Úvodní stránka arrow Historie Saturday, May 27 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Před 40 lety byl zavražděn Victor Jara Tisk E-mail
Čtvrtek, 12 září 2013

12. září 1973 zajali pinochetovské jednotky chilského zpěváka Victora Jaru na univerzitě v Santiagu de Chile.

Victor Jara - Právo žít v míru V roce 1970 byl chilským prezidentem zvolen kandidát levicové Lidové jednoty Salvador Allende. Jeho vláda měla výrazně pokrokový charakter, postupně znárodnila nerostné bohatství a další strategické společnosti v Chile, zavedla sociální programy pro chudé. Těmito kroky si rychle znepřátelila nejen domácí buržoazii, ale i administrativu Spojených států amerických, jejichž společnosti vlastnily výraznou část podniků a dolů. Rovněž tak se USA obávaly toho, že po Kubě by se Chile mohlo stát dalším pokrokovým ostrůvkem svobody uprostřed Latinské Ameriky ovládané dosud vojenskými juntami a pravicovými vládami poslušnými Spojeným státům. To vedlo ke spojení USA, potažmo CIA, s chilskými kapitalisty a především mocnou armádou. Ta pak pod vedením armádního generála Augusta Pinocheta provedla 11. září 1973 fašistický převrat. Pinochet zavedl režim, za kterého "zmizely" tisíce pokrokově smýšlejících, levicových občanů především z řad sympatizantů Lidové jednoty.

Zpěvák Victor Jara byl den po převratu zajat, když diskutoval se studenty. Následně ho odvezli na Národní stadion v Santiagu, kam armáda shromáždila odpůrce Pinocheta. Po brutálním mučení ho zastřelili dávkami ze samopalu.

Celý článek...
 
Před 50 lety letěla do vesmíru první žena: Valentina Těreškovová Tisk E-mail
Neděle, 16 červen 2013

Před 50 lety - 16. čevna 1963 - odstartovala sovětská kosmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Těreškovovou, která se tak stala první ženou ve vesmíru. Vykonala párový let společně s lodí Vostok 5 s Valerijem Bykovským na palubě. Stalo se tak jen dva roky po letu Jurije Gagarina jako vůbec prvního člověka do vesmíru.

 
Neslavné jubileum nezákonného soudu Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 květen 2013

K dvacátému výročí vzniku "Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii" (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY)

Před dvaceti lety - 25. 5. 1993 Rada Bezpečnosti OSN rozhodla o vytvoření takzvaného Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) (1). Jeho vznikem potvrdily centrály světového imperialismu tři principy své mezinárodní politiky:

  • suverénní stát, který odmítá imperialistický diktát je potřeba buď rozbombardovat a zničit vojenskou invazí anebo prosazením velké teroristické akce, představovanou světovému veřejnému mínění jako revoluci proti diktátorovi;
  • vést ještě desetiletí po válce dezinformační kampaň, která do nekonečna opakuje nezbytnost provedení tohoto "humanitárního" masakru;
  • využít k ospravedlnění svých zločinů nejen nevládní organizace, ale trvale se pokoušet k tomuto účelu zneužit OSN.
Celý článek...
 
Video: Vítězný únor 1948 Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2013

Přednáška aktivního účastníka únorových událostí roku 1948 Františka Kovandy "Vítězný únor 1948," pořádaná dne 28. 2. 2013 Obvodním výborem Komunistické strany Čech a Moravy Praha 3.

 
Výročí: 24. březen 1999. My nezapomínáme Tisk E-mail
Neděle, 24 březen 2013

Před čtrnácti lety se do Evropy vrátila válka. Z iniciativy "demokratických vlád" byla znovu bombardována města a civilní obyvatelstvo. A je dobře si to vždy připomínat.

"...válka není písnička, která se může zapomenout, válka je smutná zpráva, která se vyjevuje každý den..." (Milena N.Kosovo, 12 let)

"... Právě jsem dal rozkaz vrchnímu veliteli spojeneckých sil v Evropě generálu Clarkovi, aby zahájil vzdušné operace (letecké bombardování) proti Federativní republice Jugoslávii...Veškeré úsilí dosáhnout politického řešení krize v Kosovu jednáním byla neúspěšná a neexistuje alternativa než zahájit vojenské akce..."

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 50 z 231
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.