Úvodní stránka arrow Historie Monday, December 05 2016  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
70. výročí vítězství Rudé armády u Stalingradu Tisk E-mail
Sobota, 02 únor 2013

Druhý únor 2013 je dnem 70. výročí velikého vítězství Rudé armády a lidu Sovětského svazu nad německými nacistickými agresory v bitvě u Stalingradu. Vítězství u Stalingradu znamenalo obrat ve vývoji 2. světové války a zahájilo vytlačování německých armád z území SSSR a okupovaných zemí Evropy, které skončilo rozdrcením fašismu dobytím Berlína a symbolicky vyvěšením rudého praporu na Reichstagem.


http://www.youtube.com/watch?v=jRPYFlbVQTo&feature=player_embedded

 
54 let od vítězství kubánské revoluce Tisk E-mail
Úterý, 01 leden 2013

Dnes si připomínáme výročí 54 let od vítězství kubánské revoluce. Po těžkých bojích o Santa Claru 31. prosince 1958 partyzánské síly vedené Che Guevarou a Camilem Cienfuegosem, které skončily vítězstvím revolučních sil, utíká 1. ledna Batista z Kuby. Tím je diktátorský režim udržovaný USA politicky poražen. Dalšího dne, 2. ledna 1959, vstupují vojska revoluce vítězně do Havany a ustavují novou revoluční vládu, která postupně likviduje zaostalost, v které zanechal Kubu imperialismus i domácí kapitalisté. Samotná revoluce se stala inspirací při likvidaci koloniálního panství a při protiimperialistických bojích národů po celém světě. Revoluční vláda ovšem také přímo vstupovala do pokrokového a revolučního boje v zemích Ameriky a Afriky. Odkaz Revoluce je tak trvalý a pozitivně ovlivnil světový poměr sil. 

 
Video: Rosicko-Oslavanská stávka 1932-1933 Tisk E-mail
Čtvrtek, 20 prosinec 2012
 
Video: Dějiny KSČ a jejich antikomunistické falzifikace Tisk E-mail
Pondělí, 10 prosinec 2012

Přednáška komunistické historičky doc. PhDr. Hany Kračmarové, CSc. "Dějiny Komunistické strany Československa a jejich antikomunistické falzifikace," pořádaná dne 29. 11. 2012 Obvodním výborem Komunistické strany Čech a Moravy Praha 3.

 
Video: Deset dní, které otřásly světem Tisk E-mail
Středa, 07 listopad 2012

Ejzenštejnův film Deset dní, které otřásly světem K příležitosti 95. výročí Velké říjnové socialistické revoluce zveřejňujeme odkaz na historický velkofilm Sergeje Ejzenštejna "Deset dní, které otřásly světem".

Povstání v Petrohradě provedené 25. října (7. listopadu podle nového kalendáře) roku 1917 bolševiky vedenými masami, které již nadále nechtěly snášet vykořisťování a vraždění v imperialistické válce, zahájilo revoluční převrat a budování socialismu.

Přímým svědkem povstání v Petrohradě a Moskvě byl americký pokrokový novinář John Reed, jenž na základě své zkušenosti napsal reportáž "Deset dní, které otřásly světem". K desátému výročí Revoluce natáčí Sergej Ejzenštejn film, rekonstruující tyto události také za spolupráce přímých účastníků povstání. Film, přestože je němý, neztrácí na své aktuálnosti a plastičnosti zejména díky použitým avantgardním postupům, které se později staly standardem. Ve filmu se objevuje hudba napsaná významným sovětským skladatelem Dimitrijem Šostakovičem. 

Záznam s nižší kvalitou

Kvalitnější záznam (pro přehrání je nutné se přihlásit)

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 50 z 222
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2016 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.