Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Unie českých spisovatelů: Než příjdete na řadu! Thursday, August 06 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Unie českých spisovatelů: Než příjdete na řadu! Tisk E-mail
Úterý, 11 duben 2006

Vyjadřujeme svůj názor na pokus Ministerstva vnitra České republiky zakázat Komunistický svaz mládeže, neboť se domníváme, že tyto snahy, a zejména jejich vyústění v brzké budoucnosti, mohou představovat bezpříkladný zásah do fungování občanské společnosti v naší zemi.

MV ČR zaslalo 25. 11. 2005 KSM dopis, v němž vytýká této mládežnické organizaci, že se ve svých stanovách (které samo ministerstvo při schvalování vzniku této organizace neshledalo závadnými) hlásí k myšlenkám socialismu, komunismu a marxismu-leninismu. Dále pak že svou činností překračuje rámec aktivit dovolených organizacím se statutem občanského sdružení. MV ČR žádalo po KSM zjednání nápravy a podání informací o přijatých opatřeních do 31. 12. 2005.
KSM však ve své činnosti nijak nevybočuje z mezí, v jakých pracují ostatní mládežnické organizace stejného statutu, tj. Mladí konzervativci, Mladí křesťanští demokraté a Mladí sociální demokraté, až na ideovou orientaci ovšem!
Vzhledem k tomu, že ostatní zmíněné organizace ministerstvo vnitra nikdy za jejich činnost nepostihovalo, považujeme jednání MV ČR za důkaz, že motivem represe je politická objednávka a pokus kriminalizovat politický názor.
Unie českých spisovatelů již řadu let upozorňuje na skutečnost, že v České republice je umlčován, napadán či ignorován každý hlas kritický ke společenské realitě, zvláště pokud vychází z levicových pozic. Dlouhodobě tento nepříznivý fakt dopadá na spisovatele a intelektuály. Periodicky, zpravidla s blížícími se volbami, propukají v oficiálních médiích hysterické hony na čarodějnice a kulminují snahy prosadit zákaz parlamentní komunistické strany.
Ať již jsou naše názory na společnost a politiku jakékoliv, nebuďme pasivní a nepřivírejme oči před úmyslem státního aparátu zpochybnit právo mladých lidí sdružených v KSM na vyjádření politických postojů prostřednictvím své organizace, lhostejno zda s nimi sympatizujeme, nebo ne.
Mějme na paměti slova německého protestantského kněze Martina Niemöllera, který řekl: "Když zatkli nacisté komunisty, mlčel jsem. Nebyl jsem přece žádný komunista. Když si přišli pro sociální demokraty, mlčel jsem. Nebyl jsem přece žádný sociální demokrat. Když si přišli pro odboráře, mlčel jsem. Nebyl jsem přece odborář. Když přišli zatknout židy, mlčel jsem, nebyl jsem přece žid. Když si přišli pro mne, nebyl už nikdo, kdo by se mě zastal."
Tímto citátem v žádném případě nechceme srovnávat postup ministerstva vnitra s metodami nacistů, nýbrž chceme varovat před možností, že dnes je cílem neblahé pozornosti MV ČR KSM a zítra to může být kterékoliv jiné nepohodlné občanské sdružení.

Michael Doubek, Alexej Mikulášek, Michal Polický, Daniel Strož, Karel Sýs

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.