagaci komunistických materiálů, akcí.

Příkladem byl zákaz propagace každoročního festivalu Komunistické mládeže Řecka KNE a jejího časopisu. Řečtí komunisté přiléhavě poznamenali: "Je to další příklad, který odhaluje dusivé ovládání internetu imperialistickými organizacemi, státy a kapitalistickými obry, kterým slouží." (3)

Podobnou zkušenost mají i čeští komunisté. Facebook zakazuje uživatele nejen podle veřejných příspěvků a komentářů, ale i podle soukromých zpráv v messengeru, které cenzor čte. To je důležité upozornění pro ty, kdo bere zasílání zpráv za čistě privátní záležitost.

Trestání třídních názorů pracujících se projevilo i při soudním stíhání dělníka za uměleckou kritiku na Youtube kapitalistického manažera podniku s extrémním vykořisťováním a zneužívajícího práce zahraničních pracovníků. Autor díla je odsouzen k zaplacení pokuty, která je pro pracujícího v ČR jednoznačně likvidační a která vede k závažnému zadlužení. (4) 

Problémem opravdu je, že sociální sítě jsou prostorem, který je vlastněný monopolními kapitalistickými sdruženími nebo podléhají kapitalistickým institucím. A ty si mohou podle buržoazního práva určit, co a jak bude zveřejňovat, a učiní to samozřejmě v souladu se silnější mocí. Doplňují tak systém buržoazního vzdělávání, veřejných i komerčních médií, které se snaží vtisknout vládnoucí ideologii a zabránit třídnímu boji zezdola. Dosud sociální sítě ideovou manipulaci zvládali převážně správně nastavenými algoritmy s umělou inteligencí pro šíření. Vlastníci samozřejmě vědí hodně informací o svých uživatelích a dokáží připravit obsah specializovaný jeho zálibám a zatížený nějakým poselstvím. Ovšem stále více se sahá k hrubým zásahům cenzorského typu. Nyní nestačí pouhá selekce kombinovaná s autocenzurou přispivatelů, ale je nutné vykázat nehodící se názory a jejich nositele i s kontakty mimo síť a aktivně tak trestat.

Do toho se uplatňují snaživí "bojovníci proti dezinformacím", kteří ovšem také jsou ochotni šířit zatížené informace a polopravdy v souladu s mocí. U nás je známý případ bývalého pornoherce Jakuba Jandy a jeho "think-tank" Evropské hodnoty, který odráží válečné přípravy proti Rusku v zájmu NATO a EU. Takto byl označen i příspěvek KSM varující před připravovaným mohutným cvičením NATO v Evropě. (5)

Tyto tendence jsou stále silnější v rámci meziimperialistického soupeření, konkurenci, militarizaci. Ale jsou také projevem všeobecné a širokospektrální krizi, kdy systém si není jistý sám sebou.

Bojkoty, protesty, které by sociální sítě mohly zasáhnout (protože jejich příjem je založený na shlédnutých reklamách) nejsou příliš funkční, protože případná mobilizace dnes probíhá téměř stejnými cestami a hlavně chybí alternativy s dostatečným záběrem. Například Youtube má faktický monopol na sdílení videí.

Ukazuje se jasně, že internet není ten svobodný prostor, který nám byl slibován, ale prostor vlastnictví a moci, podobně jako jiné prostory v kapitalismu. Pro komunisty to znamená hledat vlastní cesty k informování a efektivní metody šíření. Bude zřejmě nutné zaangažovat i samotné šiřitele a příjemce, aby nešlo jen o pouhou konzumaci a přeposlání, ale apelovat i na jejich inteligenci a aktivní práci při utváření vlastních pohledů.

Víc než dřív vystupuje na povrch, že vládnoucí ideologie liberalismu je zavádějící. Jde o svobodu jen pro vyvolené, což ostatně liberalismu bylo vždy vlastní. Koneckonců vlastníci otroků na americkém Jihu byli často zastánci (svých) svobod. V pojetí lidských práv u liberalismu má právo libovolně nakládat se svým majetkem výsadní postavení.

Je jasné, že s krizí a nejistotou se objevuje spousta, zdálo se, překonaných ideologií. Dá se samozřejmě předpokládat, že určité ekonomické i státní struktury ve své konkurenci ten nebo onen fake, falešnou zprávu, generují nebo podporují jeho šíření. Příkladem byla snaha západních médií destabilizovat Čínskou lidovou republiku v počáteční fázi boje s koronavirem ve Wuhanu šířením alarmistických i falešných zpráv. Takové zatížení informačních zdrojů má za následek snížení důvěry v ně. V konečném důsledku rostou celosvětově i nevědecké představy. A to včetně tak extrémní ideologie, jako je představa, že země není kulatá, ale plochá.(6)

Současná epidemie tyto jevy rozvířila ještě víc. Média cíleně zvýrazňují jak alarmismus, tak bagatelizaci choroby. Obojí se spojuje s extrémním chováním a samozřejmě s konkrétními ekonomickými a politickými zájmy různých aktérů. Objektivitu ve veřejném prostoru tedy nehledejme.

Moderní cenzoři sociálních sítí nejsou příliš chytří (což cenzoři zřejmě nikdy nebyli). Jejich práce je podpořena automaty s klíčovými slovy a nějakým rozpoznáváním. Reagují i jen na alternativní a provokativnější nadpisy, které neodpovídají jejich pohledům na svět.

V případě Moravského Trolla je zdůvodnění cenzury Youtube o šíření dezinformace jednoznačně zástěrkou, protože ve video ukazuje sociální, ekonomické a politické hledisko (a možná spíš podstatu) zdravotního jevu, což se právě v kapitalistické společnosti nesmí.


Vyjádření Moravského Trolla k cenzuře:

Video neobsahuje porušení zásad youtube a neobsahuje dezinformace o COVID19. Upozorňuje na zhoršení smrtelnosti COVID19 ve špatných sociálních podmínkách. Dokazuje to na příkladu epidemií moru, což je doloženo statistikou WHO. Chřipka je smrtelné onemocnění. Celosvětově usmrtila miliony lidí. Její smrtelnost také podléhá sociálním vlivům. Proto dnes chřipka zabíjí méně, než před sto lety. Video netvrdí, že je chřipka nevýznamné onemocnění a netvrdí to ani o COVID19. Video upozorňuje katastrofální sociální podmínky milionů lidí v USA, což výrazně zvyšuje smrtelnost onemocnění COVID19 proti jiným zemím. Jsem přesvědčen, že video bylo zablokováno z důvodu politické cenzury a skutečným důvodem je snaha zamlčovat informace o velmi špatných sociálních podmínkách v USA.


O-K

Poznámky

(1)

https://www.youtube.com/channel/UCuf2_gmlHU5HWXxS1sWS3SQ

(2)

http://www.ksm.cz/z-domova/oslava-porazky-nacismu-je-pro-facebook-projevem-extremismu.html

https://www.rt.com/news/488239-facebook-censors-soviet-flag-reichstag/

(3)

http://www.idcommunism.com/2020/09/google-facebook-reject-communism-related-ads-the-case-of-kne-festival.html 

(4)

http://www.halonoviny.cz/articles/view/53862786

(5)

http://www.ksm.cz/z-domova/proti-manipulaci.html

(6)

https://www.idnes.cz/xman/adrenalin/mike-huges-sileny-mike-raketa-na-paru-smrt-placata-zeme-flat-earth-konspirace-iluminati-zednari.A200223_103624_xman-adrenalin_fro

 

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.