Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Historie arrow 75 let od zahájení Slovenského národního povstání Thursday, April 02 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
75 let od zahájení Slovenského národního povstání Tisk E-mail
Čtvrtek, 29 srpen 2019

Před 75 lety, 29. srpna 1944, bylo zahájeno Slovenské národní povstání.

Tehdejší Slovenský stát vedený knězem Jozefem Tisem, byl příslušník fašistické Osy a válčil na straně nacistického Německa proti SSSR. Na základě tak zvané Vánoční dohody, vznikla v roce 1943 protifašistická fronta, Slovenská národní rada, s účastí Komunistické strany Slovenska, a dalších protifašisticky orientovaných sil. Ta koordinovala postup při očekávané porážce fašismu a vítězství spojeneckých armád, a příchodu Rudé armády. Na Slovensku dlouhodobě působily partyzánské jednotky.

V reakci na invazi německého nacismu na Slovensko, která proběhla se souhlasem vedení Slovenského státu, bylo zahájeno Povstání s hlavním centrem v Banské Bystrici. Úmyslem bylo vyjít vstříc útočící Rudé armádě a Svobodově armádě a usnadnit jim přechod na Slovensko. Kvůli vynucenému zahájení Povstání nebyly hotové všechny vojenské přípravy a ani učiněna koordinace s Rudou armádou. Na povstaleckém území se podařilo uspořádat armádu až o 60 tisících vojáků z 30 různých národností. Podařilo se utvořit i povstalecké letectvo se základnou na letišti Tri Duby.

Nacisté s gardisty zahájili tvrdý protipovstalecký boj, při kterém povraždili tisícovky lidí, další odvlekli do koncentračních táborů a vypálili desítky obcí. Přestože nacisté plánovali rychlé vyřízení Povstání, podařilo se postupující invazi zastavit a na povstaleckém území tvořit základ budoucí osvobozené země.

Došlo k urychlenému jednání s maršálem Ivanem S. Koněvem o pomoci povstání. Po domluvě s Josifem V. Stalinem došlo ke změně postupu Koněvovy armády a urychlenému útoku na východní Slovensko v tzv. Karpatsko-dukelské operaci. Krvavé boje na východě Slovenska sice nevedly k průlomu, ale ulevily povstalcům. Sovětská armáda také posílala vojenskou techniku a další zajištění.

Povstalci se drželi dva měsíce a na konci října se stáhli do hor k partyzánskému boji.  Odtud pak podporovali postup Rudé armády a osvobozování. Při ústupu do hor ve špatném počasí zahynul i význačný komunistický politik a novinář Jan Šverma. Mezi politické vůdce Povstání patřil i budoucí československý prezident Gustav Husák.

Slovenské národní povstání bylo jednou z velkých kapitol protifašistického odboje a prokázal vůli Slováků k odporu. Bylo také důležitou zkušeností lidových vrstev, jak samostatně organizovat boj s reakcí. Šlo ale také o začátek československého revolučního procesu, jehož vyvrcholením byl Vítězný únor a zahájení budování socialismu jakožto moci dělnické třídy a společnosti bez vykořisťování člověka člověkem.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.