Úvodní stránka arrow Historie Saturday, May 23 2015  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Před 45 lety byl zavražděn Ernesto "Che" Guevara Tisk E-mail
Úterý, 09 říjen 2012

Che v BolíviiPřed 45 lety byl CIA a bolivijskými vojáky zavražděn velký revolucionář, bojovník proti imperialismu a kolonialismu - Ernesto "Che" Guevara. Po vítězství revoluce na Kubě pokračoval v Bolívii v internacionálním boji za osvobození mas od vykořisťování a zaostalosti, za rozšíření fronty proti imperialismu - který byl v té době nejagresivnější ve Vietnamu.

Jeho odkaz je stále inspirací a nadějí, dokladem čehož je mimo jiné i včerejší vítězství kandidáta lidových sil prezidenta Huga Cháveze v prezidentských volbách v Bolívarovské republice Venezuela.

Ernesto Che Guevara: Socialismus a člověk na Kubě

Ernesto Che Guevara: Dopis na rozloučenou

Záznamy z vystoupení Che Guevary o imperialismu: zde a zde (ve španělštině s anglickými titulky)

 
Vyvolení a ukradená generace Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 srpen 2012
Charlie Perkins a aboriginská vlajka

Přívozy, které jezdí přes řeku západně od Sydney, nesou jména australských sportovních mistryň světa. Jsou mezi nimi zlaté olympijské medailistky Dawn Fraserová a Shane Gouldová a závodnice Betty Cuthbertová a Marjorie Jacksonová. Když nastupujete, vidíte fotografii atletek na vrcholu a přehled jejich úspěchů.

Celý článek...
 
Siempre ventiseis - 59 let od Moncady Tisk E-mail
Čtvrtek, 26 červenec 2012

Dne 26. července 1953 provedli revolucionáři na Kubě útok na kasárna Moncada ve městě Santiago de Cuba. Tento revoluční akt se stal jedním ze symbolů kubánské revoluce, která v lednu 1959 zlomila moc batistovského režimu a amerického impéria nad ostrovem.

Na videu hovoří comandante Fidel Castro o otázkách ozbrojeného boje, jenž byl lidu Kuby vnucen utlačovatelskou vládnoucí třídou. Imperialismus počítá s využitím místní oligarchie s cílem zamezit demokratickému vítězství revoluce. Jak uvádí, lidu zbyly dvě možnosti, buď trpět, anebo bojovat. A boj je jedinou cestou k porážce nepřítele, který disponuje mnohem silnějšími ekonomickými a technologickými zdroji. Partyzánská válka znamená využití zdrojů země a především využití společenských lidových zdrojů k překonání výhod nepřítele po stránce technologických a ekonomických možností.

 
K výročí porážky invaze na Playa Girón Tisk E-mail
Středa, 18 duben 2012

Fidel Castro během invaze na Playa GirónV těchto dnech si jako každoročně připomínáme jednu z událostí, která se významným způsobem zapsala do dějin Kuby a s konečnou platností přispěla k rozhodnutí o příštím směrování vývoje země v duchu socialistických idejí a principů.

Vraťme se při té příležitosti alespoň v krátkosti k události z poloviny dubna před jedenapadesáti lety, které měly zvrátit vývoj započatý po vítězství revoluce z ledna roku 1959.

Celý článek...
 
J. Fučík: Generální stávka a krveprolití na severu Tisk E-mail
Neděle, 15 duben 2012

Rudé právo o generální stávceZvěřejňujeme další ze série článků Julia Fučíka o Velké mostecké stávce.

"Spravedlivý boj horníků chtějí utopit, byť i v potocích krve." (Z řeči poslance soudruha Gottwalda 30. března 1932 v poslanecké sněmovně.)

Most 13. dubna 1932

V půl osmé ráno zvoní telefon v sekretariátě Ústředního stávkového výboru. Duchcov hlásí, že provádí generální stávku na sto procent. Zastavila slévárna, porcelánka, sklárna, kovodělné závody, stavby, obchody stahují rolety - Duchcov stojí.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 31 - 35 z 202
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2015 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.