Úvodní stránka arrow Historie Wednesday, September 20 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Giordano Bruno: * Nola 1548 + Řím 17.2.1600 Tisk E-mail
Pondělí, 17 únor 2014

Rozviťte za mne svíčku...

...a zapalte Vatikán

Před 414 lety upálila katolická inkvizive Giordana Bruna

 
Nelson Mandela o marxismu svými slovy Tisk E-mail
Neděle, 19 leden 2014

5. prosince minulého roku odešel jihoafrický bojovník proti imperialismu Madiba Nelson Mandela. Ve svém dlouhém boji proti apartheidnímu režimu spolupracoval s jihoafrickými komunisty a o svém vztahu k marxismu píše i ve svém životopisu, který níže citujeme.

Vůdce ANC Nelson Mandela a generální tajemník Jihoafrické komunistické strany (SACP) Joe Slovo na shormáždění komunistů v Sowetu roku 1990. Na obrázku: Vůdce ANC Nelson Mandela a generální tajemník Jihoafrické komunistické strany (SACP) Joe Slovo na shormáždění komunistů v Sowetu roku 1990.

Pořídil jsem si sebrané spisy Marxe a Engelse, Lenina, Stalina, Mao Ce-Tunga a dalších a ponořil se do filosofie dialektického a historického materialismu. Komunistický manifest mě nadchl, zatímco Kapitál mě vyčerpal. Silně na mě ovšem zapůsobila myšlenka beztřídní společnosti, která se podle mého názoru podobala tradiční africké kultuře, v níž je život sdílený a kolektivní. Plně jsem se ztotožnil s Marxovou základní poučkou, která se vyznačovala jednoduchostí a velkorysostí zlatého pravidla: "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb."

Celý článek...
 
Vo Nguyen Giap - jméno utiskovaných světa Tisk E-mail
Pátek, 18 říjen 2013

Vo Nguyen Giap 1911-2013Jakožto připomínku osobnosti v minulých dnech zesnulého generála Vo Nguyen Giapa, který se zapsal do moderních dějin Vietnamu i světového boje proti francouzskému a americkému imperialismu, přinášíme překlad 32. kapitoly v češtině dosud nevydané knihy Vitaliana Ravagliho Wu Ming: Válečná sekera (2000). Úryvek se zaměřuje na popis mezinárodně politického kontextu i taktiky národně osvobozenecké armády a vojenských sil francouzských okupantů v rozhodující bitvě u Dien Bien Phu.

V říjnu 1952 obsadily dvě jednotky vietminhu thajskou vesnici v provincii Lai Chau na hranicích mezi Laosem, Čínou a severním Tonkinem.

Vesnice se tyčila nad údolím dlouhým dvacet kilometrů a širokým jedenáct kilometrů rozděleným na dvě části řekou Nam Yam a už bylo evakuováno kolaborujícími laoskými pluky. V thajštině se vesnice nazývá Muong Thang, ale Vietnamci ji znají pod názvem Dien Bien Phu.

Celý článek...
 
Před 40 lety byl zavražděn Victor Jara Tisk E-mail
Čtvrtek, 12 září 2013

12. září 1973 zajali pinochetovské jednotky chilského zpěváka Victora Jaru na univerzitě v Santiagu de Chile.

Victor Jara - Právo žít v míru V roce 1970 byl chilským prezidentem zvolen kandidát levicové Lidové jednoty Salvador Allende. Jeho vláda měla výrazně pokrokový charakter, postupně znárodnila nerostné bohatství a další strategické společnosti v Chile, zavedla sociální programy pro chudé. Těmito kroky si rychle znepřátelila nejen domácí buržoazii, ale i administrativu Spojených států amerických, jejichž společnosti vlastnily výraznou část podniků a dolů. Rovněž tak se USA obávaly toho, že po Kubě by se Chile mohlo stát dalším pokrokovým ostrůvkem svobody uprostřed Latinské Ameriky ovládané dosud vojenskými juntami a pravicovými vládami poslušnými Spojeným státům. To vedlo ke spojení USA, potažmo CIA, s chilskými kapitalisty a především mocnou armádou. Ta pak pod vedením armádního generála Augusta Pinocheta provedla 11. září 1973 fašistický převrat. Pinochet zavedl režim, za kterého "zmizely" tisíce pokrokově smýšlejících, levicových občanů především z řad sympatizantů Lidové jednoty.

Zpěvák Victor Jara byl den po převratu zajat, když diskutoval se studenty. Následně ho odvezli na Národní stadion v Santiagu, kam armáda shromáždila odpůrce Pinocheta. Po brutálním mučení ho zastřelili dávkami ze samopalu.

Celý článek...
 
Před 50 lety letěla do vesmíru první žena: Valentina Těreškovová Tisk E-mail
Neděle, 16 červen 2013

Před 50 lety - 16. čevna 1963 - odstartovala sovětská kosmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Těreškovovou, která se tak stala první ženou ve vesmíru. Vykonala párový let společně s lodí Vostok 5 s Valerijem Bykovským na palubě. Stalo se tak jen dva roky po letu Jurije Gagarina jako vůbec prvního člověka do vesmíru.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 50 z 234
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.