Úvodní stránka arrow Historie Thursday, July 27 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Odešel česko-americký interbrigadista John George Hovan Tisk E-mail
Sobota, 05 duben 2014

Jeden z posledních veteránů americké Brigády Abrahama Lincolna, syn českých přistěhovalců do USA John George Hovan zemřel 27. března 2014 po dlouhé nemoci. Narodil se roku 1916 v obci Callahan na Floridě. Poté, co dokončil středoškolské studium v sousedním městě Jacksonville pracoval jakožto řadový syn dělnické třídy v řadě profesí, například jako řidič či výrobce obuvi.V roce 1934 vstoupil do Komunistické strany USA. Poté, co roku 1936 rozpoutaly reakční síly fašistický puč proti vládě lidové fronty španělské republiky, vstoupil v červenci 1937 na loď Berengaria a spolu s dalšími mladými antifašisty zamířil do Francie a odtud do Španělska. 

Celý článek...
 
80. výročí porážky pracujících v Rakousku Tisk E-mail
Úterý, 25 únor 2014

Ilja Erenburg: Občanská válka v Rakousku

V únoru uplynulo 80. let od porážky levice v krátké ale krvavé občanské válce v Rakousku, kde byli v roce 1934 zejména na základě faktické zrady a kapitulantského postoje vedení sociální demokracie v boji poraženi pracující a nastolen autoritativní pravicový režim. V bojích statečných příslušníků Schutzbundu proti fašizoidní pravici padlo několik stovek obránců dělnické moci. Tisíce byly nuceny uprchnout do exilu. Velká část z nich nalezla dočasné útočiště v Českoslovenku. Mnozí odtud posléze pokračovali bojovat proti fašismu do Španělska a po porážce lidových sil i v této zemi prošli nacistickými koncentračními tábory či v nich zahynuli.

Celý článek...
 
Giordano Bruno: * Nola 1548 + Řím 17.2.1600 Tisk E-mail
Pondělí, 17 únor 2014

Rozviťte za mne svíčku...

...a zapalte Vatikán

Před 414 lety upálila katolická inkvizive Giordana Bruna

 
Nelson Mandela o marxismu svými slovy Tisk E-mail
Neděle, 19 leden 2014

5. prosince minulého roku odešel jihoafrický bojovník proti imperialismu Madiba Nelson Mandela. Ve svém dlouhém boji proti apartheidnímu režimu spolupracoval s jihoafrickými komunisty a o svém vztahu k marxismu píše i ve svém životopisu, který níže citujeme.

Vůdce ANC Nelson Mandela a generální tajemník Jihoafrické komunistické strany (SACP) Joe Slovo na shormáždění komunistů v Sowetu roku 1990. Na obrázku: Vůdce ANC Nelson Mandela a generální tajemník Jihoafrické komunistické strany (SACP) Joe Slovo na shormáždění komunistů v Sowetu roku 1990.

Pořídil jsem si sebrané spisy Marxe a Engelse, Lenina, Stalina, Mao Ce-Tunga a dalších a ponořil se do filosofie dialektického a historického materialismu. Komunistický manifest mě nadchl, zatímco Kapitál mě vyčerpal. Silně na mě ovšem zapůsobila myšlenka beztřídní společnosti, která se podle mého názoru podobala tradiční africké kultuře, v níž je život sdílený a kolektivní. Plně jsem se ztotožnil s Marxovou základní poučkou, která se vyznačovala jednoduchostí a velkorysostí zlatého pravidla: "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb."

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 41 - 45 z 232
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.