Úvodní stránka Wednesday, April 08 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Bakalův tisk cenzuruje i rok 1918 Tisk E-mail
Pátek, 26 říjen 2018

Speciální číslo časopisu Bakalova Respektu k 100 letům od vzniku Československé republiky, jak už bývá zvykem, manipuluje historií k aktuálním politickým cílům.

Na přebalu je T. G. Masaryk se sluníčkem na čepici. Přímo symbolicky se na jedné z vnitřních dvoustran objevuje fotografie z Václavského náměstí roku 1918, chybně zařazená do období po rozpadu rakousko-uherské monarchie, lidé zde nesou transparent, na kterém je vymazán nápis. Ve skutečnosti se jedná o dělnickou demonstraci 1. máje 1918, reagující i na Ruskou revoluci. Na transparentu je napsáno heslo "socialistický národ". Chápeme, proč byl nápis pro Respekt nepřípustný a proč musel v tištěné verzi zmizet.

Číslo obsahuje mimojiné článek Čechoameričana Igora Lukeše "Sebestředný stát", který moderní terminologií "reinterpretuje" dějiny Československa. Lid Československa si podle Lukeše může za Mnichovskou zradu sám tím, že nedůvěřoval dostatečně západním zemím, že ještě více nebojoval proti Sovětskému svazu, má na sebe vzít důsledky buržoazního vykořisťování menšin. "Mnichovské trauma," jak v Respektu diktát nazývají, se jednoduše stalo. A to jako boží hněv za hříchy našich národů. Anglický a francouzský imperialismus nenese zodpovědnost, a z vyznění plyne, že ji vlastně nenese ani to Německo. Sovětský svaz naopak je podle Igora Lukeše zloduch možná větší než nacisté, přestože Československu měl vůli pomoct v kritických dnech a přistoupil na smlouvu s Německem až ve chvíli, kdy selhaly všechny ostatní možnosti.

Zamlčené souvislosti, nehistorická srovnání využívá Lukeš k akutnímu vnitropolitickému boji (vyřizuje si účet s Trumpem, Zemanem, Klausem), k vyvolávání nenávisti vůči Rusku. Srovnání Ruské federace a nacistického Německa nejen kulhá. Slouží k eskalaci imperialistického napětí. Zapomíná na války a utrpení, které vyvolal Západ - USA, NATO, EU - v moderní době a zapomíná na nebezpečný vývoj obkličování Ruska, odstupu od smluv o jaderných zbraních středního dosahu. Vývoj, který směřuje k velké válce v Evropě. Jaderné válce.

Pěkně to nová elita oslavuje narozeniny republiky, kterou před 25 lety pohřbila. Schizofrenně a manipulativně.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.