Úvodní stránka arrow Názory a polemika Sunday, December 06 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Názory a polemika
Unášení Václava Bělohradského Tisk E-mail
Neděle, 08 listopad 2020

Ve své nové eseji v Salonu Práva "Tentokrát na Západ. Jak se ve 20. století unášela střední Evropa" (1) se postmoderní filozof Václav Bělohradský obrací proti proudu.

Navazuje v ní na esej Milana Kundery z roku 1983, která se pozastavuje nad ztrátou středoevropského myšlení pro západní Evropu. Bělohradský v naznačených myšlenkách pokračuje. Poukazuje na prudké obraty přihlášení se české kultury a státu na ose východ-západ. Postupně kritizuje "sofismata" ideologů vládnoucí třídy české kotliny - Masaryka a Havla - jejich výhradní vazbu na "liberální Západ" a jeho idealizaci. Zcela správně upozorňuje na minulou a přítomnou podmíněnost té "liberální západní" společnosti - na kolonialismus a imperialismus, převraty vedené CIA i mnichovanský handl o Československo v úsilí obrátit agresivitu fašismu na východ, které jaksi vypadávají z běžného narativu o "západních hodnotách". Bělohradský se navíc otevřeně staví i proti vulgárnímu antikomunismu, současnému zpochybňování podílu sovětské armády na porážce nacismu, proti úsilí přenést zodpovědnost za druhou světovou válku na SSSR, i proti zahraničněpolitické orientaci českého státu, kterou shrnuje do hesla "Jednejme s Rusy jako s poraženým národem!" .

Celý článek...
 
Čí je vlastně strana? Tisk E-mail
Pondělí, 26 říjen 2020

Nedávno jsme uveřejnili stanovisko PUR KSM reagující na propad KSČM ve volbách a obecně v důvěře společnosti. Konstatovali jsem mimojiné, že jedním ze zásadních problémů, který je spojen se ztrátou komunistické orientace strany, je výhradní vazba na zastupitelskou, a především parlamentní politiku s tím, že se poslanci a poslanecký klub přeměnili z orgánu strany ve faktické centrum moci strany, obcházející zvolené struktury. Politická práce se tak redukuje na buržoazní hlasovací handly a zcela se vylučuje třídní hledisko, vazba na společenské zápasy. Strana se proměnila na pouhou službu pro nadstandardně placené poslance a zastupitele. Tím strana ztratila veškerou samostatnost v orientaci a možnost vazby na pracující. Připoutanost k novokapitalistickému řádu se prokazuje i při přípravách oslav 30. výročí existence KSČM, kam byli pozváni téměř výhradně parlamentní zastupitelé z období po restauraci kapitalismu, nikoliv celoživotní komunisté, kteří pro hnutí obětovali (nejen posledních 30 kapitalistických let) mnohé bez nároku na jakoukoliv výhodu. Právě to glosuje soudruh Karel Klimša. (red ksm)

Čí je vlastně strana?

Tu otázku jsem si položil, když jsem se doslechl o přípravě Slavnostního shromáždění K 30. výročí vzniku a registrace KSČM. Zabezpečení akce projednával páteční Výkonný výbor ÚV KSČM s tím, že pokud současné okolnosti dovolí, měla by proběhnout 21. 11. 2020. Pozváni by měli být a případně Pamětní listy s osobním dopisem předsedy ÚV KSČM by měli obdržet poslanci Federálního shromáždění za Levý blok, poslanci PS PČR, hejtman, náměstci hejtmanů a radní krajů za KSČM, za celou dobu přibližně 120 lidí. No, to tedy zírám!

Celý článek...
 
Agresivní virus v KSČM Tisk E-mail
Čtvrtek, 22 říjen 2020
Do krize KSČM, která se plně projevila po posledních volbách, vstoupil se svým náhledem známý politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro časopis Argument! "Hnutí ANO je jako mladý agresivní virus, hostitele nakonec zabije".  V něm správně popisuje některé příčiny této krize a odklonu důvěry lidí od KSČM, zejména kvůli spolupráci na současném vládním projektu.

Například zcela výstižně shrnuje zkušenost z podílu komunistických stran na kapitalistických vládách: "Stačí si připomenout, že kdysi mohutné komunistické strany Itálie a Francie zahynuly v okamžiku, kdy si jejich představitelé sedli do ministerských křesel. Ve vládě nedokázaly - a vlastně ani nemohly - prosadit svůj radikální program. Zato dokázaly zničit svoji důvěryhodnost jako radikální strany. KSČM tento sebevražedný scénář vylepšila: nevyměnila svoji důvěryhodnost za pár ministerských postů, ale za několik líbivých křesel ve vedení Poslanecké sněmovny. Smrt v upírském objetí pragmatického oligarchy. Škoda slov."

Celý článek...
 
Jaký úkol dnes stojí před komunisty v KSČM Tisk E-mail
Úterý, 13 říjen 2020

Jaké jsou úkoly komunistů v této situaci, v této fázi vývoje KSČM? Rozhodně nemá smysl zachraňovat něco, co je již dávno mrtvo. Ostatně smrt nastala právě před třemi roky, kdy KSČM zle prohrála v parlamentních volbách, když dosáhla nejnižšího volebního výsledku za téměř sto let existence strany, a její předseda zahrál na stejnou notu, jako minulý týden. Tedy na notu okamžitého odstoupení z funkce, které se změnilo na další tříleté angažmá.

Celý článek...
 
Minulost, nebo přítomnost Tisk E-mail
Sobota, 19 září 2020

Problémem komunistického hnutí není jeho minulost, ale bohužel stále ještě jeho přítomnost. Před pár dny při čtení Halo noviny jsem narazil na rozhovor Jaroslava Kojzara s kandidátem za KSČM do Senátu Václavem Šenkýřem. (http://www.halonoviny.cz/articles/view/54239708 ) Už v prvních odstavcích mě ale udeřil do očí velmi hloupý antistalinský folklor. Na podobné výlevy jsme už zvyklí, neustále je opakují různí pravičáci, zoufalci a reakcionáři už mnoho let. To že podobné hlouposti vidíme i na stránkách novin a deníků různých levičáků taky známe. Že takové věci musí z úst vypouštět uchazeč o senátorský post a komunista, to přece jenom trochu zamrzí.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 462
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.