Úvodní stránka Friday, April 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Občanská výchova Tisk E-mail
Pondělí, 22 prosinec 2008

Jana, Petera a Jule spojuje jejich vášeň touží změnit svět. Jan a Peter se stanou Učiteli, záhadnými aktivisty, kteří nenásilným způsobem upozorňují místní smetánku, že jejich dny hojnosti jsou sečteny. Komplikace nastanou, když se Jule zamiluje do obou Jana i Petera. Jedna akce se nezdaří a následuje únos. To se nemělo stát. Tři mladí idealisté se tváří v tvář střetávají s hodnotami silné, bohaté generace.   Tolik oficiální text distributora.... Ćo by vás mělo ale přimět k tomu se na film podívat? Tedy mimo to, že byl vysílán v rámci Kinoklubu KSM...

Originální název filmu je Die Fetten Jahre sind vorbei, v angličtině se film promítal jako Educators. Je skutečně o řadě aktuálních problémů současnosti. Mladí radikálové, blíže neurčení, někde mezi anarchisty a komunisty, vnikají během dovolených německé smetánky do jejich ostře střežených sídel a přehazují nábytek a další věci, aniž něco ukradnou, jen proto, aby upozornili majitele, že majetkové bohatství není vše a že je neuchrání před vnějším světem žádná zeď, žádná technika... Trochu naivní způsob boje proti kapitalismu je v počátku směsí politického zápalu a mladické chuti po adrenalinu.

Zásadní otázky se probírají zejména až v druhé části filmu, po nutném únosu jednoho podnikatele, který byl paradoxně v mládí také radikálem... Otázky viny a neviny, spravedlnosti a práva ve společnosti, otázky původu vlastnictví, zkrátka diskuse nad společností, to vše v nemilosrdném kontrastu s aktuálními problémy oné mladé skupiny.

Závěr filmu pak jednoznačně ukazuje třídní hranici, která na jedné straně podnikatele - byrokrata a na straně druhé inteligentní, chudé pracující v kapitalismu rozděluje.

Režisér Hans Weingartner vsadil ve snímku z roku 2004 na osvědčené herce z "Good bye, Lenin", svým výkonem potěšil zejména Daniel Brühl. V dalších rolích uvidíte Julia Jentsch, Stipe Erceg, Petra Zieser, Hanns Zischler.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.