Úvodní stránka arrow Historie Friday, July 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Muzeum gulagu - to už tu bylo Tisk E-mail
Neděle, 21 červen 2020

Na jaře 1942 v největších městech nacisty dobyté Evropy otevřely své brány muzea s výřečným názvem "Sovětský ráj". Mimo jiné nacisté v kinech promítali "upoutávku" na výstavu s názvem "na vlastní oči uvidět bídu, žebrotu, úpadek a rozklad sovětského Ruska".

Celý článek...
 
Ke dni dětí Tisk E-mail
Pondělí, 01 červen 2020

První podnět k věnování dne dětem vzešel z Turecka v roce 1920 během války o nezávislost. Mustafa Kemal zdůraznil důležitost dětí při budování nové společnosti a ustavil 23. duben jako Den dětí. V Turecku je stále slaven Den dětí 23. dubna.

První pokus o celosvětové vyhlášení dne dětí se uskutečnil v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Ve stejný den, na jiném místě, v San Francisku byl pořádán festival Dračích lodí. Při této příležitosti čínský konzul shromáždil čínské sirotky, aby tak upozornil společnost na problémy malých dětí. Obě tyto události se odehrály 1. června.

Celý článek...
 
30 let kapitalismu: Populační změny ve východní Evropě 1990-2020 Tisk E-mail
Úterý, 26 květen 2020

Demografické důsledky svobody, demokracie a kapitalismu pro státy východní Evropy po zničení SSSR.

Ukazuje se, že restaurace kapitalismu znamenala opravdovou populační katastrofu pro národy bývalých socialistických zemí, a to zejména národů bývalého Sovětského svazu. Naopak kapitalistická centra západní Evropy vydělala nejen ekonomicky, ale i populačně.

 

Celý článek...
 
130 let od narození Ho Či Mina Tisk E-mail
Úterý, 19 květen 2020

Dnes by své 130. narozeniny oslavil známý revolucionář, prezident nezávislého Vietnamu, básník, filosof a spisovatel.

Ho Či Min se narodil v severovietnamské vesnici Hoáng Trú, kde dnes stojí muzeum Kim Lien. V letech 1919-1923 žil ve Francii a stal se dokonce jedním ze zakládajících členů Komunistické strany Francie. Dále pobýval v Sovětském svazu a v Číně. Roku 1941 se vrátil do Vietnamu, kde vedl levicové hnutí Viet Minh (Liga za nezávislost Vietnamu) v boji proti Vichistické Francii. Po Srpnové revoluci v roce 1945 a vyhlášení Vietnamské demokratické republiky (2. září) byl zvolen jejím doživotním prezidentem. Během následné války v Indočíně (1945-1954) vedl národně-osvobozenecký boj za nezávislost Vietnamu na francouzské koloniální nadvládě. I po odchodu Francouzů z Indočíny však Vietnam musel čelit i i následujícím imperialistickým agresím, především té ze strany USA, známé jako válka ve Vietnamu, kdy Ho Či Min stanul v čele svobodné Vietnamské demokratické republiky na severu a podílel se na podpoře národně-osvobozeneckého hnutí (Viet Cong) v okupovaném Jižním Vietnamu. K zásobování Viet Congu používali Vietnamci tzv. Ho Či Minovu stezku. Ho Či Min věřil ve sjednocení nezávislého Vietnamu a osvobození celé země od imperialistické nadvlády, čehož se už bohužel nedožil. Zemřel v roce 1969 v Hanoji. Po vítězství ve Vietnamské válce a dobytí Jižního Vietnamu (1975) byl Saigon, bývalé jihovietnamské hlavní město, po něm pojmenován jako Ho Či Minovo město.

Ho Či Min patří ke světově významným osobnostem, především jako bojovník proti imperialismu, národní hrdina Vietnamu, revolucionář a bojovník za socialismus a komunismus.

 
Příprava Sovětského svaz na německou agresi Tisk E-mail
Neděle, 17 květen 2020

Jurij Žukov, ruský doktor historických věd hovoří o období let 1939-1941 a o okolnostech, kdy se Sovětský svaz musel připravovat na válku s nacistickým Německem. Přinášíme stručný výtah z jeho výkladu.

8. 3 1939 Hitler prohlásil, že už vyřešil vnitrostátní otázky a nyní je na čase napravit ztráty Německa v důsledku versailleské dohody po porážce Německa v první světové válce. Hitler měl v úmyslu získat zbytek okleštěných českých zemí připravených již mezitím v roce 1938 o pohraničí, Memel čili klajpedskou oblast v Litvě a Gdaňsk. S Polskem, jak prohlásil, skončí za dva týdny. Trvalo mu to nakonec ne 14, ale 17 dní.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 320
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.