header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Čí je vlastně strana?

Nedávno jsme uveřejnili stanovisko PUR KSM reagující na propad KSČM ve volbách a obecně v důvěře společnosti. Konstatovali jsem mimojiné, že jedním ze zásadních problémů, který je spojen se ztrátou komunistické orientace strany, je výhradní vazba na zastupitelskou, a především parlamentní politiku s tím, že se poslanci a poslanecký klub přeměnili z orgánu strany ve faktické centrum moci strany, obcházející zvolené struktury. Politická práce se tak redukuje na buržoazní hlasovací handly a zcela se vylučuje třídní hledisko, vazba na společenské zápasy. Strana se proměnila na pouhou službu pro nadstandardně placené poslance a zastupitele. Tím strana ztratila veškerou samostatnost v orientaci a možnost vazby na pracující. Připoutanost k novokapitalistickému řádu se prokazuje i při přípravách oslav 30. výročí existence KSČM, kam byli pozváni téměř výhradně parlamentní zastupitelé z období po restauraci kapitalismu, nikoliv celoživotní komunisté, kteří pro hnutí obětovali (nejen posledních 30 kapitalistických let) mnohé bez nároku na jakoukoliv výhodu. Právě to glosuje soudruh Karel Klimša. (red ksm)

Čí je vlastně strana?

Tu otázku jsem si položil, když jsem se doslechl o přípravě Slavnostního shromáždění K 30. výročí vzniku a registrace KSČM. Zabezpečení akce projednával páteční Výkonný výbor ÚV KSČM s tím, že pokud současné okolnosti dovolí, měla by proběhnout 21. 11. 2020. Pozváni by měli být a případně Pamětní listy s osobním dopisem předsedy ÚV KSČM by měli obdržet poslanci Federálního shromáždění za Levý blok, poslanci PS PČR, hejtman, náměstci hejtmanů a radní krajů za KSČM, za celou dobu přibližně 120 lidí. No, to tedy zírám!

 

A co volení funkcionáři, místopředsedové ÚV, předsedové ÚRK a ÚRoK, kdybychom brali jen vedení strany? Ale byli tu také předsedové OV, obětaví lidé v ZO, starostové, lidé v odborném zázemí strany, ti nespoluvytvářeli historii strany, nešli s kůží na trh, nepomáhali straně přežít tíživé popřevratové období, plné antikomunistické hysterie? Měli a mají své rodiny a pracovali obětavě často za nevelký plat. Jaksi nerozumím té logice, s jakou předkladatel vnímá třicetiletou historii KSČM. V tomhle by si V. Filip měl poopravit svou představu a rychle napravit tento omyl.

Dnes ale ani tolik nejde o slavnostní shromáždění. Dnes je důležité zastavit volný pád, klopýtání od jedné volební porážky ke druhé, obnovit důvěru veřejnosti, uhájit své místo na politické scéně a udělat vše pro to, abychom mohli důstojně vzpomenout 100. výročí založení Komunistické strany Československa v příštím roce.

Karel Klimša

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .