Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Názory, polemika arrow Americká strategie ve Venezuele: Převrat řízený pohádkami Wednesday, April 08 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Americká strategie ve Venezuele: Převrat řízený pohádkami Tisk E-mail
Pátek, 22 březen 2019

Trumpova administrativa pracuje na svržení venezuelské vlády. V tuhle chvíli nepoužívá vojenskou invazi, neposílá tisíce ozbrojených militantů do země, nepoužívá ani čistě sankce či jednotky CIA. Nyní využívá plán, podle kterého vytváří příběhy, třeba o tom, kdo je ve funkci a kdo kým je. Takový plán má nízká rizika a nízké náklady.

Strůjci této strategie si jsou vědomi, že lidé jsou jen zvířata vyprávějící příběhy (storytelling animals). To, co udržuje mocné mocnými, udržuje finanční prostředky v oběhu, udržuje vládu v chodu, jsou příběhy, které se zdají lidem pravdivé a které lidé akceptují. Kdyby se dnes lidé rozhodli, že žetony do pokeru jsou skutečnou měnou, že Kim Kardashian je nejvyšším vládcem celého světa, takové příběhy by se staly novou realitou a zítra bychom všichni dělali cokoliv, co přikáže císařovna Kardashian a Las Vegas se stane novým Wall Streetem.

Takový princip využívá Trumpova administrativa ve Venezuele. Vybrala si nějakého chlápka jménem Juan a nazvala ho prezidentem, a to navzdory tomu, že ho nikdo jako prezidenta nezvolil a nemá tedy žádnou skutečnou moc. Mohou-li přesvědčit dostatek Venezuelanů (a to zejména ty s velkými zbraněmi) a zbytek vlád ve světě, aby tento příběh přijali, pak se Guaido skutečně stane prezidentem země.

Vše, co Trumpova administrativa ve Venezuele dělá, se provádí s cílem kontrolovat příběhy, které se o tom budou šířit mezi lidmi. Administrativa zavádí sankce , které způsobují nedostatek potravin, a pak využije k tomu, aby vytvořila příběh o lakomém Madurovi, který nechává lid hladovět. Zorganizují "humanitární pomoc" https://medium.com/@caityjohnstone/shocker-humanitarian-aid-stunt-used-to-escalate-against-venezuela-4a0cbc93d209 na venezuelské hranici, a pak všem řeknou, že Maduro blokuje veškerou pomoc Venezuele a zadržuje kamiony, které chtějí překročit venezuelskou hranici, protože chce nechat vyhladovět lid a zabít nemocné. I to je příběh, který má kolovat mezi lidmi, s cílem jim "poradit", kdo má být skutečným prezidentem Venezuely.

Taková strategie byla jasně vidět na nedávném briefingu se "zvláštním zástupcem státu Venezuela", válečným zločincem Elliottem Abramsem. Abrams byl reportérem vyzván k vysvětlení důvodu proč se Guaido prohlásil prezidentem, protože údajný termín vypršel před měsícem. Guaido se v lednu prohlásil za prozatímního prezidenta a bylo řečeno, že pouze do doby, než budou připraveny nové volby. V té době uvedla agentura Reuters: "Venezuelská Ústava stanoví, že pokud bude uvolněno prezidentské křeslo, je nutné vyhlásit do 30 dnů nové volby a v tomto období by měl předseda vlády prezidentskou funkci dočasně zastávat."

Jelikož od té doby neproběhl převrat podle příběhu Trumpovy administrativy, jak byl naplánován, Abrams se zamotával a informoval tisk o tom, že cíle příběhu byly posunuty:


Abrams: Co se týče venezuelské Ústavy, Národní shromáždění přijalo usnesení, v němž se uvádí, že 30denní období se bude počítat, až Nicolas Maduro ztratí moc. 30 dní do voleb tedy nezapočalo, 30 dní platí pro Madura, aby se do té doby vzdal mandátu. To je usnesení Národního shromáždění.

