Úvodní stránka arrow Historie Tuesday, May 26 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Před 190 lety se narodil Karel Marx Tisk E-mail
Čtvrtek, 01 květen 2008

Před 190 lety, 5. května 1818, se narodil v pruském Trevíru Karel Marx. V literatuře vydávané v ČSSR před rokem 1989 bývalo v souvislosti s jeho osobou uváděno: „zakladatel vědeckého komunismu, tvůrce filozofie dialektiky a historického materialismu, vědecké a politické ekonomiky a vůdce a učitel mezinárodního proletariátu“. Novodobé publikace se spokojují s označováním Marxe za „německého filozofa a sociálního vědce“, ovšem ani antikomunisté nepopírají, že se jednalo o jednoho z nejvýznamnějších filozofů a politiků historie.

Celý článek...
 
Před 65 lety popravena fašisty Maruška Kudeříková Tisk E-mail
Pondělí, 24 březen 2008

Marie Kudeříková se narodila 24. března 1921 ve slovácké obci Vnorovy (okres Hodonín) jako nejstarší ze tří dětí. Rodiče vlastnili v obci hospodářství. Oba byli katolíky, otec Josef Kudeřík byl členem lidové strany a lidovecké tělovýchovné jednoty Orel. Ve 30. letech se stal Maruščin otec železničářem ve stanici Vrbovce na slovenské straně moravsko-slovenského pomezí, pozemky ve Vnorovech rodina pronajala a přestěhovala se do Vrbovců, odkud Maruška dojížděla na gymnázium ve Strážnici. Po rozdělení Československa v roce 1939 se rodina vrátila do Vnorov a Maruška jezdila na gymnázium odtud. Po maturitě v roce 1940 nastoupila na jazykovou školu do Brna a byla nasazena do továrny na zdravotnický materiál ve Veverské Bitýšce.

Celý článek...
 
Byl 15.březen 1939... Tisk E-mail
Neděle, 23 březen 2008

Fašističtí vůdcové Německa provedli nový akt brutální svévole a násilí: vojensky přepadli Československo. České země připojili k Německu a vyhlásili je za „německý protektorát“. Slovensko vzali „pod ochranu“, což je jiný výraz pro násilný zábor této země. A konečně i poslední zbytek Československa, Podkarpatsko, bylo za německého souhlasu zabráno Maďarskem. Jak došlo k tomuto novému zločinu, jímž byla zničena státní a národní nezávislost deseti milionů Čechů a Slováků?

Celý článek...
 
Poslední etapa Bedřicha Václavka Tisk E-mail
Pondělí, 17 březen 2008

(10. 1. 1897 Třebíč - 5. 3. 1943 Osvětim): Již 65 let uplynulo od smrti významného estetika, uměleckého kritika, folkloristy, publicisty Bedřicha Václavka, který byl v Osvětimi pod jménem redaktor Hrdina zavražděn. Léta od nástupu fašismu až do konce života znamenala pro Václavka ilegalitu, omezenou možnost publikování končící jeho zatčením. V krátkém čase, který mu zbyl, se soustřeďuje, tak jako například V. Vančura, na problematiku, kterou v tak napjaté době považuje za zásadní.

Celý článek...
 
Voloďa - umělec, bojovník, komunista Tisk E-mail
Středa, 12 březen 2008

"Chile naslouchej!“ Po 15 let přes rádio Moskva zněl hlas Valentýna Teitelboima Voloského, lépe známého jako Volodi Teitelboima, který se narodil 17.března 1916 v Chile a vždy stál v první řadě politického a literárního života Chile. Ve svém dlouhém životě působil jako spisovatel, životopisec, literární kritik, zakladatel a redaktor novin "El Siglo", rozhlasový moderátor, právník, poslanec, senátor a generální tajemník Komunistické strany Chile.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Následující > Konec >>

Výsledky 251 - 255 z 317
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.