Úvodní stránka arrow Názory a polemika Sunday, October 25 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Názory a polemika
Americký boj proti komunismu Tisk E-mail
Středa, 26 únor 2020
Článek Karla Kluze poukazující na zaměření amerického imperialismu na hybridní válku vůči Číně při jejím celkovém vzestupu a ústupu USA jako ekonomické moci a vrcholu imperiální pyramidy. Nedávno ministr zahraničí USA Mike Pompeo označil Komunistickou stranu Číny za "ústřední hrozbu dnešní doby" (pro USA). Vystoupení ministra spravedlnosti USA Barra nám nechává nahlédnout do pohledů amerického imperialismu ve vztahu k jejímu  posunu do čela informačních technologií v podobě telekomunikačních sítí 5. generace. Následující text také poukazuje na využití současné epidemie koronaviru Covid-19, které statečně čelí její lid , na širokospektrální válku vůči Číně - snahu jí zbrzdit, vyvolat paniku a podrýt stát. Na podobné aspekty epidemie, která přerůstá v médiích v rasismus, poukazují i Pepe Escobar nebo Oskar Krejčí .

 

Centrum pro strategická a mezinárodní studia USA je význačný americký think-tank, který ovlivňuje zahraniční a vojenskou politiku USA pro obě politické strany. Obsah amerického imperialismu zahaluje ideologickými frázemi, podle vlastních slov se centrum věnuje "nalezení cest k udržení americké výjimečnosti a jako síly dobra ve světě".

Vystoupení generálního prokurátora (současně i ministra spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa) Williama Barra na "Centrem" organizované konferenci o situaci a vztazích s ČLR, která se konala 6.2.2020.

Celý článek...
 
Monthly Review: Bolívie Tisk E-mail
Pondělí, 24 únor 2020

Redakce marxistického časopisu Monthly Review ve svém komentáři správně poukazuje na obecné vlastnosti revolučních procesů a rizika jejich porážky. Srovnání nedávného převratu v Bolívii proti prezidentu Moralesovi a Hnutím s chilským fašistickým převratem proti pokrokové vládě prezidenta Allendeho je na místě. Stará armáda a speciálně důstojníci se stávají zálohou domácí a zahraniční reakce pro vojenský převrat. Potvrzuje se Leninův poznatek ze Státu a revoluce - po získání moci musí dělnická třída a spojenci bezpodmínečně přebudovat státní aparát na novém třídním základě, nikoliv ho převzít. Zpětně se i ukazuje, jak důležité bylo vybudování nové armády v lidově-demokratickém Československu - Československé lidové armády.

V prosinci 1973 vydavatel MR Paul M. Sweezy, který podnikl řadu cest do Chile a byl přítelem Salvadora Allendeho (a hostem na Allendeho inauguraci), napsal článek nazvaný "Chile: otázka moci", jako reakci na vojenský puč. Jak Sweezy konstatoval: "Chilská tragédie potvrzuje to, co mělo být, a pro mnohé bylo od samého začátku jasné, že neexistuje nic jako mírová cesta k socialismu." Samozřejmě tím nemínil, že v boji za socialismus jsou vhodné a účinné jen násilné prostředky; spíše že v určité etapě tohoto procesu je násilný střet nevyhnutelný, protože je pokaždé vyvolán silami reakce, které vidí, že jejich moc je ohrožena. "Následuje to, že otázka násilného střetu musí být středem veškeré socialistické strategie a taktiky ve všech etapách tohoto procesu" (Paul M. Sweezy, "Chile: The Question of Power," ("Otázka moci") Monthly Review 25, č. 7 [prosinec 1973]: 1?11).

Celý článek...
 
Komunisté v přední linii Tisk E-mail
Úterý, 11 únor 2020

Koronavirus se stal tématem číslo 1 posledních týdnů. Výskyt viru byl nejprve zaznamenán ve střední Číně a dnes je jím nakaženo více než 40 000 lidí. Z nich viru podlehlo asi 900. Nechám nyní stranou různé lékařské pohledy, nebudu se věnovat mapování šíření onemocnění po planetě, nebudu se zabývat tím, kde všude v Evropě se již virus rozšířil.

Celá událost má ale také politický rozměr, který je značně pokřivován buržoazními médii tak, aby pošpinil socialistické a lidově demokratické země a znovu očerňoval komunisty. 

Celý článek...
 
Dopis z Havany Tisk E-mail
Neděle, 09 únor 2020

Komunistická strana Irska má anti-imperialismus ve své DNA a trvale podporuje Kubánce v boji proti americké agresi. Letos (rok 2019), navzdory desetiletím americké imperialistické ekonomické blokádě, Kubánci v drtivé většině podpořili novou ústavu, jež potvrzuje, že "Kuba je socialistický stát" a "bude rozvíjet vytvoření komunistické společnosti".

Právě to zřejmě způsobilo, že Trumpova vláda ještě více utužila ekonomickou blokádu. Rejdařské společnosti napojené na Ameriku přestaly přistávat na Kubě; finanční částky, jež zasílají Kubánci, žijící ve Spojených státech, svým rodinám na Kubě, byly omezeny; americké letecké linky mají zakázáno přistávat na všech kubánských letištích kromě havanského; američtí turisté jsou blokovaní americkými nařízeními; na členy kubánské vlády jsou uvaleny sankce; a v poslední době došlo k pokusům vlády USA přesvědčovat, vydírat a zastrašovat amerických tankerů, aby zrušili dodávky na Kubu. 

Celý článek...
 
Velká Británie a USA: Ohavná paralela? Tisk E-mail
Neděle, 26 leden 2020

Článek Američana Victora Grossmana, který v roce 1952 emigroval do SSSR a žil v Berlíně, poukazuje na to, že kapitalistická třída používá prostředky, jak zabránit volebnímu vítězství a politickému posunu ve prospěch pracujících a lidových vrstev. Ilustruje to na kampaních proti Corbynovi v Británii a Sandersovi v USA. Před volbami kapitalisté spouští hysterické pomlouvačné kampaně, podplácí, dělá nátlaky. V případě úspěchu lidových hnutí využívá reakce a imperialismus barevných převratů a sahá i k politickým vraždám.


Británie a USA mají těsné vazby, odezvy a paralely od samého počátku, některé velmi dobré, jiné ohavné. Jedna z USA teď asi hrozí. Nástup Jeremyho Corbyna do vedení Labour Party nabídl britské levici velké naděje, vzdálené od znepokojivé politiky Borise Johnsona. Ale v nedávných volbách byly naděje zmařené, tou nejšpinavější mediální kampaní za mnoho let a ostřelováním pokrytci z New Labour, jako válku milujícím Tonym Blairem, kteří zřejmě dali přednost Toryům před Jeremym. Částečně ale i udavačstvím Netanjahuova křídla v židovských kruzích, vedených vrchním rabínem Ephraimem Mirvisem, který v klíčovém dopisu londýnským "Times" porušil tradici nestranickosti, když napadl "labouristický antisemitismus", řka, že Corbyn "není způsobilý pro vysokou funkci" a že nové zamoření ve straně bylo sankcionované shora. "V sázce je sama duše našeho národa", napsal a vyzval britské židy, aby hlasovali pro kteroukoli stranu kromě Labour!

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 11 - 15 z 460
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.