Otázka: Kdy tak rozhodli?

Abrams: Rozhodli tak - zhruba před měsícem. Můžeme zkusit zjistit přesné datum.

Otázka: Když byl - když byl - uznán prozatímní prezident, který ale tam ve skutečnosti nebyl.

Ambram: Ano, když - to je správně. Ale tak lidé...

Otázka: Copak je to možné učinit tak ex post?

Abrams: Když se lidé ptají, jak to udělat...

Otázka: To je stejné, jako bych řekl, že jsem byl zvolen prezidentem na čtyři roky, pak na dva roky, když se změní pravidla a termín ještě nezačne. Jak se taková věc stane?

Abrams: Nedostanete hlas, protože nejste v Národním shromáždění.

Otázka: Dobře, vy ne. Vy nejste ani v Národním shromáždění.

Otázka: Jestliže na tom záleží, zastávají USA názor, že je takový přístup ústavní?

Abrams: Ano. Národní shromáždění je jedinou legitimní demokratickou institucí ve Venezuele a jejich výklad Ústavy, jak víte, je, že od té doby Maduro není prezidentem. Ale také řekli, že 30denní lhůta začíná, až Maduro odejde.

Otázka: Takže Juan Guaido je prozatímní prezident, ale jeho prozatímní prezidentství ještě nazačalo?

Abrams: 30denní lhůta platí. Ale protože Guaido není u moci, je to problém. Maduro je tam stále. Rozhodli jsme se, že lhůtu začneme počítat, až bude Guaido skutečně u moci a Maduro bude pryč. Myslím, že je to logické.

Otázka: Takže ve skutečnosti není prozatímní prezident?

Abrams: Je prozatímní prezident, ale není...

Otázka: Nemá moc

Abrams: ...není schopný vykonávat funkci, protože Maduro je tam stále.

Otázka: Takže výklad je takový, že ve skutečnosti až do chvíle, dokud nebude mít takovou moc, aby byl skutečně schopný řídit zemi, není prozatímním prezidentem?

Abrams: Ne. Jejich výklad je takový, že Ústava vyžaduje 30denní přechodné období, ale těch 30 dní by se nemělo započítat v situaci, kdy Maduro stále vykonává pravomoci svého bývalého úřadu.


Guaido je tedy stále ještě prezidentem Venezuely i po uplynutí 30denní lhůty, protože jeho prozatímní prezidenství v současné době neexistuje, protože nemá žádnou moc. Podle těchto norem jsem stejně tak prezidentem Venezuely, jako Guaido. Kdy se setkám s Mikem Pencem?

Že tento příběh nemá příliš logiku, vůbec nevadí, protože jde o "převrat podle příběhu". Jak jsme včera diskutovali , příběh má v těchto hrách vždy přednost před skutečností. Stále bude Juan podle příběhu prezidentem, a to navzdory přiznané skutečnosti, že nemá žádnou z pravomocí a ani uznání občanů Venezuely, které má skutečný prezident, a to navzdory skutečnosti, že v současné době je v Caracasu člověk, který prezidentem je, protože má sílu i pravomoci. Trumpova administrativa bude pokračovat v téhle příběhem řízené válce, dokud neuspěje, a pokud to na úspěch vypadat nebude, zkrátka změní taktiku a zkusí něco jiného.

Bitva o moc je bitvou o kontrolu co největšího počtu lidí, a pokud chceme ovládat co nejvíce lidí, musíme psát příběhy, kterým lidé uvěří a budou je šířit. Lidé jsou zvířata povídající příběhy, takže pokud řídíte příběhy, řídíte lidi. Pokud tohle pochopíte, porozumíte také chování vlád a médií po celém světě.

Caitlin Johnstone

https://medium.com/@caityjohnstone/americas-venezuela-strategy-coup-by-sheer-narrative-control-fc8ee1f01e23

Překlad KSM

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.