Úvodní stránka arrow Názory a polemika Sunday, February 28 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Názory a polemika
Ve správných rukách Tisk E-mail
Úterý, 09 únor 2021

Seznámili jsme se se stanoviskem europoslance Alexandra Vondry k návštěvě komisaře EU Borrella v Moskvě (1). U tohoto muže se projevuje minimálně kognitivní disonance, pokud to není těžší duševní postižení. Pokud si tento "slavný" exministr zahraničí (který i tehdy nadělal nebývalé škody ve vztazích země) a exdisident neumí poskládat děje v zahraniční politice, jež se nás bytostně týkají, pak by se měl vrátit k práci, kde nebude škodit. Jádrem eurasijského kontinentu totiž není západní Evropa - ta je nejvýše jeho okrajový poloostrov. I hospodářské těžiště se přesouvá jinam. Proto je koloniální přezíravost k tomu, co se skutečně děje na této pevnině, sebepoškozujícím návykem.

Celý článek...
 
Dělá Kateřina Konečná placenou inzerci EU a farmaceutických korporací? Tisk E-mail
Pondělí, 11 leden 2021

Kateřina Konečná, která je jednou z tuctu kandidátů na předsedkyni KSČM, se rozhodla, že se zostra ohradí proti současné české vládě v článku "S vakcínami neselhala EU, ale náš premiér". (1) Inu, komunista by měl kritizovat kapitalistickou moc, na tom by nemělo být nic divného. Na první pohled je vadou na kráse, že zrovna nyní právě její strana, KSČM tuto vládu drží nad vodou. A to i po frašce s deseti miliardami přesunutými z účtu na zbrojení do rezerv, které obratem byly znovu určeny na zbrojení. Komunista, a to zejména takový, který se dostane do tak vysokých funkcí v buržoazní moci, by měl vládu kritizovat zejména z pozic pracujících vrstev, jako zástupce této třídy, a ukazovat na socialistické východisko ze současné krize. Když se začteme do její kritiky vlády a premiéra Babiše, jeho výroku, že EU zaspala s vakcínami proti koronaviru, zjistíme, že se do něj opírá z pozice monopolního unijního velkokapitalismu - hájí EU, komisi, její úředníky, společné nákupy.

Celý článek...
 
Všeobecný základní (nepodmíněný) příjem: Trojský kůň Tisk E-mail
Středa, 16 prosinec 2020

Následující řádky popisují situaci v Irsku (nebo spíše, chcete-li, v Irské republice). Irsko je možná daleko a navíc za mořem, ale pro nás v ČR tu jsou dvě společná vodítka - i my žijeme v EU, a, šířeji, v kapitalismu. Soudím, že pravděpodobnost, že by tady ona instituce nebo onen systém chovaly lépe než v Irské republice, je poměrně nepatrná. (Pozn. překl.)

Vypuknutí covidu-19 odkrylo do očí bijící nerovnost v bydlení, zdravotnictví, vzdělání a zaměstnání v Irsku i v celém takzvaném "rozvinutém světě". To vedlo k obnovení výzev některých skupin ke všeobecnému základnímu příjmu pro všechny obyvatele.

Některé z těchto návrhů jsou dobře míněné a věří, že to jsou prostředky k ukončení nerovnosti a chudoby. Skutečností je, že by neukončily ani jedno; jediné, co by přinesly, bylo poskytnutí prostředků k masivnímu přesunu majetku od nejchudších k nejbohatším a privatizaci zbytku státních služeb.

Celý článek...
 
Nekonečný seriál Tisk E-mail
Pondělí, 14 prosinec 2020

Vyostřující se krize, jaké jsme svědky v KSČM, by v každé jiné politické organizaci volala po okamžitém jednání jejích členů, ustanovení dočasného vedení a svolání nejvyššího orgánu organizace - sjezdu. Ne tak v KSČM. Schůze co schůze jejího výkonného výboru dochází k chlácholení, že vedení na sjezdu "dá funkce k dispozici", že ústřední výbor natožpak sjezd se kvůli epidemii sejít nemůže. Prošlé termíny sjezdu byly na jaře a pak na podzim, kdy byly odloženy kvůli jarní a podzimní vlně Covid-19. Přizpůsobit se situaci a konat sjezd mimořádně v době zlepšení v létě - na to straně chyběla iniciativa.

Celý článek...
 
Unášení Václava Bělohradského Tisk E-mail
Neděle, 08 listopad 2020

Ve své nové eseji v Salonu Práva "Tentokrát na Západ. Jak se ve 20. století unášela střední Evropa" (1) se postmoderní filozof Václav Bělohradský obrací proti proudu.

Navazuje v ní na esej Milana Kundery z roku 1983, která se pozastavuje nad ztrátou středoevropského myšlení pro západní Evropu. Bělohradský v naznačených myšlenkách pokračuje. Poukazuje na prudké obraty přihlášení se české kultury a státu na ose východ-západ. Postupně kritizuje "sofismata" ideologů vládnoucí třídy české kotliny - Masaryka a Havla - jejich výhradní vazbu na "liberální Západ" a jeho idealizaci. Zcela správně upozorňuje na minulou a přítomnou podmíněnost té "liberální západní" společnosti - na kolonialismus a imperialismus, převraty vedené CIA i mnichovanský handl o Československo v úsilí obrátit agresivitu fašismu na východ, které jaksi vypadávají z běžného narativu o "západních hodnotách". Bělohradský se navíc otevřeně staví i proti vulgárnímu antikomunismu, současnému zpochybňování podílu sovětské armády na porážce nacismu, proti úsilí přenést zodpovědnost za druhou světovou válku na SSSR, i proti zahraničněpolitické orientaci českého státu, kterou shrnuje do hesla "Jednejme s Rusy jako s poraženým národem!" .

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 466
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.