Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Názory, polemika arrow EU jaká byla vždy Wednesday, December 02 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
EU jaká byla vždy Tisk E-mail
Středa, 15 červenec 2015

Zaměřil jsem se na každý paragraf "řecké dohody" ve všech jazycích, kterými moje omezená inteligence dokáže pracovat. Nicméně v řečtině jsem analfabetem a z několika slov, které jsem pochopil během cest, které jsem vykonal, jedním z nejzvučnějších je OXI ("NE"), vykřikované a hlasované 5. července velkou většinou řeckých voličů.

Proto přiznávám, že jsem mohl číst nesprávně, ale nenacházím jiné slovo pro popis schválených opatření, než je kapitulace před hanebnou a odpornou agresí spáchanou Evropskou unii, organizací, která vyvolávala opojení pokrokářů, "levicových extremistů" a dokonce i komunistů (nebo neokomunistických inovátorů) v naší části světa.

Nečiním a nebudu činit morální hodnocení chování řecké vlády, Syrizy, levicové sociálně demokratické strany, která si udržuje většinu v parlamentu a jejího předsedy Alexise Tsiprase. Ale není pochyb, že se jednalo o kapitulaci. Je možné se dovolávat objektivních podmínek, poměru sil, neexistence příznivých vnějších podmínek, ale Tsipras nebyl zvolen v lednu letošního roku a vyhrál referendum 5. července, aby podepsal nedůstojné třetí memorandum. K tomu měla řecká oligrachie a mocní eurokraté na čele s paní Merkelovou Novou demokracii a Pasok.

Kdo patří k levici v tomto světě ovládaném stále více rozežranou pravicí, chová sympatie k mladému politickému lídrovi, když ho vidí veřejně slibovat, že bude pokračovat v boji za suverenitu své země. Nicméně bude nesnadné, aby tento slib nebyl defraudován, jak už se stalo se závazkem respektovat suveréní vůli lidu vyjádřenou v referendu pátého července. Není to otázka chtění nebo upřímnosti, ale svědomí, politické, ideologické a organizační připravennosti a strategické perspektivy, politické linie schopné čelit brutalitě finančně- monopolistické diktatury eurokratů a imperialistického systému obecně. A ještě kapacity indikovat perspektivu. Finanční kapitál, jak říkal Lenin, je tak mocným faktorem, že si dokáže podřídit i ty nejvíce nezávislé státy. Život ukazuje, že si podřídí dokonce i síly, které se difinují jako "radikální levice".

Evropská unie a imperialistický systém se v řeckém případě odhalily zcela. S odhalenou a drsnou tváří se ukázal vlastní parazitní a reakční charakter. Evropská unie ukázala svou podstatu struktury vytvořené ve prospěch kapitálu, kolektivu vykořisťujících mocností na úkor zájmů, tužeb a práv národů.

S řeckým případem se Evropská unie ukázala takovou, jakou byla vždy.

Pokud budou kapitulovat před vydíráním, pracující a národy budou definitivně poraženy. Pokud si uchovají iluze, tak tím spíše prohrají. Ve skutečnosti takové bylo upozornění komunistických stran při vzniku Evropské unie a následně při vytvoření eurozóny. Tyto strany vědecky předvídaly, že dnešní Řecko bude přívěskem EU a eurozóny na vždy.

Přicházejí chvíle, kdy se přijímají zásadní rozhodnutí nebo se alespoň připravují. Řecký případ prokazuje, že v hranicích EU a eurozóny je perspektivou pracujících okradení a pokud jde o suverenitu zranitelných zemí tvořících součást tohoto mechanismu, tak jí je její ztráta.

Aniž bychom činili abstraktní maximalistické formulace, nelze zakrývat výzvu, že svět požaduje existenci důsledné levice, která chápe souvislost mezi taktickými kroky a strategickým cílem. To vyžaduje vědu a umění, skromnost a upřímnost, otevřenost a pochopení, že mezi bojovníky avantgardy neexistuje jiný projekt než revolucionizace světa a vybudování nové společnosti.

Boj pokračuje.

José Reinaldo Carvalho - Vermelho (web Komunistické strany Brazílie)

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.