Úvodní stránka Friday, October 30 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Projev soudruha Josifa V. Stalina k lidu 9. května 1945 Tisk E-mail
Sobota, 09 květen 2020

Záznam projevu s anglickými titulky:  https://www.youtube.com/watch?v=uqFx4fdOgHU

Soudruzi! Spoluobčanky a spoluobčané!

Přišel velký den vítězství nad Německem. Fašistické Německo, přivedené na kolena Rudou armádou a jednotkami našich spojenců, uznalo svou porážku a vyhlásilo bezpodmínečnou kapitulaci.

7. května byl ve městě Remeš podepsán předběžný protokol kapitulace. 8. května podepsali zástupci německého vrchního velení za přítomnosti zástupců Nejvyššího velitelství spojeneckých sil a Nejvyššího velení sovětských sil v Berlíně konečný akt o kapitulaci, jehož provedení začalo 8. května od 24 hodin.

náme-li vlčí zvyky německých vládců, kteří považují smlouvy a dohody za kus papíru, nemáme důvod jim věřit na slovo. Dnes ráno však německé jednotky v rámci aktu o kapitulaci začaly hromadně skládat zbraně a vzdávat se našim vojskům. Toto už není kus papíru. Toto je skutečná kapitulace ozbrojených sil Německa. Je pravda, že jedna skupina německých vojsk v československé oblasti se stále vyhýbá kapitulaci. Doufám však, že se Rudé armádě podaří je přivést k rozumu.

Nyní můžeme právem prohlásit, že nastal historický den poslední porážky Německa, den velkého vítězství našich lidí nad německým imperialismem.

Velké oběti, které jsme učinili ve jménu svobody a nezávislosti naší vlasti, nespočet nesnází a utrpení, které zažíval náš lid během války, vypjatá práce v týlu a na frontě, daná na oltáři vlasti, nebyly zbytečné a byly korunovány úplným vítězstvím nad nepřítelem. Staletý boj slovanských národů za jejich existenci a nezávislost skončil vítězstvím nad německými útočníky a německou tyranií.

Od nynějška bude nad Evropou vlát veliký prapor svobody národů a míru mezi národy.

Před třemi lety Hitler veřejně prohlásil, že mezi jeho úkoly patřil rozdělení Sovětského svazu a odtržení Kavkazu, Ukrajiny, Běloruska, pobaltských států a dalších oblastí. Přímo řekl: "Zničíme Rusko, aby už nikdy nemohlo vstát." To bylo před třemi lety. Ale nebylo souzeno, aby se Hitlerovy ztřeštěné ideje naplnily - běh války je rozmetal v prach. Ve skutečnosti se stal přesný opak toho, o čem hitlerovci blouznili. Německo je poraženo na hlavu. Německá vojska kapitulují. Sovětský svaz slaví vítězstvím, ačkoli nezamýšlí ani rozdělit, nebo zničit Německo.

Soudruzi! Velká vlastenecká válka skončila naším úplným vítězstvím. Období války v Evropě skončilo. Začalo období mírového rozvoje.

Gratuluji k vítězství, mí drazí spoluobčané a drahé spoluobčanky!

Sláva naší hrdinské Rudé armádě, která bránila nezávislost naší vlasti a vybojovala vítězství nad nepřítelem!

Sláva našemu velkému lidu, lidu vítězů!

Věčná sláva hrdinům, padlým v boji s nepřítelem, kteří dali svůj život za svobodu a štěstí našeho lidu!

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.