Úvodní stránka arrow Kultura arrow Město bohů - odvrácená tvář kapitalismu Thursday, July 09 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Město bohů - odvrácená tvář kapitalismu Tisk E-mail
Pondělí, 19 červen 2006

Město bohů, brazilsko-francouzský film z roku 2002 je obžalobou kapitalismu v jedné z jeho otřesných podob. Je z předměstí "karnevalového" Ria de Janeira, a není to o elitách typu klanu Ewingů, jak by napovídal název - Město bohů byl projekt brazilské vlády pro odsunutí spodiny společnosti do tzv. slumů. Film je mrazivým příběhem o latinskoamerických dětech. Přesněji: o dětech z generace no-future, které umí sotva číst, vyrovnanosti a jakési životní moudrosti pobrali povětšinou nanejvýš tak, aby zmákli práci s pistolí a jejich rodičem a učitelem se stala ulice…

"Ano, ano, tady vidíte kam až člověka zavede zkažená lidská společnost, která ho svým sociálním sobectvím uvrhne do chudoby, a mnohem dál, do stavu kdy je největší starostí člověka pouhé přežití, a cokoliv navíc je zázrakem. Divme se, že se pak z lidských bytostí stávají zvířata. Tam vede tenhle konzumní styl života, globalizace, rozevírající se nůžky takřka třídního charakteru. Tak by si povzdechl pochybně humanistický pseudointelektuál a filozof. Hlavní hrdina tohoto "filmu bez příkras" je živoucím důkazem, že tyhle promluvy jsou kecy, které jsou k ničemu stejně jako jejich autor, pronášející tyhle perly kdesi v čajovně, an pohodlně uveleben na polštářích a obklopen oblakem dýmu pochybného složení. Každý má svoji volbu, a je jen a pouze na něm, jakou cestu zvolí. Město Bohů je film až bolestně skutečný a působivý. Kdo ví, co uvidíme za nějakých třicet let v podobně zaměřeném snímku. Budeme se divit jak se tohle mohlo dít v civilizovaném světě našeho mládí?"

z reakce diváků...

Stručný děj:

60tá léta, předměstí Ria de Janeira, Město bohů – projekt Brazilské vlády pro odsunutí spodiny společnosti. V okolí vládnou gangy brzy dospělých hochů. Přepadávání nákladních aut, vykrádání bank a obchodů jsou na denním pořádku. Nic zvláštního, každý už si na to zvykl. Nejznámější, tříčlenný gang v okolí, Trio Morte, obdivují všichni 10letí kluci. Účastní se krádeží a všichni chtějí být takoví jako oni.
70tá léta: Jeden z nejchytřejších a nejkrvežíznivějších mladíků, L'il Ze, zradí své starší druhy, aby sám mohl vládnout celému okolí. Na straně dobra jej přidržuje jenom jeho nejlepší kamarád Bene. Nastal čas přívalu kokainu a jiných omamných látek a není pro ně problém ovládnout i tento trh. Je úžasné sledovat jak se může mladý kluk dostat k dealování, jakými zkouškami musí projít než se stane plnohodnotným dealerem nebo dokonce, když se vyzná v počtech, jakýmsi manažerem prodeje.

Nepřátel není mnoho je však třeba eliminovat i těch pár neškodných. Mladí kluci na ulici hrající se na velké gangstery toho mohou litovat. Při přijímání nových členů do Zeova gangu, musí řádný člen prokázat svoje schopnosti. Zastřelení jednoho z malých nevinných kluků, dle svého výběru, jistě není jednoduchý čin.

80léta: Když „hodného“ Beneho svedou cesty lásky, rozhodne se nadobro skončit se vším zlem a chce odejít z gangu. To se Zeemu nelíbí a jenom to přidá jeho násilnickým choutkám. Na druhé straně se však jeho tyranská vláda nelíbí okolí a tak se sesbírává protigang. Kdo z koho?

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.