Úvodní stránka arrow Návštěvní kniha Sunday, October 25 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement

Návštěvní kniha

Napsat vzkaz


Aleš    21 únor 2011 21:03
Zdravím pane Jež,

pocházím z regionu, kde měla těžba uhlí velkou tradici. V "mém" městě bylo několik dolů. Dnes zde není ani jeden v provozu.

Dle vyprávění vím, že jeden z dolů byl i nějakou dobu nápravným zařízením. Žije mnoho pamětníků této doby a kuriozní je, jak se shodují v popisu situace. Kolem plotů tohoto dolu v době kdy byl určen pro práci trestanců se dalo nalézt vyhozené jídlo a předměty denní potřeby. Salámy a další pochutiny byly trestanci vyhazovány s tím, že chtějí cigarety a pivo (!!). Ne, opravdu nechci tvrdit, že to stejně bylo i v uranových dolech. Jen tvrdím, že jedna vlaštovka jaro nedělá a podle několika málo osobních skutečností nelze vyvozovat obecné závěry.

Během doby, kdy byl tento tábor určen pro trestance v něm normálně fungovala kantýna a vedle trestanců tam pracovali a rubali uhlí i obyčejní zaměstnanci.

Jeden z těch, kteří byli zaměstnanci a ne odsouzení ve výkonu trestu byl můj dědeček. Můj děda byl horníkem od ukončení měšťanky (říkám dobře tehdejší název instituce, která předcházela středoškolskému či učňovskému vzdělání?!). Prostě po dokončení "základní školy" šel jako mladý kluk do dolů. Jeho studium bylo provázeno velkou dřinou (ano, už během studia se vykonávala "praxe" v rubání - za kterou, narozdíl od dnešního systému školství ale dostával zaplaceno). Jelikož pocházel z chudé rodiny (nemalou část mládí trávil s rodinou v nájmu v místnosti která byla velká zhruba jako předsíň v domě ve kterém dnes žije), tak se jeho životní úroveň obrovským způsobem zvedla.
Netrvalo dlouho a mohl si koupit pěkný skůtr ČZ 175 (a to prosím za hotové, ne na dluh), rehabilitovat se v lázních a jezdit na dovolené (stejně jako všichni ostatní horníci).

To že platil zhruba 1,20 Kčs za oběd, nebo že si mohl dovolit několikrát do měsíce obléci kvalitní oblek a vyrazit s kamarády "na tah", kdy si dal v luxusní brněnské restauraci pečenou kachnu, pivo a aperitiv (a to i několik chodů zároveň - ono v rubárni vyhládne) a nezaplatil ani 50 kčs se moc hezky poslouchá a přijde mi to jako z jiného světa.

Během této tvrdé dřiny mohl i studovat a zvyšovat své vzdělání a tak po mnoha letech "černé" začal zachraňovat své kamarády v dolech, stal se důlním záchranářem. Konec konců, dotáhl to až na dispečera.

V dolech nechal zdraví, je po infarktu, špatně se mu dýchá...že by dostal například lázně, dnes, v době kdy by mu přišly nejvíc vhod si může nechat jenom zdát.
Lázně jsou dnes jen velký obchod, nejsou pro ty co je potřebují, ale pro ty co na ně mají (ostatně jako všechny služby).

Musím ale bohužel říct, že dnes, za peníze co dostává jako důchod by se mohl nebýt podpory rodiny odstěhovat do poměrů ve kterých se narodil (1937), do malé komůrky někde v podnájmu.

Poslední odstaveček se mi psal těžce a mám z něj špatný pocit, protože vím jak je můj děda hrdý člověk. A má být na co hrdý, protože život zasvětil práci, do které mimo tvrdé dřiny s nasazením života a poškozením zdraví patřila i záchrana jeho kamarádů.

Proč to píšu? Protože každý máme nějaké zkušenosti...

Dnes se počet nezaměstnaných pomalu ale jistě blíží k milionu. Jsou to lidé, kteří jsou uvrženi do existenční nejistoty. Nezaměstnanost je jednak obrovsky frustrující, a také, s ohledem na to, že práce je jediným možným zdrojem reprodukce života vlastního i cizího je porušením základních lidských práv.

Asi by nebylo na místě porovnávat počet bezdomovců a nezaměstnaných s počtem tzv politických vězňů, ikdyž poměr těchto čísel by byl jistě zajimavý.

