Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Kultura arrow Kniha je mocným nástrojem dělnické třídy Saturday, December 05 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Kniha je mocným nástrojem dělnické třídy Tisk E-mail
Pátek, 01 březen 2019

Měsíc březen byl v socialismus budujícím Československu od roku 1955 věnovaný propagaci knihy a pokrokové kultury, byl měsícem knihy. Kniha za pomoci státu pronikala i ke společenským vrstvám, kterým byla, a dnes opět je, za kapitalismu upírána. Kniha se díky nově vybudované síti knihoven, i na těch nejmenších vesnicích, začala stávat mocnou zbraní dělnické třídy a začala plnit své ideově výchovné poslání.

Zejména na vesnicích pomohla kniha šířit odbornou literaturu mezi zemědělci, čímž pomohla k hospodářskému růstu pozdější socialistické vlasti. Kniha již nebyla vyhrazena pro buržoazii ve městech, stala se nezbytnou součástí života dělnické třídy a zejména dělnické mládeže, která toužila po informacích a světovém vědeckém názoru. Mimojiné se také, mnohdy z iniciativy lidu, organizovala autorská čtení, setkání s autory a mnoho dalších veřejných akcí.

Díky knize se velmi rychle začala hroutit ona pomyslná zeď mezi buržoazními elitami a nevzdělanou dělnickou třídu. Nyní se již vzdělaní lidé z řad dělnické třídy mohli postavit do vedení národních podniků a zemědělských družstev. Dělnická třída se mohla, nejen díky knize, podílet na každodenním řízení chodu budující se socialistické společnosti a lidově demokratického státu, čímž se uvedla do praxe skutečná demokracie za přítomnosti lidových mas. Kniha pomáhala budovat socialistickou společnost, společnost mnohem demokratičtější než dnešní kapitalistický, někdy až klerofašistický (církevní restituce a podlézání církvi ze strany buržoazní vládní koalice, pozn. aut.), režim.

Vedle knihy se však využívala i moderní metoda filmu, který rovněž zvyšoval kulturní úroveň obyvatelstva. Film, který byl financovaný lidově demokratickým, později socialistickým, státem, byl tvořen pro celý národ. Socialistický film, který patří všemu lidu, používají i dnešní buržoazní média. Je absurdní, že film, který byl vytvořen ze státních peněz a patří všem pracujícím lidem, se v dnešní době nemůže svobodně kopírovat a šířit. Na tentýž problém jako u filmů, narazíme i v případě hudby.

Dnes je i tato národní kultura našimi rádoby demokraty nahrazována všemožně oslavovanou západní protilidovou kulturou. Tento kapitalistický kulturní odpad, který potírá samotný smysl existence člověka, se často lidem hnusí. Bohužel lidé mnohdy nemají přístup k socialistické knize či filmu, aby se postavili na stranu uvědomělé dělnické třídy. Socialismus je v mnoha ohledech demokratičtější než kapitalismus, který staví na kultuře vybudované za socialismu.

Musíme být vděční těm, kdo i dnes přes veškeré snahy a pomluvy reakčníků a zpátečníku hájí tradici Měsíce knihy. Vážíme si lidí, kteří stále udržují základní myšlenku rozšiřování kultury, rozbíjejíce tak kapitalistické elitářství.

Buďme věrni socialistické kultuře a požadujme volný přístup ke kulturním dílům vytvořených za socialismu. Odmítněme buržoazní kulturní odpad ze západu, který glorifikují naše politické "elity".


Ať žije socialistická kultura!

Pryč s kulturním odpadem!

P. Balvín

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.