Úvodní stránka arrow Historie Sunday, November 17 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Připomínáme si zatčení "Předvoje" nacisty Tisk E-mail
Pondělí, 14 květen 2007

Předvoj (na obrázku Jan Mojžíš) patří mezi významné komunisticky orientované ilegální organizace v českých zemích v období okupace fašismem v letech 1943- 1945. Jeho vznik se datuje v létě 1943 a jeho zakladateli byli mladí studenti a dělníci z komunistických organizací v Praze-sever a Smíchova. V jejich programu bylo mimo jiné řečeno: „Revoluční skupina PŘEDVOJ je organizace komunistických revolučních pracovníků, vytvořená v ilegalitě na území Čech a Moravy seskupením zbytků několika organizací KSČ, doplněných novými pracovníky, kteří za fašistické okupace dospěli ke komunistickému uvědomění a sdružili se kolem časopisu Předvoj.“

Celý článek...
 
Leskovická tragédie Tisk E-mail
Středa, 09 květen 2007

Vesnice Leskovice leží asi 10 kilometrů od Pelhřimova směrem na Tábor. Malá vesnice s jejími obyvateli zažila před 62 lety těžko uvěřitelnou tragédii. 5. května 1945 došla kolem poledne do Leskovic telefonická zpráva o tom že v Pacově je jednáno o odzbrojení německé posádky s doporučením, aby se i Leskovice pokusily odzbrojit železniční strážní oddíl. Pokus se zdařil a odzbrojení vojáci pak byli ubytováni v hostinci, kde je hlídali dva muži.

Celý článek...
 
Otrokářství v dějinách lidstva Tisk E-mail
Neděle, 22 duben 2007

Podle historiků existovalo v dějinách několik velkých otrokářských společností, jako například starověké Řecko a Egypt, Říše římská nebo arabský svět. Vyspělé antické společnosti závisely na práci otroků, bez nich by společnost nefungovala. Od pracovníků v dolech až po učitele, všude byla otrocká práce využívána. Otroci neměli žádná práva, byli považováni za věc, s níž může majitel libovolně nakládat. V průběhu vývoje společnosti docházelo k mírným úpravám, třeba římský otrok mohl být – jako projev uznání – pánem propuštěn a dokonce i obdařen určitým majetkem, ovšem na bezprávném osudu otroků se po staletí nic podstatného nezměnilo.

Celý článek...
 
Stalin, Trocký - politika lidové fronty a válka Tisk E-mail
Pondělí, 16 duben 2007

Bitva mezi Trockým a Stalinem v třicátých letech byl dramatický boj, který v rozporném vývoji dělnického hnutí si zaslouží, aby byl přirovnán k jiným velkým konfrontacím: mezi Marxem a Bakuninem, který jasně oddělil marxismus a anarchismus, a mezi Leninem a pravicovými vůdci sociální demokracie, který vyvrcholil ideologickým i politicko-organizačním oddělením komunistického hnutí od sociální demokracie.

Celý článek...
 
Nelze odpustit Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 leden 2007

 Když jsem pročítal novou knihu Protektorát ve fotografii, dočetl jsem se velmi závažná slova známých literárních autorů. Tyto výroky lidí bez jakéhokoli morálního a mravního kreditu zveřejňuji v přesné podobě, aby každý viděl, kdo disponoval jakým charakterem a jakých chtěl užívat prostředků. Jsem názoru, že není třeba články komentovat, stačí jen říct jedna věta - tato slova jsou navždy neodpustitelná!

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Následující > Konec >>

Výsledky 256 - 260 z 295
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.