Úvodní stránka arrow Historie Sunday, April 26 2015  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
J. Fučík: Generální stávka a krveprolití na severu Tisk E-mail
Neděle, 15 duben 2012

Rudé právo o generální stávceZvěřejňujeme další ze série článků Julia Fučíka o Velké mostecké stávce.

"Spravedlivý boj horníků chtějí utopit, byť i v potocích krve." (Z řeči poslance soudruha Gottwalda 30. března 1932 v poslanecké sněmovně.)

Most 13. dubna 1932

V půl osmé ráno zvoní telefon v sekretariátě Ústředního stávkového výboru. Duchcov hlásí, že provádí generální stávku na sto procent. Zastavila slévárna, porcelánka, sklárna, kovodělné závody, stavby, obchody stahují rolety - Duchcov stojí.

Celý článek...
 
J. Fučík: Armáda havířů táhne... Tisk E-mail
Pátek, 06 duben 2012

Zvěřejňujeme další ze série článků Julia Fučíka o Velké mostecké stávce.

Most 5. dubna 1932

"V úterý ráno celorevírní tábor v Mostě!"

Rudí kolečkářiNikde nebyly vyvěšeny plakáty hlásající tuto úterní přehlídku bojující armády havířů, hornických žen a všech, kdo vyhlásili solidaritu s bojem severočeských havířů. Nebylo dlouhé a nákladné agitace pro tento projev. Stávkové vedení se usneslo, kolečkáři - kurýři, válečný předvoj na severu, se rozjel z Mostu k Lomu, k Jiřetínu, k Chomutovu, ke Kadani, k Duchcovu, Teplicím a Ústí a podával jen krátkou zprávu, stručnou jako telegram:

"V úterý celorevírní tábor v Mostě!"

Celý článek...
 
J. Fučík: Černá lavina na severu Tisk E-mail
Úterý, 27 březen 2012

Zvěřejňujeme první ze série článků Julia Fučíka o Velké mostecké stávce.

Sběr uhlí na mosteckých haldáchDovolená pana ředitele

Pan ředitel Kroegler miluje jaro v Itálii. Rané jaro s mírným chladem, v němž vychutnáš všechnu vůni teplého větru, rané jaro, v němž po hlubinách modrého nebe táhnou ještě oblaka a klidné moře se bouří, takové jaro, kdy květy jsou na cestě mezi pupencem a poupětem a listy stromu jsou úzké a žluté do zelena.

Celý článek...
 
80 let od Velké mostecké stávky - Historická lekce pro současnou praxi Tisk E-mail
Pátek, 23 březen 2012

Před 80. lety začala Velká mostecká stávkaVelká mostecká stávka byla jedním z největších vystoupení dělnické třídy v Evropě za období krize 30. let. V té době využili kapitalisté krize pro zvýšení svých zisků intenzivnějším vykořisťováním - ždímáním více práce za méně peněz z menšího počtu dělníků. Stejně jako dnes byli pracující propouštěni, zatímco ti, co práce zbaveni nebyli, museli odpracovat víc za nižší mzdy. To zaváděli také severočeští uhlobaroni. A právě proti tomu se horníci postavili. Protestní stávka proti propuštění 383 dělníků na dole Humboldt II 23. března 1932 se proměnila v generální stávku celého revíru, kterou aktivně podporovali nezaměstnaní, drobní živnostníci i pokroková inteligence. V tomto boji pod heslem "Jednota-stávka-vítězství" si získávali přirozenou autoritu horníků jak jednotliví komunisté, tak celá KSČ. Ta využila a rozvinula své zkušenosti z vedení hospodářských bojů. Z parlamentní tribuny i pomocí svého deníku rozšiřovala informace a mobilizovala pracující do aktivního boje. Stávkující horníci vytvořili Ústřední stávkový výbor, který stávku řídil - dbal o pořádek, zabraňoval stávkokazectví, zajišťoval zásobování. Stát se společně s kapitalisty snažil dělníky porazit cenzurou, zásahy vedení reformistických odborů i ozbrojenou mocí - po střetech četníků s manifestanty zůstali dva mrtví. Stávka však nakonec skončila koordinovaně z rozhodnutí Ústředního stávkového výboru 19. dubna po splnění první části požadavků stávky.  

Celý článek...
 
20 let bez Sovětského svazu Tisk E-mail
Středa, 11 leden 2012

Působivé video zpracované Komunistickou stranou Ruské federace přináší ve zkratce inventuru důsledků svržení socialismu v SSSR a dopadů 20-tileté vlády restaurovaného kapitalismu.  

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 31 - 35 z 198
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2015 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.