Friday, August 14 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Podpora slovenských dělníků Tisk E-mail
Pondělí, 13 prosinec 2004

Třináct lidí se v pátek zúčastnilo solidární akce v Praze na podporu protestujících zaměstnanců papíren společnosti Mondi ve slovenském Ružomberku. O hodinovou nenásilnou blokádu prodejny nedaleko náměstí Míru, která od slovenské papírny odebírá zboží, se pokusilo jak několik aktivistů pořadatelské Socialistické alternativy Budoucnost a Iniciativy pracujících a mládeže, tak členové Komunistického svazu mládeže a KSČM.

Účastníci vznesli požadavky vůči Mondi (ještě nedávno Neusiedler), mezi nimi bylo uznání nových nebyrokratických odborů, konec terorizování rebelujících zaměstnanců a zrušení devatenácti výpovědí za účast na protestu. Akce se konala v rámci mezinárodní kampaně u příležitosti Dne lidských práv.
Chceme tak vyjádřit podporu zaměstnancům papíren, vůči kterým management uplatňuje represivní metody. Jeho reakcí na zářijovou petici za zvýšení mezd bylo okamžité propuštění všech pěti členů petičního výboru, reakcí na ustavující schůzi nové odborové organizace ZOO, pak výpovědi všem 14 zaměstnancům jmenovaným v zápise. Nová odborová organizace má nyní úředně ověřených 262 členů a odmítá se zapojit do oficiální odborové centrály KOZ, je v kontaktu s odbory v bratislavském VW, které tento týden vyhlásily stávkovou pohotovost, uvedl jeden z organizátorů bojkotu a člen Socialistické alternativy Budoucnost Petr Jindra.
Podle levicových aktivistů management korporace Mondi pošlapává základní ústavní právo zaměstnanců na sdružování a odmítá byť jen zasednout k jednání. V závodě vytváří atmosféru strachu a vyhrožování, která například vedla k situaci, kdy si na listopadovém shromáždění zaměstnanců řada z nich zahalila tváře, aby nemohli být identifikováni.
Zářijová petice zaměstnanců byla reakcí na dobré hospodářské výsledky firmy, tak na důsledky vládních reforem, které se bezprostředně projevily ve skokovém zdražení základních životních potřeb. V odborovém a levicovém hnutí ve starých zemích EU vzbudila petice i následná situace výrazný zájem, protože přímo souvisí se stěhováním výroby za levnou pracovní silou a nízkými daněmi vykoupenými ostrým útokem na sociální zabezpečení a životní úroveň většiny obyvatelstva na Slovensku. Solidární protesty tak dnes a o víkendu podle dosud potvrzených informací proběhnou v Anglii, Rakousku a Portugalsku, vysvětlil Petr Jindra a dodal: Domníváme se, že situace na Slovensku je nahou variantou současných vládních 'deforem' a předobrazem totální sociální destrukce, kterou formuluje opoziční ODS pod názvem 'Modrá šance'. Radikální postupy nových odborů v Ružomberku i reakci zaměstnanců VW v Bratislavě pak považujeme za nesmírně inspirativní pro české zaměstnance.

podle Halo novin, 13. prosince 2004, (jan)
Pozn. Akci předcházel o týden dříve mítink se slovenskou aktivistkou Z. Cingelovou o dopadech deforem na mládež a pracující.

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.