header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Sedm kulí jako ve Vrběticích

Byl by to sice nekvalitní, ale dobře se prodávající špionážní román. Dva ostří ruští chlápci (mají se jmenovat Alexandr Petrov a Ruslan Boširov) jezdí po Evropě a rozsévají zkázu a smrt.

Tedy smrt... zdá se, že dokážou zabít pouze jako "collateral damage" (vedlejší škody - pojem, který dobře znají vojáci NATO v Afghánistánu, piloti bombardujících dronů atd). Všichni ti, co si Saša a Ruslan předsevzali zabít nejsmrtelnější úpravou nejsmrtelnější substance na světě, novičokem - všichni přežili. Skripalovi, údajný bulharský obchodník se zbraněmi Gebrev, a teď asi Navalny, a kdo ví kdo ještě, kdo ani neví, že měl být mrtvý. Tvrdí chlapíci jsou trochu smolaři, no. Ale to bychom béčkovému akčnímu příběhu odpustili - potřebuje happy-endy "těch dobrých".

Otvírá se další kapitola po sedmi letech. Zapomenuté dvě exploze (s odstupem dvou měsíců a kilometru) muničních skladů ve Vrběticích se stávají kulisami pro novou část příběhu. Muniční sklady měly pronajaty firmy Imex Group, která byla obviněna z nelegálního obchodování se zbraněmi, a Excalibur Army (dnes sekce Czechoslovak Group oligarchy Strnada), jež čelila obviněním z obchodování se zakázanými minami. Dodnes není jasné, o jakou tam šlo munici a pro koho byla určená. Občas se objeví podezření - ukrajinský režim, některá syrská extremistická skupina bojující proti legální vládě po boku NATO - ale oficiálně není řečeno nic. Nastávají léta odklízení škod, soudních tahanic o obecném ohrožení, neoprávněném skladování zbraní, podvodech. Ale nic se nedokáže.

 

Zato po sedmi letech je vše jasné. Přišla zpráva z "kvalitních" zdrojů, že to byli ti ostří chlápci, co opět zasáhli. Dva drsní zloduši z románu - Saša a Ruslan - 15. října 2014 jsou ("možná" - ale to slovo se do příběhu nehodí, řekněme "pravděpodobně") v muničním skladu a (jak si domýšlíme) pokládají bomby - jedna sada vybuchne druhý den, druhá za dva měsíce.

Čekat na šetření a soud není potřeba. V minulosti se to neosvědčilo. Sprosté staré dobré podezřelé hned potrestat! Hned a na nejvyšších místech. Není třeba se ptát na motiv, provedení, důkazy, obhajobou a žalobou. Teď hned, po sedmi letech, je potřeba přerušit vztahy s Ruskem, vyloučit diplomatické pracovníky - je třeba trestat! Premiér, který ztratil většinu a ministr vnitra, používají velká slova - je třeba trestat! Opozice vzácně přizvukuje - je třeba víc trestat!

Těch sedm let, než se vynořilo ono podezření, které se mění v jistotu a potřebu diplomatického rozkolu, ta doba se vzácně shoduje s vyostřením vztahů USA (a celého NATO) k Rusku. V posledních dnech dochází k odvolání diplomatů z USA z podobných obvinění na vodě. Rusko údajně je tak mocný stát, že může ovlivňovat volební proces v USA, hackuje americkou ekonomiku - doteď to bylo naopak. "Ze solidarity" odvolává diplomaty také Polsko. Zároveň je stále reálnější útok banderovského režimu na Ukrajině na lidové republiky na Donbase, které se vzepřely fašismu. Na Balkáně a v Černém moři začíná obrovské cvičení NATO o 30 tisících vojáků. Dokončuje se druhé potrubí baltského plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa, čemuž chtějí USA zabránit všemi i podpásovými prostředky.

Najednou mizí to, že tak ostře schází očkovací látky (smůla, Rusové Sputnik-V sice měli první, ale západní farmaceutické společnosti si vymezují svůj monopol nad EU). Najednou nám nejde o co nejvýhodnější nabídku na dostavbu Dukovan. Sice nikdo jiný než Rusové dnes nemá aktuální zkušenosti se stavbou velké nukleární elektrárny, sice veškeré české jaderné elektrárny mají jeden zdroj paliva a fungují spolehlivě, sice Češi už za těch 30 let kapitalismu ztratili know-how ve stavbách komponent jaderných elektráren, ale to vše nevadí. Teď, právě teď je tu ohrožení - novou elektrárnu musí postavit západní společnosti. Je to dražší, nebezpečnější, nevýhodnější. Ale víte, když budou Rusové soutěžit, Saša a Ruslan můžou přijet a udělat z České republiky území zamořené novičokem. Sice nezabije, ale tohle prostě nechcete.

Byl by to napínavý a zábavný béčkový politicko-špionážní thriller. Výbušné podmínky, které jsou ve světě, už tolik zábavné nejsou. Západní země v čele s USA se potácejí v krizi, z které se ne a ne vymanit. Užívají své struktury, aby kopali kolem sebe. Spojené státy zavelí a všechny země NATO reagují v řádu dnů. Na hranici s Ruskem se vrší síly. Američtí generálové diktují zvýšení propustnosti českých silnic a železnic pro americké tanky. Taktické a jaderné zbraně jsou v záloze. Zdá se, že jsme v nejhorší situaci od simulace jaderné války NATO v roce 1983, která mohla přerůst ve válku skutečnou.

Tedy, zopakujme, v tu samou chvíli, kdy

  • probíhá velké cvičení NATO na Balkáně a v Černém moři, Defender Europe 21, a menší v Pobaltí. Kdy proti sobě stojí mohutné jaderné síly;
  • je zásadní problém akutní nedostatek očkovacích látek v ČR, který by zmírnil ruský Sputnik-V;
  • jedná se o dostavbě jaderného zdroje v Dukovanech;
  • banderovská vláda se snaží obsadit lidové republiky na Donbase, přičemž umírají lidé, jako pětiletý Vladik. Mluví se o tom, že imperialismus NATO, EU v tom stojí za Ukrajinou;
  • jsou odvoláváni ruští diplomaté v USA, kvůli pofiderním aférán Russiagate a navazujícím, "ze solidarity" totéž činí Poláci

...se vynoří záhadný deus ex machina, rozřešení sedm let staré zápletky. Za vše teď můžou Rusové. A je nutné udělat přesně totéž, co zrovna dělá Strýček Sam, tedy přerušit diplomatické styky, odsunout tržní soutěž, a pevněji se přimknout k západnímu imperialismu - NATO, EU, farmaceutických společnostem, jaderným a zbrojařským korporacím. Jenže v době, kdy válečná psychóza je na vzestupu, mírové hnutí v ČR, stejně jako KSČM mlčí.

"Sedm kulí" v Sarajevu, zabití rakouského následníka, zahájily jatka první světové války. Sedm let stará exploze ve Vrběticích a dnešní hysterie může být součástí zahájení té třetí.

O-K

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .