Úvodní stránka arrow Historie Friday, February 12 2016  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
J. Fučík: Černá lavina na severu Tisk E-mail
Úterý, 27 březen 2012

Zvěřejňujeme první ze série článků Julia Fučíka o Velké mostecké stávce.

Sběr uhlí na mosteckých haldáchDovolená pana ředitele

Pan ředitel Kroegler miluje jaro v Itálii. Rané jaro s mírným chladem, v němž vychutnáš všechnu vůni teplého větru, rané jaro, v němž po hlubinách modrého nebe táhnou ještě oblaka a klidné moře se bouří, takové jaro, kdy květy jsou na cestě mezi pupencem a poupětem a listy stromu jsou úzké a žluté do zelena.

Celý článek...
 
80 let od Velké mostecké stávky - Historická lekce pro současnou praxi Tisk E-mail
Pátek, 23 březen 2012

Před 80. lety začala Velká mostecká stávkaVelká mostecká stávka byla jedním z největších vystoupení dělnické třídy v Evropě za období krize 30. let. V té době využili kapitalisté krize pro zvýšení svých zisků intenzivnějším vykořisťováním - ždímáním více práce za méně peněz z menšího počtu dělníků. Stejně jako dnes byli pracující propouštěni, zatímco ti, co práce zbaveni nebyli, museli odpracovat víc za nižší mzdy. To zaváděli také severočeští uhlobaroni. A právě proti tomu se horníci postavili. Protestní stávka proti propuštění 383 dělníků na dole Humboldt II 23. března 1932 se proměnila v generální stávku celého revíru, kterou aktivně podporovali nezaměstnaní, drobní živnostníci i pokroková inteligence. V tomto boji pod heslem "Jednota-stávka-vítězství" si získávali přirozenou autoritu horníků jak jednotliví komunisté, tak celá KSČ. Ta využila a rozvinula své zkušenosti z vedení hospodářských bojů. Z parlamentní tribuny i pomocí svého deníku rozšiřovala informace a mobilizovala pracující do aktivního boje. Stávkující horníci vytvořili Ústřední stávkový výbor, který stávku řídil - dbal o pořádek, zabraňoval stávkokazectví, zajišťoval zásobování. Stát se společně s kapitalisty snažil dělníky porazit cenzurou, zásahy vedení reformistických odborů i ozbrojenou mocí - po střetech četníků s manifestanty zůstali dva mrtví. Stávka však nakonec skončila koordinovaně z rozhodnutí Ústředního stávkového výboru 19. dubna po splnění první části požadavků stávky.  

Celý článek...
 
20 let bez Sovětského svazu Tisk E-mail
Středa, 11 leden 2012

Působivé video zpracované Komunistickou stranou Ruské federace přináší ve zkratce inventuru důsledků svržení socialismu v SSSR a dopadů 20-tileté vlády restaurovaného kapitalismu.  

 
Výročí vítězství kubánské revoluce Tisk E-mail
Neděle, 01 leden 2012

1. ledna 1959, před 52 lety, vítězí kubánská revoluce po sérii vojenských úspěchů vyhnáním diktátora Fulgencia Batisty, udržovaného u moci USA. Revoluce dále získávala socialistický charakter a Kuba se tak pod vedením vrchního velitele Fidela Castra stala prvním socialistickým státem na západní polokouli a inspirací zejména pro národy Latinské Ameriky. Kuba po revoluci důsledně podporuje protiimperialistický boj národů po celém světě. Dodnes socialistická Kuba odolává imperialistické ofenzivě a kubánská revoluce tak zůstává inspirací pro vykořisťované celého světa.

 
94. výročí VŘSR Tisk E-mail
Pondělí, 07 listopad 2011

94. výročí VŘSRDnes je 94. výročí zahájení Velké říjnové socialistické revoluce, která se zrodila spolu s komunistickým hnutím na principech boje proti imperialistické válce a za socialistickou emancipaci lidské společnosti. Zahájila úplně novou etapu v dějinách lidstva, etapu výstavby socialismu, rušení koloniální nadvlády a bojů za úplné odstranění vykořisťování člověka člověkem.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 50 z 211
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2016 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.