Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Historie arrow 60 let Světové federace demokratické mládeže Wednesday, January 20 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
60 let Světové federace demokratické mládeže Tisk E-mail
Čtvrtek, 10 listopad 2005

Formování mezinárodního mládežnického hnutí na bázi protihitlerovské koalice a antifašistické jednoty začalo v posledních letech 2. světové války. Jeho vyvrcholením bylo založení Světové federace demokratické mládeže (WFDY). Došlo k němu před šedesáti lety, 10. listopadu 1945, v Londýně. Založení se zúčastnilo 437 delegátů masových mládežnických hnutí z 64 zemí světa a WFDY se tak okamžitě stala reprezentativním představitelem světové mládeže. Federace okamžitě vyzvala mládež celého světa k dalšímu boji za svobodu, demokracii a důstojný život. Programovou prioritou WFDY byl však určen jednotný boj světové mládeže za mír, což se odrazilo i v centrálním hesle federace: „Mladí, sjednoťme se! Kupředu za trvalý mír!“.

V rámci rozpadu protihitlerovské koalice a začátku studené války došlo k rozkolu i v rámci mezinárodního mládežnického hnutí. WFDY zůstala věrna svému programu a přiklonila se proto na stranu Svazu sovětských socialistických republik a jeho spojenců. Ve svém postoji nebyla federace osamocena. Podobně se totiž zachovaly i další za podobných okolností vzniklé organizace jako Mezinárodní svaz studentstva, Světová odborová federace, Mezinárodní demokratická federace žen, Světová rada míru. WFDY musela opustit své původní sídlo, které získala v Paříži a přestěhovat se do pohostinnější Budapešti, kde také začala vydávat svůj tiskový orgán „Světová mládež“. Proti WFDY byly založeny dvě nové „trucfederace“ – sociálně demokratický Mezinárodní svaz socialistické mládeže a otevřeně prokapitalistické Světové shromáždění mládeže. Členské organizace WFDY od té doby tvořily především komunistické, socialistické, národně-osvobozenecké a jiné pokrokové organizace a hnutí mládeže. Mimo jiné tím byl posílen antiimperialistický charakter WFDY, který se stal pro federaci určující. K menším krizím uvnitř WFDY došlo posléze v souvislosti čínsko a albánsko – sovětskou roztržkou a s rokem 1968, kdy se bodem sváru stalo nejen rozdílný postoj členů federace k událostem v Československu, ale i k tehdy vrcholícímu studentskému hnutí v mnoha zemích světa.
WFDY a její členské organizace stály v čele bojů mládeže proti kolonialismu, proti válce v Koreji a ve Vietnamu, za jaderné odzbrojení. Klíčovou roli sehrála federace v hnutí za ukončení útlaku barevných obyvatel ve Spojených státech amerických, kampaních solidarity s kubánskou revolucí, v pomoci chilské mládeži masakrované po Pinochetově puči, v boji proti apartheidu v Jihoafrické republice, v solidaritě s lidem Nikaragui a Afghánistánu. WFDY organizovala řadu solidárních hnutí s mládeží vojensky okupovaných zemí jako Palestina, Kypr, Západní Sahara, Východní Timor. Neopominutelné jsou boje federace za právo na bezplatné vzdělání, právo na práci a další rozvoj mládeže, její důstojný život a poltická práva. Je třeba zmínit také práci, kterou WFDY vykonala v rámci Organizace spojených národů a UNESCO.
Nejdůležitější aktivitou WFDY se ale stalo pořádání Světových festivalů mládeže a studentstva – masových mezinárodních vystoupení mládeže bojující za mír, pokrok, rozvoj a solidaritu, proti válce, útlaku, vykořisťování a imperialismu. Jejich tradice byla založena v roce 1947 v Praze. Tehdy se do našeho hlavního města sjelo přes 17 tisíc mladých lidí z celého světa. Na tomto festivalu také poprvé zazněl „Pochod demokratické mládeže“, který se posléze stal hymnou federace a celého festivalového hnutí. Následovaly další úspěšné festivaly – v roce 1949 v Budapešti, v letech 1951 a 1973 v Berlíně, v roce 1953 v Bukurešti, o dva roky později ve Varšavě, v letech 1957 a 1985 v Moskvě, v roce 1959 ve Vídni, za tři roky následoval festival v Helsinkách, v roce 1968 v Sofii, v roce 1978 v Havaně a v roce 1989 v Pyongyangu.
Po porážce Sovětského svazu a jeho evropských spojenců se WFDY, podobné jako řada jiných podobných organizací, ocitla v hluboké krizi. Některé členské organizace federaci opustily, jiné rozpoutaly diskusi o možné transformaci WFDY na nepolitické mezinárodní hnutí. Veškerá činnost WFDY neuvěřitelně upadla a federace sama málem přestala existovat. Postupně však opět začal pracovat sekretariát WFDY v Budapešti, byly obnovovány kontakty a federace získala novou perspektivu. Znovuzrození vyvrcholilo uskutečněním 14. Světového festivalu mládeže a studentstva, který se konal v roce 1997 v Havaně. Následoval festival v Alžíru v roce 2001. V živé paměti ještě zůstává úspěšný 16. světový festival mládeže a studentstva, zorganizovaný federací v letošním roce v Caracasu, který ukázal nejen velkou solidaritu světové mládeže s venezuelskou „Bolívarovskou revolucí“, ale také neobyčejný rozmach mezinárodního hnutí pokrokové mládeže.
Česká mládež byla uvnitř WFDY aktivní od jejího založení a vždy v ní hrála důležitou roli. Ani dnešek není výjimkou. V druhé polovině devadesátých let se totiž členskou organizací WFDY stal Komunistický svaz mládeže. Společně se svými partnerskými organizacemi komunistické mládeže v zahraničí se tak dnes čeští mladí komunisté aktivně účastní na budování a rozvoji federace jako mezinárodní platformu pro boj mladých lidí proti imperialismu.
Šest desetiletí, které uběhly od londýnské zakládající konference jsou plné nesčetných bojů za práva celosvětové mládeže. Bylo vybojováno mnoho, přesto je existence WFDY stále aktuální. Dokud bude totiž na světě existovat systém vykořisťování a útlaku, bude zde mládež, která se mu bude stavět na odpor.

Milan Krajča

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.