Úvodní stránka Saturday, September 19 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KSM opět zvolen do vedení Světové federace demokratické mládeže! Tisk E-mail
Pondělí, 14 listopad 2011

Komunistický svaz mládeže opět zvolen do vedení WFDYVe dnech 8. až 13. 11. 2011 se Komunistický svaz mládeže (KSM) v portugalském Lisabonu zúčastnil 18. sjezdu Světové federace demokratické mládeže (World Federation of Democratic Youth, WFDY), která sdružuje desítky milionů mladých lidí z demokratických, pokrokových a antiimperialistických mládežnických organizací z celého světa. Slavnostní jednání sjezdu bylo zahájeno Hymnou demokratické mládeže a projevy dvou posledních prezidentů Federace Miguela Madeiry a Tiaga Vieiry. Následné rozsáhlé rokování bylo přerušeno jen v sobotu 12. listopadu, kdy delegáti shromáždění hromadně svou účastí podpořili velikou stávku odborářů z veřejného sektoru, která přivedla do ulic metropole Portugalska 180 000 pracujících. Jaké jsou nejdůležitější výsledku sjezdu obecně a pro mladé české, moravské a slezské komunisty zvláště?

S účastí 86 delegací se především jednalo o nejreprezentativnější shromáždění Federace od svržení socialismu ve střední a východní Evropě. Po těžkém úderu na přelomu 80. a 90. let 20. století se Federace dokázala stabilizovat a pod úspěšným vedením Portugalské komunistické mládeže, jež v roce 2003 obsadila pozici prezidenta WFDY, obnovila Federace svoji pozici, pořádala řadu mezinárodních akcí a kampaní, mezi nimiž byla pro nás zásadní kampaň solidarity se státní mocí ilegalizovaným Komunistickým svazem mládeže, o.s. Boj Federace proti zákazu KSM, který je jedinou členskou organizací WFDY v České republice, je přitom zmiňován i v přijatých sjezdových dokumentech a byl součástí panelů zachycujících dějiny Federace, jež byly vystaveny v sjezdovém sále.

Potleskem a s uznáním přijali delegáti sjezdu dvě vystoupení generálního tajemníka Portugalské komunistické strany Jeronima Souzy a vrcholných zástupců partnerských mezinárodních organizací Philippa Souliera za Světovou odborovou federaci, jenž zdůraznil potřebu budování třídně definovaných odborových svazů a solidaritu s KSM a organizacemi komunistické mládeže v dalších východoevropských zemích, a Iraklise Tsavdarise, prezidenta Světové rady míru.

Vlevo je dosavadní prezident WFDY Tiago Vieira, vpravo jeho nástupce Jeronimo Souza a uprostřed generální tajemník PCPPředsednickou funkci WFDY v Lisabonu převzala Sjednocená demokratická mládež Kypru (EDON), mládežnická organizace na Kypru vládnoucí komunistické strany AKEL. Ohledně její nominace bylo dosaženo všeobecné shody, což je dobrým znamením pro další upevňování jednoty Federace. Funkcí generálního tajemníka WFDY byl pověřen Svaz mladých komunistů Kuby. Obsazení těchto dvou nejvyšších postů zástupci masových komunistických organizací zajišťuje stabilitu jejich výkonu a kontinuitu s předchozím politickým nasměrováním Federace.

Závažný a současně závazný je pro nás výsledek volby členů Všeobecné rady WFDY (v podstatě obdoba ústředního výboru) WFDY. Na návrh ostatních organizací byl do tohoto orgánu již podruhé zvolen Komunistický svaz mládeže, o.s. z České republiky, a to jako jediný zástupce střední a východní Evropy. Tato skutečnost ukazuje prestiž a uznání, jemuž se KSM na mezinárodní úrovni těší.

Zástupce KSM se aktivně účastnil jednání sjezdu, vystoupil na jednáních pléna při formulování textů sjezdových dokumentů a absolvoval řadu dvoustranných jednání s partnerskými organizacemi jako je Komunistická mládež Řecka, Portugalská komunistická mládež, EDON či Federace mladých italských komunistů i s prezidentem Světové rady míru. Mezi diskutovanými otázkami bylo také organizování 9. schůze evropských komunistických organizací mládežnice, kterou bude již podruhé v prosinci 2011 hostit v Praze Komunistický svaz mládeže, o.s. I tato skutečnost potvrzuje pevnou pozici KSM v mezinárodním hnutí komunistické mládeže.

Zcela zásadní byly výsledky jednání o dokumentech shromáždění WFDY, především o Politické deklaraci, v níž se podařilo získat podporu pro politický posun WFDY směrem k pozicím jejích komunistických členských organizací. V debatě vystupující zástupci organizací, mezi nimi i KSM, prosadili včlenění definování charakteru nepřítele, proti němuž Federace bojuje, to znamená imperialismu jako nejvyššího stadia kapitalistického systému vykořisťování a také marxisticko-leninskou analytickou interpretaci současné strukturní kapitalistické krize. V diskusi i dokumentech delegáti věnovali pozornost stupňujícímu se eskalování agresivnosti imperialistických sil, které je odrazem kapitalistické krize a vzájemného boje buržoazie jednotlivých imperialistických bloků o porcování světových zdrojů a odbytišť. Právě nástroje marxisticko-leninské analýzy jsou podstatným faktorem, jenž by měl Federaci umožnit politicky správně vyhodnocovat postup imperialistického nepřítele a stanovovat účinné způsoby boje proti němu. Toto považuje KSM za nejdůležitější výsledek úspěšného jednání v Lisabonu.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.