Úvodní stránka arrow Historie arrow Mezinárodní den žen stále živý Tuesday, January 21 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Mezinárodní den žen stále živý Tisk E-mail
Úterý, 07 březen 2006

Tak jako každý rok oslavíme i letos 8. březen jako Mezinárodní den žen. Snad stojí za zmínku připomenutí, jak tento celosvětově uznávaný svátek vznikl. V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908.

Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. V květnu téhož roku, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době ještě nebyl mezinárodním svátkem.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA. Pevný den ale tehdy stanoven nebyl. V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení. Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna.
Po listopadovém převratu je u nás význam MDŽ bagatelizován, snad je to i úrovní vzdělanosti některých nových mocipánů, kteří se domnívali, že MDŽ je snad naším vynálezem a proto je třeba jej vymazat z povědomí veřejnosti podobně jako vše dobré, co v této zemi komunisté v minulosti vykonali. Jsme svědky snahy nahradit MDŽ mladším svátkem – Svátkem matek. Oslavě mateřství jistě nelze nic vytknout, vzpomeňme však na ty ženy, které z různých důvodů děti mít nemohly a nemohou, a tedy se na ně zjevně uvedený svátek nevztahuje.
Úlohu žen ve společnosti přece nelze omezit jen na roli matky – roditelky dětí. Mezinárodní den žen oslavuje ženu ve všech aspektech jejího života, v celé jeho šíři, v jeho pozitivních i negativních údobích. Proto je dobré tento krásný svátek každoročně slavit a ženám i matkám připomenout, jak hluboce si jich vážíme, jak jsou nám drahé.

Jaroslav Petržela

{moscomment}
 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.