Napsal jsem toho hodně, tak jen okrajově ke kolektivizaci. U nás když se zakládalo družstvo, tak to lidé vítali a do družstva vstupovali dobrovolně... ale netvrdím že to tak bylo všude.
Také znám případy kdy byl zemědělský referent (byl jím určen ne třeba proto že byl v KSČ - to mnohokrát nebyl, ale například proto,že vlastnil kolo nebo motocykl) byl brutálním způsobem usmrcen......

Ať to bylo s kolektivizací jak bylo, o tom je možné se dohadovat, ale o čem se dohadovat vůbec nedá je fakt, že před rokem 89. československé zemědělství FUNGOVALO. Dnes umírá. Jistě jste si všiml, že zemědělcům není v poslední době dáván v masmédiích vlastně žádný prostor...otázkou je proč....možná by jich nemálo zavzpomínalo na zlaté časy JZD...


Doufám, že to mělo trošku hlavu a patu. Děkuj za pozornost

Honza Buček    21 únor 2011 15:08
Dobrý den, chtěl bych se nějak podílet na demonstracích nebo na nějakých debatách, rád se bavím o politice a fandím komunsmu před kapitalismem, i když ve škole nás nutí abychom vyznávali pravici. Je mi 15 let, prosím o odpověď.

Marie    19 únor 2011 18:21
Moji milí přátelé, dle Venci žijeme v kapitalistickém ráji. No mám dojem, že to chudák trochu přehnal s mařenkou. To je tak, když má národ příliš svobody, potom se rodí tito "happy" lidé. Kteří pro šuňapanec by prodali i vlastní matku. Tihle provokatéři jsou mi odporní. Držím Vám palce, jste velmi stateční a nebudete to mít nikdy lehké. Na druhé straně nejste žádné ufňukané bábovky.

Jan Jež    18 únor 2011 14:21
Tyhle stránky jsou super - můj děda byl zemědělec, co odmítl vstoupit v roce 1953 do družstva a skončil na 4 roky v uranových dolech v Rožínce .... něco takového bych přál bandě vylízaných mozků, kterou tento server a spolek slučuje, nechápu, jak může někdo v této době, ať je jakoliv náročná, obhajovat komunistické zrůdy a oslavovat je..... je my Vás líto, snad se Vám poštěstí dostat se na nějakou psychiatrickou kliniku a dáli pán bůh, uzdravíte se.

Jakub    17 únor 2011 12:11
Ahoj kamarádi. Byl bych fest rád kdyby mi někdo mohl poslat e-mailem kde začíná pruvod v Drážďanech , popřípadě kde se budou(budeme) scháztet k odporu a zastavení průvodu|!
Díky!
Čest!
(e-mal |: la.sak@centrum.cz )

Soudruh Šebík    31 leden 2011 21:01
Vážení a milí soudruzi.
Jsem zoufalý v jakém v jakém stavu
se ocitá naše Česká republika.
V rukou ji drží kapitalistická ODS,TOP 09
a VV. Nezaměstnanost v ČR je zhruba
10%. Hospodářství je od roku 1989 na
kritickém bodu. Jsme závislí na dovozu
ze zahraničí. Za komunistické vlády jsme neměli žádné dluhy,však od roku 2004 (rok kdy náš stát vstoupil do EU)se v dluzích přímo utápíme. Naše vláda si myslí,že když odeberou 10% platu státním zaměstnancům,tak krizi vyřeší.
Sobě si odeberou chabých 5% (jen tak pro přehled: plat prezidenta :196 500+
190 500 náhrady..-5%=186 300. Plat poslance: 59 000+74 600 náhrady.-5%=
=56 000. Bezplatné školné a žádné regulační poplatky ve zdravotnictví. (to bylo dříve).
Předešlý režím měl také své chyby (např.uzavřené hranice). Jenomže kapitalismus napáchal mnohem víc špatných věcí. Americký imperialsimus se rozpíná ještě dnes po celém světě.
Je mi líto že lidé stále nechápou jak jsme rozdílní od předešlého socialistického režimu. To zde vládl primitivní komunismus. (opakuji ze starších komentářů) Pravý komunismus nikde a nikdy nastolen nebyl.
Reaguji na starší komentáře kde antikomunisticky smýšlející lidé psali,že komunisté vymírají,není to však docela pravda,tam kam jsem chodil dřív na školu se našlo několik lidí,stejně smýšlejících jako já. Musíme ignorovat
antikomunistické urážky a provokace.
Hleďme vpřed. Mněli bychom lidem říkat co jsme zač,že nejsme ti staří komunisté. Nastolit zase pořádek lze jenom revolucí. Nezapomínejme,že v ,,Jednotě je síla´´,když se společně semkneme a spojíme se s dalšímy levicovými stranami a zaútočíme,tak kapitalistický nepřítel pozná naší sílu.
Kdo se mnou souhlasí a je komunistického smýšlení a který bydlí ve Znojmě nebo v jeho okolí,tak ať mi
napíše na můj e-mail: j.sebik@seznam.cz .
Společně vymítíme kapitalismus a vytvoříme svět,kde jsou si všichni rovni.
S pozdravem
Soudruh Jiří Šebík
j.sebik@seznam.cz
PS: POPŘÍPADĚ SE OMLOUVÁM ZA SPISOVNÉ CHYBY.

