Úvodní stránka arrow Historie arrow Připomínáme si zatčení "Předvoje" nacisty Friday, March 22 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Připomínáme si zatčení "Předvoje" nacisty Tisk E-mail
Pondělí, 14 květen 2007

Předvoj (na obrázku Jan Mojžíš) patří mezi významné komunisticky orientované ilegální organizace v českých zemích v období okupace fašismem v letech 1943- 1945. Jeho vznik se datuje v létě 1943 a jeho zakladateli byli mladí studenti a dělníci z komunistických organizací v Praze-sever a Smíchova. V jejich programu bylo mimo jiné řečeno: „Revoluční skupina PŘEDVOJ je organizace komunistických revolučních pracovníků, vytvořená v ilegalitě na území Čech a Moravy seskupením zbytků několika organizací KSČ, doplněných novými pracovníky, kteří za fašistické okupace dospěli ke komunistickému uvědomění a sdružili se kolem časopisu Předvoj.“

Organizace vydala celkem osm čísel zmíněného časopisu v průměrném nákladu okolo 500 výtisků. Spolupracovala s řadou ilegálních skupin v závodech. Historici uvádějí, že sdružovala kolem 2000 převážně mladých lidí. Ilegální organizace předvoje existovala v mnoha desítkách českých a moravských měst. Vzhledem k tomu, že v ilegální organizaci byla sdružena velká část mladých lidí, bylo na jaře 1944 rozhodnuto, vydávat pro ně časopis „Boj mladých“.
První zatýkání fašisty proběhlo v červnu 1944 v Čelákovicích. Další zatýkání bylo v měsíci říjnu téhož roku, tedy před 60 lety, které citelně postihlo vedení PŘEDVOJE. Ilegální síť musela být znovu obnovena, což se do značné míry podařilo. Začátkem roku 1945 došlo k vytváření IV. ilegálního vedení KSČ.
V březnu 1945 došlo k poslednímu zatýkání. Vedoucí funkcionáři Předvoje – Karel Hiršl, další soudruzi Šesták, Dobiáš, Mojžíš a další byli dne 2. května 1945 popraveni v Malé pevnosti v Terezíně. Za dvě hodiny postříleli fašisté celkem 53 mladých pokrokových lidí. Do osvobození a konce války zbýval jediný týden.
Historický význam PŘEDVOJE je v prvé řadě v tom, že zabezpečil kontinuitu ve vedení komunistického odboje až k poslednímu ilegálnímu vedení strany.

František Kovanda

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.