Úvodní stránka arrow MLADÁ PRAVDA Sunday, April 18 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
MLADÁ PRAVDA

Mladou Pravdu si v pdf můžete stáhnout kliknutím na obrázek titulní strany příslušného čísla.Mladá pravda - speciál ke 100 letům KSM Tisk E-mail
Sobota, 20 únor 2021

Zveřejňujeme mimořádné číslo Mladé pravdy, časopisu Komunistického svazu mládeže, věnované 100 výročí založení Komunistického svazu mládeže.

 

Speciální číslo časopisu Mladá pravda, jež držíte v rukou, je věnováno století od založení Komunistického svazu mládeže v Československu a tedy století existence organizovaného hnutí komunistické mládeže v naší zemi.

Žel nastalá situace spojená s epidemií covid-19, bezpečnostní ohledy, a související opatření proti nemoci neumožnily oslavit toto výročí důstojně, veřejnou akcí a konferencí, jak bylo plánováno.

Vznik československého komsomolu byl výsledek nutného procesu profilování proletářských revolučních, proletářských sil, které se oddělovaly od zbankrotované sociálnědemokratické politiky. Tato profilace probíhala v mnoha zemích. Vznik komsomolu odrážel i Leninův názor na potřebu nezávislé komunistické organizace mládeže. Symbolicky vznik KSM předcházel vzniku Komunistické strany Československa a vycházel mu vstříc ve výzvě svého sjednocujícího sjezdu, který je v tomto čísle přetisknut.

Přes antikomunistickou represi, proměny podob organizované pokrokové mládeže, pokračovali komsomolci ve svém boji za sociální a politický pokrok, proti fašismu a válce, a ve své budovatelské, politické a výchovné práci. Mladí komunisté vložili svůj příspěvek při výstavbě socialismu v naší zemi. Po kontrarevolučním převratu v roce 1990 mladí komunisté na tyto zkušenosti navázali a znovuzaložili Komunistický svaz mládeže.

Komsomol měl od začátku internacionální rozměr nejen tím, že spojil komunistické organizace mládeže jednotlivých národů Československa a tím, že navázal na Velkou říjnovou socialistickou revoluci, ale také tím, že se ihned přihlásil ke Komunistické internacionále mládeže (KIM), jež vznikla v roce 1919 v Berlíně. Mezinárodní zakotvení si komunistická mládeže uchovala. Dnes pracujeme ve Světové federaci demokratické mládeže, na mezinárodních setkáváních komsomolů, účastníme se Světových festivalů mládeže a studentstva.

KSM hledí do své minulosti a nachází zde poučení a zkušenosti.  Znovu jsou přítomné důvody, které byly důvodem pro vznik KSM před sto lety - kapitalistické vykořisťování, krize, hrozba velké imperialistické války a fašismu, nenaplněné ambice a potřeby širokých vrstev mládeže. Naplnit je může pouze revoluční překonání kapitalismu a budování nové společnosti bez vykořisťování - socialismus a komunismus.

Do tohoto čísla znovu zařazujeme prohlášení 14. sjezdu KSM "Revoluční století". Své příspěvky do čísla připojili také bývalí představitelé Komunstického svazu mládeže: Petr Šimůnek, Josef Gottwald, Zdeněk Štefek, Milan Krajča a Radim Gonda. Dále uvádíme i překlady pozdravů sesterských organizací, které nám zaslaly k tomuto výročí. Přetisknuty jsou zde historické provolání z ustavujícího a slučovacího sjezdu KSM z února 1921. Číslo je doplněno fotografiemi z dějin hnutí.

 

Časopis můžete stáhnout v pdf kliknutím na obrázek
 
Mladá pravda - prosincové číslo Tisk E-mail
Čtvrtek, 31 prosinec 2020
Zveřejňujeme prosincové, silvestrovské číslo Mladé pravdy, časopisu Komunistického svazu mládeže.

 

Časopis můžete stáhnout v pdf kliknutím na obrázek
 
Mladá pravda - červnové číslo Tisk E-mail
Úterý, 30 červen 2020
Zveřejňujeme červnové číslo Mladé pravdy, časopisu Komunistického svazu mládeže.

 

Časopis můžete stáhnout v pdf kliknutím na obrázek
 
Mladá pravda - srpnové číslo Tisk E-mail
Neděle, 29 září 2019
Vyšlo srpnové číslo Mladé pravdy, časopisu Komunistického svazu mládeže.

 

Časopis můžete stáhnout v pdf kliknutím na obrázek
 
Mladá pravda - májové vydání Tisk E-mail
Neděle, 29 září 2019
Vyšlo májové číslo Mladé pravdy, časopisu Komunistického svazu mládeže.

 

Časopis můžete stáhnout v pdf kliknutím na obráze
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 69
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.