Úvodní stránka Friday, June 05 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KSM se účastnil LLL demonstrace v Berlíně Tisk E-mail
Neděle, 09 leden 2005

8. a 9. ledna se uskutečnil v hlavním městě Německa tradiční levicový víkend plný seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit, který byl v neděli zakončen několikahodinovým masovým pochodem k památníku socialistů.

Tak, jako již mnohokrát v minulosti zorganizoval Komunistický svaz mládeže výpravu českých mladých komunistů na tradiční komunistický LLL víkend konaný 8. - 9. ledna tohoto roku v německém hlavním městě, k připomenutí zavraždění vůdců německé revoluce Rosy Luxemburg a Karla Liebknechta a smrti vůdce revoluce ruské, Vladimíra Iljiče Lenina.
 
Antifašistický kongres mládeže
Hned po příjezdu do Berlína spěcháme do centra mládeže ve čtvrti Kreuzberg. Tradičně se zde den před LLL demonstrací koná řada levicových aktivit. Centrum mládeže je rozlehlá přízemní budova uprostřed parku, jejíž součástí jsou dva velké konferenční sály, menší klubovny na schůze ale i internetová kavárna, bar a místnosti s kulečníkovými i dalšími hracími stoly. Své infostánky zde měla řada organizací a hnutí – Socialistická německá dělnická mládež (SDAJ), Asociace marxistických studentů (AMS), Antifašistická akce, mladí odboráři z IG Metall a Ver.di. a řada dalších. Největší akcí, která se v Centru mládeže koná, je Antifašistický kongres mládeže. Organizuje jej Jednota pronásledovaných nacistickým režimem - Svazu antifašistů VVN-BdA, organizace sdružující bývalé bojovníky proti fašistickému režimu, ale i mladé antifašisty. Ač se koná o kongres mládeže a mladí tvoří i naprostou většinu z několikasetčlenného posluchačstva, mezi řečníky figurují především velké osobnosti z doby odporu proti hitlerovskému nacismu. Příspěvky se kromě připomenutí nacistické zkušenosti týkají především nebezpečí, plynoucího ze sjednocování dvou stále úspěšnějších fašistických stran – Národně-demokratické strany Německa a Německé lidové unie a také hrozbě všeobecné fašizace německé společnosti.
 
O festivalu ve Venezuele
Na Antifašistický kongres mládeže navazuje celá řada menších přednášek a diskusí, týkajících se sociálních reforem namířených proti pracujícím a mládeži, protiválečného hnutí, solidarity s Kubánskou revolucí atd. Pro KSM je zdaleka nejdůležitější mítink pořádaný sesterskou SDAJ, který se týkal XVI. Světového festivalu mládeže a studentstva, chystaného na letošní srpen do venezuelského hlavního města Caracasu. Kromě zástupců SDAJ a KSM zde představují přípravu festivalu ve svých zemích také reprezentanti Komunistické mládeže Řecka, Mládeže Komunistické strany v Dánsku a Komunistické mládeže Švédska. V Německu se do přípravy festivalu podařilo zapojit skutečně široké spektrum mládeže – kromě levicových mládežnických hnutí také sekce mládeže největších odborových svazů a vysokoškolské studentské organizace. Podle předběžných odhadů by se v rámci německé delegace mělo caracaského festivalu zúčastnit okolo pěti set mladých lidí. Aktivity v Centru mládeže pokračují v Centru mládeže ještě koncertem ska a hiphopových hudebních skupin, který trvá až do vskutku velmi pokročilých nočních hodin.
 
Bojovný rudý pochod
Vyvrcholením aktivit k připomenutí Lenina, Liebknechta a Luxemburgové je tradiční mnohatisícový pochod, konající se vždy druhou neděli v lednu. Letos se ho účastní přes 12000 lidí, což je o takřka 2 tisíce více než minulý rok. Jednotlivé organizace a hnutí pochodují v rámci svých kontingentů. K těm největším a nejvýraznějším patří kontingenty Německé komunistické strany, antifašistů z VVN-BdA, Marxisticko-leninské strany Německa a různých komunistických organizací tureckých emigrantů v Německu. Ze skandovaných hesel snad nejvíce vystihuje atmosféru celého našeho pochodu "Karl, Rosa, Wladimir, für unsere Zukunft kämpfen wir“ (Karle, Roso, Vladimíre – my bojujeme za svou budoucnost). Mezi tématy stovek transparentů vévodí ty, které jsou namířeny proti souboru asociálních reforem Schröderovy vlády Agenda 2010, novému zákoníku práce Hartz IV, okupaci Iráku a Palestiny i proti sociálním škrtům, které prosazuje v Berlíně vládnoucí koalice sociálních demokratů s „postkomunistickou“ Stranou demokratického socialismu. Pochod se ale nedokáže obejít bez tradičních provokací tisíců policistů, které v některých momentech dokonce přesáhují charakter fyzických potyček. My, účastnici pochodu z řad českého Komunistického svazu mládeže jdeme v rámci mezinárodního mládežnického kontingentu, který tvoří především příznivci SDAJ, AMS a jejich partnerských organizací z celé Evropy.
 
Die Toten mahnen uns
Několikakilometrový pochod je zakončen Internacionálou u Pomníku socialistů. Právě k němu se po celý den chodily vzpomenout na mrtvé revolucionáře desítky tisíc Berlíňanů. Památník – obelisk s nápisem Die Toten mahnen uns (Mrtví nás upomínají) – je celý pokryt ohromným množstvím rudých květů. Ani letos tedy nezapomněli pracující a mládež na své hrdiny, kteří za myšlenku socialistické revoluce položili své životy. Během jednoho dne se přišlo okolo sto tisíc lidí poklonit památce komunistických mučedníků. Jejich odkaz tak žije dál!

Milan KRAJČA

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.