Úvodní stránka arrow Historie Tuesday, September 22 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Hegelovo čtvrttisíciletí Tisk E-mail
Čtvrtek, 27 srpen 2020

Před 250 lety, 27. srpna 1770, se narodil velký německý filozof Georg WF Hegel. Zrodil se do tak plodných časů a revolučních a navázal na takové myslitele, jako byl Kant, Fichte nebo Schelling, do doby takových básníků jako byl Goethe nebo Hölderlin.  Přestože navazoval na takové velikány, jeho myšlenky šly zásadně dál a vůči svým učitelům a současníkům znamenaly úplný převrat.

Především Hegel rozpohyboval každou (nejen filozofickou) kategorii. Vše, co je, a vše, o čem přemýšlíme (atomy, organismy, společenství, filozofické systémy, vesmír jako celek), muselo projít náročným zrodem, má zákony svého pohybu a vývoje, a stejně tak je "vše skutečné odsouzeno k zániku". Z toho však neplyne relativismus - dnes moderní představa, že vše jsou jen "sociální konstrukty" a vše je libovolně měnitelné. Hegel se pokusil znovu projít vývoj a vzájemný, nutný a logický vztah pojmů a ve svém systému tak upozornil na soudržnost, jednotu světa. To je první Hegelův objev a přínos, které znamenaly nadechnutí se po staletích strnulé scholastiky a metafyziky.

Celý článek...
 
Proč se stalo vzdělání v SSSR jedním z nejlepších na světě Tisk E-mail
Středa, 26 srpen 2020

Sovětský svaz zvládl vytvořit vzdělávací systém tak, že dokázal naplnit moderní ambice a zásadně přeměnil zemi v supervelmoc.

Před revolucí roku 1917 měla ruská říše na svém území, navzdory obrovské populaci, jen několik desítek školek. To se dramaticky změnilo po uchopení moci bolševiky, kteří prosazovali rovnoprávnost žen a jejich zapojení do všech aspektů společenského života. To vedlo k rozvoji sítě předškolního vzdělávání.

Zakladatel Sovětského státu, Vladimír Iljič Lenin, nazýval školky a školy "zárodky komunismu". Podle něj mohla tato zařízení: "skutečně osvobodit ženu, zmenšit a odstranit nerovnost a posílit její roli v sociální produkci a společenském životě".

Celý článek...
 
94. výročí narození Fidela Castra Tisk E-mail
Čtvrtek, 13 srpen 2020

Dnes by oslavil své 94. narozeniny vrchní velitel a historický vůdce Kubánské revoluce Fidel Castro Ruz. Vousatý právník přezdívaný El Comandante či prostě známý jako Fidel zasvětil celý svůj život boji proti nerovnosti, vykořisťování, kolonialismu a imperialismu a to nejen na Kubě, nýbrž i v celé Latinské Americe a ve zbytku světa, kde se stal inspirací a vzorem v zápase za lepší budoucnost. I přes krutou a nespravedlivou blokádu Revoluce získala socialistický charakter a dosáhla mnohých úspěchů, jmenovitě především zrovnoprávnění všech občanů bez ohledu na jejich pohlaví, barvu pleti či společenské postavení, úplné vymýcení negramotnosti či zavedením bezplatné, kvalitní zdravotní péče. Důraz na zdraví a pomoc ostatním byl projeven i pravidelným vysíláním lékařů do zemí, kde jich bylo zapotřebí.

Celý článek...
 
75 let od amerického bombardování Hirošimy a Nagasaki Tisk E-mail
Čtvrtek, 06 srpen 2020

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí obrovského imperialistického zločinu - prvního a prozatím posledního bojového použití jaderných zbraní. 6. srpna 1945 svrhlo letectvo Spojených států do centra japonského města Hirošima jadernou bombu "Little Boy" ze speciálně upraveného bombardéru nazvaného "Enola Gay". O tři dny později, 9. srpna, pak využily USA pokročilejší plutoniovou zbraň "Fat Man" a svrhli ji na město Nagasaki. Důsledkem tohoto zločinu byly statisíce mrtvých a zraněných, většinou civilistů, umírajících na ozáření, důsledky popálenin a dalších zranění spojených s útoky. Celé roky po bombardování lidé umírali na rakovinu. Přibližně sedminu obětí představovali Korejci nuceně pracující v továrnách císařství. Jak jsme již dříve uváděli , neměly útoky vojenský efekt a ani nepřispěly k rozhodování o kapitulaci Japonska, na rozdíl od mohutné ofenzivy SSSR při osvobozování Číny a dalších oblastí. Zločin byl již součástí příprav amerického imperialismu na boj proti Sovětskému svazu.

Celý článek...
 
Muzeum gulagu - to už tu bylo Tisk E-mail
Neděle, 21 červen 2020

Na jaře 1942 v největších městech nacisty dobyté Evropy otevřely své brány muzea s výřečným názvem "Sovětský ráj". Mimo jiné nacisté v kinech promítali "upoutávku" na výstavu s názvem "na vlastní oči uvidět bídu, žebrotu, úpadek a rozklad sovětského Ruska".

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 324
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.