Úvodní stránka arrow Historie Sunday, February 28 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Květ pro Julia Fučíka Tisk E-mail
Středa, 24 únor 2021

Žili jsme pro radost
pro radost šli jsme do boje
a pro ni umíráme.

A proto smutek
nikdy není spojován
s naším jménem.

23. února 1903 se narodil hrdina protifašistického odboje, novinář, komunista Julius Fučík, autor legendární "Reportáže psané na oprátce"

 
23. února - Den sovětské armády Tisk E-mail
Úterý, 23 únor 2021
 
Před třiceti lety se čs. armáda zapojila do imperialistického útoku proti Iráku Tisk E-mail
Pondělí, 18 leden 2021

S krátkým odstupem po porážce socialismu se v lednu 1991 československá armáda zúčastnila války v Perském zálivu - imperialistické válečné kampaně USA vedené proti Iráku, po boku reakčního režimu v Saudské Arábii. Na zapojení československých vojáků tlačil zejména nový vládce Václav Havel. Po dlouhých desetiletích se tak armáda  přeměnila z lidové na imperialistickou a navázala na smutnou úlohu, kterou plnila dříve pro imperialismus proti Říjnové revoluci v Rusku a proti republikám rad v Maďarsku a na Slovensku. Nasazení bylo průlomem, který činil i československé a české ozbrojené síly komplici imperialismu i v dalších intervencích a válečných zločinech - např. v Jugoslávii, Afghánistánu, Mali, a při soustřeďování vojenských sil a provokacích na hranici Ruské federace. Proto současná moc oslavuje účast na této intervenci před třiceti lety.

Válka byla význačná mimo jiné tím, že jí provázela silná propagandistická aktivita, která měla útok ospravedlnit v očích západního veřejného mínění. Vytvořeny byly doklady o neexistujících incidentech. Jednou z těchto fabrikací byla výpověď v americkém kongresu dívky, která o sobě tvrdila, že byla svědkem vraždění dětí iráckými vojáky. Toto obvinění bez ověření převzaly další instituce, jako Amnesty International. Později se ukázalo, že dívka je ve skutečnosti dcerou kuvajtského velvyslance a součástí velké PR kampaně na podporu intervence.

 
100. výročí prosincové generální stávky roku 1920 Tisk E-mail
Pátek, 11 prosinec 2020

 

V těchto dnech si připomínáme 100. výročí prosincové generální stávky z roku 1920, která byla jedním z nejvýznamnějších třídních střetů mezi mocí buržoazního státu a organizovaným dělnictvem v době první Československé republiky. Vyhlášení generální stávky souviselo s hlubokým rozkolem v sociálnědemokratické straně, v níž se v opozici vůči menšinovému pravicovému proudu ve straně formovala silná marxistická levice orientující se na třídní boj a převzetí moci pracujícími. Vzorem přitom byla Říjnová revoluce v Rusku a revoluční hnutí v dalších zemích jako bylo například Maďarsko či Německo. Vzorem byla ale i Slovenská republika rad, jež působila v červnu a červenci roku 1919, než byla pod mobilizujícími hesly nacionalismu potlačena intervenčními vojenskými silami pražské vlády. Nástup revolučního socialistického hnutí, které se utvářelo v hnutí komunistické, byl přitom širokým jevem v celé řadě evropských zemí. Byl současně reakcí na hrůzy první světové imperialistické války. Svoji spoluvinu na podpoře války vedené vládnoucí buržoazní třídou jednotlivých států měla vedení velkých sociálně demokratických stran západní a střední Evropy, která podpořila meziimperialistický konflikt mj. hlasováním za válečné půjčky. Obětí války buržoazní třídy za přerozdělení světa se přitom staly miliony pracujících. Právě odpor proti imperialistické válce se v reakci na to stal jedním ze základních pilířů, na nichž se ustavilo a nadále stojí komunistické hnutí.

Celý článek...
 
200 let Bedřicha Engelse Tisk E-mail
Sobota, 28 listopad 2020

Před 200 lety, 28. listopadu 1820, se v dnešním Wuppertalu narodil Bedřich (Friedrich) Engels, nejbližší spolupracovník a přítel Karla Marxe, spolutvůrce vědeckého socialismu, revoluční teorie dělnické třídy. Engels byl významným politickým pracovníkem, který stál u zrodu prvních mezinárodních politických organizací proletariátu - Svazu komunistů, 1. a 2. Internacionály. Zde sváděl boj s oportunistickými a maloměšťáckými tendencemi, které do hnutí pronikaly a stále pronikají. Měl i praktické zkušenosti z bojů během německého revolučního hnutí let 1848-49.

Engels byl nesmírně pracovitý a cílevědomý člověk ochotný se neustále učit nejnovějším poznatkům z různých oborů. Uvádí se, že ovládal 12 jazyků. Engels měl vynikající výkladové schopnosti, přispěl k rozšíření revoluční teorie mezi dělnickou třídu. Své práce psal přístupným a přitom přesným jazykem.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 335
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.