Úvodní stránka arrow Historie Tuesday, May 26 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Sociální předpoklady ruské revoluce na ruské vesnici Tisk E-mail
Středa, 07 listopad 2007

90. výročí ruské listopadové (podle starého kalendáře říjnové) revoluce je pro nás příležitostí nejen k připomenutí si nesmírného úsilí mas ruského proletariátu, všech těch dělníků a rolníků, vojáků i revolucionářů vstoupivších do boje o lepší svět, a pokoušejících se navzdory všem problémům znova „šturmovat nebesa.“  Vedle toho, na ruské revoluci coby jednoho z milníků nejen evropských, ale vůbec světových dějin je možné a dokonce nutné studovat dialektiku řešení společenských protikladů při střídání společensko-ekonomických formací. Ruská revoluce nám umožňuje prozkoumat s dostatečným odstupem sociální předpoklady revolucí.

Celý článek...
 
VŘSR - životní dílo V. I. Lenina Tisk E-mail
Čtvrtek, 01 listopad 2007

První socialistickou revolucí v dějinách lidstva byla Velká říjnová socialistická revoluce v Rusku před 90 lety, v roce 1917. V čele revolučních lidových mas stála dělnická třída vedená bolševickou stranou – tehdy nazývanou Sociálně demokratická dělnická strana Ruska (bolševiků), SDDSR(b) – a v čele této strany stál její hlavní organizátor a jeden ze zakladatelů, Vladimír Iljič Lenin.

Celý článek...
 
Che inkognito v Praze Tisk E-mail
Středa, 31 říjen 2007

Téměř všichni zahraniční investigativní novináři a životopisci legendárního latinskoamerického revolucionáře Ernesta Che Guevary, popisující jeho dokonale utajené cesty z Kuby v roce 1965 do afrického Konga a následně v roce 1966 z Afriky zpět dočasně na Kubu, odkud v říjnu téhož roku pokračoval do Bolivie, kde byl o rok později zavražděn, zmiňují jako jeho tranzitní zemi tehdejší Československo, kde se svým doprovodem pobýval, za podmínek přísného utajení své skutečné identity, od března 1966 čtyři měsíce.

Celý článek...
 
Proč zvítězila Velká říjnová socialistická revoluce? Tisk E-mail
Pondělí, 29 říjen 2007

Sociální revoluce je kvalitativní změnou ve vývoji společnosti, která se uskutečňuje přechodem od přežilé společensko-ekonomické formace k nové, vyšší společensko-ekonomické formaci. Nejvyšším typem sociální revoluce je revoluce socialistická, která na rozdíl od dřívějších revolucí uskutečňuje nejhlubší změny v životě společnosti, tj. likvidaci moci buržoazie a nastolení diktatury proletariátu a tím i odstranění vykořisťování a vytvoření předpokladů pro socialistický rozvoj společnosti.

Celý článek...
 
Bohumír Šmeral? osobnost, která by neměla zapadnout do zapomnění Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 říjen 2007

Koncem října bychom si kromě jiného měli každoročně připomenout výročí narození významné osobnosti dělnického hnutí a levice dr. Bohumíra Šmerala. Narodil se 25. října roku 1880 v Třebíči. Ta byla na přelomu 19. a 20. století významnou baštou dělnického hnutí západní Moravy. Ostatně přízvisko rudá Třebíč bývalo ještě dlouhá léta po 2. světové válce obvyklé a hodně používané, nejen místními. Šmeral se stal čelnou osobností našeho dělnického hnutí a významným prvorepublikovým politikem. I proto by jeho jméno rozhodně nemělo zapadnout mezi různými výročími, která si právě vždy na podzim připomínáme.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Následující > Konec >>

Výsledky 266 - 270 z 317
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.