Vladimir    30 leden 2011 10:25
Zdravím všechy soudruhy a spolubojovníky za lepší společnost! Chtěl bych se zeptat zda někdy uspořádáte nějaké demonstrace. Jaksi o vás neslyším a to se mají v Hodoníně a v Kyjově zavřít nemocnice. Vemte si, že z Kyjova budou mít lidé nejblíž do nemocnice asi 40 Km.

PAVEL TROJAN    19 leden 2011 12:11
Dokavad lide budou nevzdelani a hloupi jako dosud nelze nic zmenit.To ze se lidi ztotoznuji s tzv CELEBRITAMI to svedci o svem.Pritom tyto lidi jsou absolutnimi nevzdelanymi primitivi.(ne vsichni).Vzdelanosti nemyslim to ze ma nikdo 10 skol!!!!Lidi si neumi rict DOST JA VIC K ZIVOTU NEPOTREBUJU zatim se vsichni nebo teda vetsina spolecnosti honi za tim aby mela vseho conejvic a v lepsim pripade vic nez ostatni.Az vsichni pochopime ze vlasne nepotrebujeme mit 5 aut co nejnovejsich ,barak jako hovado apod tak potom se tu budem mit vsichni dobre.To ze to tu vypada tak jak vypada si muzem sami tim ze chceme vic a vic.Somozrejme ze tento ,,blohobyt" je vykoupen tim ze pulka lidi tu bude o zebrote a zbytek neskutecne bohaty.Samozerejme zastineni vidinou ze se dostanu do poloviny tech bahatych clovek nevidi to ze pomalu zklouzava do poloviny chudych a ze ti bohati si jim vytiraji akorat tak prdel.

Aleš    11 leden 2011 03:26
Veškerá antikomunistická propaganda nedokáže zastavit neodvratné vítězství socialismu. V historii vývoje lidstva se nikdy ničemu a nikomu nepovedlo zastavit vývoj. Jsou zde možnosti jak vývoj zpomalit, o to se snaží veškerá světová reakce, ale zastavit ho nedokáže nic.

Během vývoje lidské společnosti se měnily formy vlastnictví. Soukromé vlastnictví výrobních prostředků je jen krátkou epizodou. Je naprosto jasné a logické, že jakékoliv zpochybnování soukromého vlastnictví výrobních prostředků je pro buržoazii zločinem. Aby ne, vždyt je to jediný zdroj jejího panství.

Dnes když má buržoazie upevněnou moc, kterou si násilně vydobyla na šlechtě, bude nyní novou utlačovanou třídu nutit vzdát se takového boje, který dává šanci proletariátu zvítězit.
Jenže jak jsem již napsal, dějiny nelze zastavit.

To jakým způsobem, proběhne revoluce bude záležet na vládnoucí třídě, na třídě která odchází z historického jeviště. A věřím, že revoluce bude jistě nenásilná, protože bude odstraňována třída, která se pojmy jako jsou lidská práva, demokracie atd ohání každým dnem :-)

Martin    01 leden 2011 18:20
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
držím palce Ksm a nenechte se deptat provokatéry s těmi se budete setkávat celý život.

Ondřej    30 prosinec 2010 23:10
Vážení soudruzi a soudružky,vy jenž máte komunistické ideáli a jste mladí a bydlíte v Jindřichově Hradci(nebo v blízkém okolí)žádám vás proto aby jste mi zaslali na e-mailovou adresu své jméno a nějaký kontakt (nejlépe e-mail)společně pak budeme hrdě bojovat po boku našich soudruhů z KSČM proti zločineckým kapitalistům a jejich přisluhovačů.Své jmeno a kontakt zasílejte na e-mail Kscmjh@seznam.cz předem děkuji za všechny odpovědi P.S Na všechny kapitalisty dopadne tvrdá pěst všeho pracujícího lidu

Ondřej    30 prosinec 2010 23:03
Pro Vašek :NE celá KSČM je odsouzena k záhubě protože například naše stranická organizace(Jindřichův Hradec)by klidně spolupracovala s KSM.ALe bohužel u nás žádní mladí komunisté nejsou.A PROč?Stačí se jen podívat v do televize kde vykřikujou jak za komunistů nebyly auta,obchody zely prázdnotou,apod.MYslím si že proto v některých městech vůbec nenarazíte na KSM,protože mladí lidé když slyší s prominutím takovéhle zhovadilosti tak se mezi nás komunisty sotva pohrnou.

