Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Historie arrow 30 let kapitalismu: Populační změny ve východní Evropě 1990-2020 Sunday, October 25 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
30 let kapitalismu: Populační změny ve východní Evropě 1990-2020 Tisk E-mail
Úterý, 26 květen 2020

Demografické důsledky svobody, demokracie a kapitalismu pro státy východní Evropy po zničení SSSR.

Ukazuje se, že restaurace kapitalismu znamenala opravdovou populační katastrofu pro národy bývalých socialistických zemí, a to zejména národů bývalého Sovětského svazu. Naopak kapitalistická centra západní Evropy vydělala nejen ekonomicky, ale i populačně.

 

K sestavení obrázku byla použita statistika OSN Worldometers.

Uvedená čísla (např. úbytek 15% na Ukrajině) jsou brána z oficiálních statistik a pokles je zjevně ještě větší (Ukrajina je navíc braná populace i Krymu a Donbasu). Ve skutečnosti při 51,7 milionech lidí v roce 1991 na rok 2020 připadá dle oficiálních (a nejspíš přeceněných) dat celkem 38,2 milionů.

Jiné zdroje srovnávají vývoj kapitalistických a socialistických zemí s prodloužením tendencí vzestupu populace, kdyby nedošlo k porážce socialismu.

(https://burckina-new.livejournal.com/1854502.html - kliknutím na obrázek otevřete ve větším rozlišení)

Zajímavé je, že zejména v těch zemích východní Evropy, kde je úroveň populačních ztrát tak vysoká, tolik hulákají o "krvavém sovětském režimu". Důvodem je banální odpoutání pozornosti od podobných úspěchů (když odhlédneme od zjevné protiruské orientace vlád).


V Rusku se důsledky toho všeho projevují doteď. To se týká především populačního propadu z 90. let, který hodlají vyřešit přetažením starých a nových občanů z republik bývalého SSSR.

Na Ukrajině je konec SSSR ostrým zlomem, přičemž uvedený pokles je nejspíše ještě podceněný. Řada ukrajinských zdrojů poukazuje, že počet obyvatel Ukrajiny je již dávno pod 40 miliony - mezi 35 do 38 (vzhledem ke ztrátám Krymu, Donbasu a masové migraci do Ruska a Polska).

Pokud jde o Českou republiku, stav populace je přibližně stejný jako v roce 1990 pouze díky přistěhovalectví a přirozená změna populace (narození - zemřelí) byla za těch 30 let záporná.


Sestavil a obrázky přeložil KSM podle:

https://colonelcassad.livejournal.com/5891988.html

https://colonelcassad.livejournal.com/5312822.html

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.