Úvodní stránka arrow Historie Tuesday, July 25 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Vo Nguyen Giap - jméno utiskovaných světa Tisk E-mail
Pátek, 18 říjen 2013

Vo Nguyen Giap 1911-2013Jakožto připomínku osobnosti v minulých dnech zesnulého generála Vo Nguyen Giapa, který se zapsal do moderních dějin Vietnamu i světového boje proti francouzskému a americkému imperialismu, přinášíme překlad 32. kapitoly v češtině dosud nevydané knihy Vitaliana Ravagliho Wu Ming: Válečná sekera (2000). Úryvek se zaměřuje na popis mezinárodně politického kontextu i taktiky národně osvobozenecké armády a vojenských sil francouzských okupantů v rozhodující bitvě u Dien Bien Phu.

V říjnu 1952 obsadily dvě jednotky vietminhu thajskou vesnici v provincii Lai Chau na hranicích mezi Laosem, Čínou a severním Tonkinem.

Vesnice se tyčila nad údolím dlouhým dvacet kilometrů a širokým jedenáct kilometrů rozděleným na dvě části řekou Nam Yam a už bylo evakuováno kolaborujícími laoskými pluky. V thajštině se vesnice nazývá Muong Thang, ale Vietnamci ji znají pod názvem Dien Bien Phu.

Celý článek...
 
Před 40 lety byl zavražděn Victor Jara Tisk E-mail
Čtvrtek, 12 září 2013

12. září 1973 zajali pinochetovské jednotky chilského zpěváka Victora Jaru na univerzitě v Santiagu de Chile.

Victor Jara - Právo žít v míru V roce 1970 byl chilským prezidentem zvolen kandidát levicové Lidové jednoty Salvador Allende. Jeho vláda měla výrazně pokrokový charakter, postupně znárodnila nerostné bohatství a další strategické společnosti v Chile, zavedla sociální programy pro chudé. Těmito kroky si rychle znepřátelila nejen domácí buržoazii, ale i administrativu Spojených států amerických, jejichž společnosti vlastnily výraznou část podniků a dolů. Rovněž tak se USA obávaly toho, že po Kubě by se Chile mohlo stát dalším pokrokovým ostrůvkem svobody uprostřed Latinské Ameriky ovládané dosud vojenskými juntami a pravicovými vládami poslušnými Spojeným státům. To vedlo ke spojení USA, potažmo CIA, s chilskými kapitalisty a především mocnou armádou. Ta pak pod vedením armádního generála Augusta Pinocheta provedla 11. září 1973 fašistický převrat. Pinochet zavedl režim, za kterého "zmizely" tisíce pokrokově smýšlejících, levicových občanů především z řad sympatizantů Lidové jednoty.

Zpěvák Victor Jara byl den po převratu zajat, když diskutoval se studenty. Následně ho odvezli na Národní stadion v Santiagu, kam armáda shromáždila odpůrce Pinocheta. Po brutálním mučení ho zastřelili dávkami ze samopalu.

Celý článek...
 
Před 50 lety letěla do vesmíru první žena: Valentina Těreškovová Tisk E-mail
Neděle, 16 červen 2013

Před 50 lety - 16. čevna 1963 - odstartovala sovětská kosmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Těreškovovou, která se tak stala první ženou ve vesmíru. Vykonala párový let společně s lodí Vostok 5 s Valerijem Bykovským na palubě. Stalo se tak jen dva roky po letu Jurije Gagarina jako vůbec prvního člověka do vesmíru.

 
Neslavné jubileum nezákonného soudu Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 květen 2013

K dvacátému výročí vzniku "Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii" (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY)

Před dvaceti lety - 25. 5. 1993 Rada Bezpečnosti OSN rozhodla o vytvoření takzvaného Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) (1). Jeho vznikem potvrdily centrály světového imperialismu tři principy své mezinárodní politiky:

  • suverénní stát, který odmítá imperialistický diktát je potřeba buď rozbombardovat a zničit vojenskou invazí anebo prosazením velké teroristické akce, představovanou světovému veřejnému mínění jako revoluci proti diktátorovi;
  • vést ještě desetiletí po válce dezinformační kampaň, která do nekonečna opakuje nezbytnost provedení tohoto "humanitárního" masakru;
  • využít k ospravedlnění svých zločinů nejen nevládní organizace, ale trvale se pokoušet k tomuto účelu zneužit OSN.
Celý článek...
 
Video: Vítězný únor 1948 Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2013

Přednáška aktivního účastníka únorových událostí roku 1948 Františka Kovandy "Vítězný únor 1948," pořádaná dne 28. 2. 2013 Obvodním výborem Komunistické strany Čech a Moravy Praha 3.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 46 - 50 z 232
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.