Ondřej    30 prosinec 2010 17:10
JAk si tak čtu vzkazi z návštěvní knihy tak nabírám dojmu že někteří lidé nedokážou pochopit že všechno záleží na lidech a jejich touze po moci.ANo nepopírám že se komunistický ržim dopustil jistých chyb.Ale podle mě má každý režim svoje chyby a myslím si že ten režim ,který máme dnes je ze všech nejhorší.Volby jsou jen velká fraška,obyčejný člověk má pro majitele firem atd.cenu asi jako hadr na podlahu.Já osobně si myslim že komunismus(socialismus)je to nejlepší pro tento stát.A na závěr mám pro vás otázku:Vy atikomunisté,máte se tak výborně jak hlásate?

konstantinos    02 prosinec 2010 10:37
http://inter.kke.gr/News/2010news/2010-12-1-kea
Dopis komunisticke strany recka stranam ucastniicim se strany evropske levice

Vašek    15 listopad 2010 11:35
ZDRAVÍM VŠECHNY MILOVNÍKY KAPITALISMU!

Po přečtení následujícího dnešního článku na portálu Seznam.cz jsem si uvědomil, že ten současný režim je vlastně opravdu ten nejlepší ze všech na světě, protože nám poskytuje neomezené možnosti, internetem a diskusí od A do Z počínaje, přes otrocké práce Rumunů v Česku, životem s transplantovaným orgánem od 70-letého silného kuřáka s HIV konče.

A proto, budiž věčná sláva svobodě a demokracii v milovaném kapitalistickém ráji! SLÁVA!

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/21683 1-pacientum-se-bezne-transplantuji-organy-od-kuraku-nebo-oso b-s-hiv-tvrdi-britsky-lekar.html

konstantinos    10 listopad 2010 22:17
Ahoj soudruzi. Bojovné pozdravy z řecka. Naše stranna KKE vedla úspěšně boj komunálních voleb a zvýšila svá procenta na 10,8%. Za podmínkách hluboké kapitalistické krize třídní konfrontace se zostřuje. Naše stranna to v řecku povede ke konci.

KSM_JMK    05 listopad 2010 13:39
to Vašek: přidávání mezer je standartní ochrana diskusních fór, komunisté si ten odkaz bez problému otevřou no a antikomunisté holt utřou nos.
Video je určitě důležité, KSM se ve své činnosti věnuje otázkám životního prostředí a to naprosto konkrétně (např. kampaň za zdravé hl. město - za bezplatnou MHD), teoretickým/doktrinálním podkladem je "rudozelený" manifest. Znečištění ovzduší je závažný problém, největším producentem škodlivin jsou USA, to jsou všeobecně známé informace. Je to důsledek kapitalistické výroby a liberalismu.

Vašek    02 listopad 2010 12:49
Dobrý den.

Mám dotaz k adminovi nebo k tomu, jenž vkládá příspěvky na web. stránky, proč, proboha, když odešlu SPRÁVNOU adresu toho webu, se do té adresy implantují mezery! Já to tam určitě NEPÍŠU.

Znovu opakuji známý fakt - web. adresa NESMÍ obsahovat mezery. A tak naposledy uvádím tu adresu (tentokrát ji umisťuji do uvozovek), pokud ty mezery tam budou znovu, prosím admina, aby ty mezery ručně vymazal. Děkuji.

"http://www.osud.cz/osudcz-tv-sprejuji-nas-a le-proc"

Vašek

Vašek    02 listopad 2010 11:40
Prosím o opravu k předchozímu hypertextovému odkazu, má být:

http://www.osud.cz/osudcz-tv-sprejuji-nas-ale-p roc

Ta mezera za poslední pomlčkou být NESMÍ, poněvadž webové adresy NESMÍ obsahovat mezery, tedy ASC kód 32.

Vašek

Vašek    01 listopad 2010 20:57
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Všem stoupencům USA a kapitalismu vůbec doporučuji shlédnout toto 10-min video:

http://www.osud.cz/osudcz-tv-sprejuji-nas-ale- proc


307
vzkaz v knize
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.