Úvodní stránka arrow Historie Friday, October 30 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
94. výročí narození Fidela Castra Tisk E-mail
Čtvrtek, 13 srpen 2020

Dnes by oslavil své 94. narozeniny vrchní velitel a historický vůdce Kubánské revoluce Fidel Castro Ruz. Vousatý právník přezdívaný El Comandante či prostě známý jako Fidel zasvětil celý svůj život boji proti nerovnosti, vykořisťování, kolonialismu a imperialismu a to nejen na Kubě, nýbrž i v celé Latinské Americe a ve zbytku světa, kde se stal inspirací a vzorem v zápase za lepší budoucnost. I přes krutou a nespravedlivou blokádu Revoluce získala socialistický charakter a dosáhla mnohých úspěchů, jmenovitě především zrovnoprávnění všech občanů bez ohledu na jejich pohlaví, barvu pleti či společenské postavení, úplné vymýcení negramotnosti či zavedením bezplatné, kvalitní zdravotní péče. Důraz na zdraví a pomoc ostatním byl projeven i pravidelným vysíláním lékařů do zemí, kde jich bylo zapotřebí.

Celý článek...
 
75 let od amerického bombardování Hirošimy a Nagasaki Tisk E-mail
Čtvrtek, 06 srpen 2020

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí obrovského imperialistického zločinu - prvního a prozatím posledního bojového použití jaderných zbraní. 6. srpna 1945 svrhlo letectvo Spojených států do centra japonského města Hirošima jadernou bombu "Little Boy" ze speciálně upraveného bombardéru nazvaného "Enola Gay". O tři dny později, 9. srpna, pak využily USA pokročilejší plutoniovou zbraň "Fat Man" a svrhli ji na město Nagasaki. Důsledkem tohoto zločinu byly statisíce mrtvých a zraněných, většinou civilistů, umírajících na ozáření, důsledky popálenin a dalších zranění spojených s útoky. Celé roky po bombardování lidé umírali na rakovinu. Přibližně sedminu obětí představovali Korejci nuceně pracující v továrnách císařství. Jak jsme již dříve uváděli , neměly útoky vojenský efekt a ani nepřispěly k rozhodování o kapitulaci Japonska, na rozdíl od mohutné ofenzivy SSSR při osvobozování Číny a dalších oblastí. Zločin byl již součástí příprav amerického imperialismu na boj proti Sovětskému svazu.

Celý článek...
 
Muzeum gulagu - to už tu bylo Tisk E-mail
Neděle, 21 červen 2020

Na jaře 1942 v největších městech nacisty dobyté Evropy otevřely své brány muzea s výřečným názvem "Sovětský ráj". Mimo jiné nacisté v kinech promítali "upoutávku" na výstavu s názvem "na vlastní oči uvidět bídu, žebrotu, úpadek a rozklad sovětského Ruska".

Celý článek...
 
Ke dni dětí Tisk E-mail
Pondělí, 01 červen 2020

První podnět k věnování dne dětem vzešel z Turecka v roce 1920 během války o nezávislost. Mustafa Kemal zdůraznil důležitost dětí při budování nové společnosti a ustavil 23. duben jako Den dětí. V Turecku je stále slaven Den dětí 23. dubna.

První pokus o celosvětové vyhlášení dne dětí se uskutečnil v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Ve stejný den, na jiném místě, v San Francisku byl pořádán festival Dračích lodí. Při této příležitosti čínský konzul shromáždil čínské sirotky, aby tak upozornil společnost na problémy malých dětí. Obě tyto události se odehrály 1. června.

Celý článek...
 
30 let kapitalismu: Populační změny ve východní Evropě 1990-2020 Tisk E-mail
Úterý, 26 květen 2020

Demografické důsledky svobody, demokracie a kapitalismu pro státy východní Evropy po zničení SSSR.

Ukazuje se, že restaurace kapitalismu znamenala opravdovou populační katastrofu pro národy bývalých socialistických zemí, a to zejména národů bývalého Sovětského svazu. Naopak kapitalistická centra západní Evropy vydělala nejen ekonomicky, ale i populačně.

 

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 6 - 10 z 327
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.