Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Historie arrow 200 let Bedřicha Engelse Wednesday, January 20 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
200 let Bedřicha Engelse Tisk E-mail
Sobota, 28 listopad 2020

Před 200 lety, 28. listopadu 1820, se v dnešním Wuppertalu narodil Bedřich (Friedrich) Engels, nejbližší spolupracovník a přítel Karla Marxe, spolutvůrce vědeckého socialismu, revoluční teorie dělnické třídy. Engels byl významným politickým pracovníkem, který stál u zrodu prvních mezinárodních politických organizací proletariátu - Svazu komunistů, 1. a 2. Internacionály. Zde sváděl boj s oportunistickými a maloměšťáckými tendencemi, které do hnutí pronikaly a stále pronikají. Měl i praktické zkušenosti z bojů během německého revolučního hnutí let 1848-49.

Engels byl nesmírně pracovitý a cílevědomý člověk ochotný se neustále učit nejnovějším poznatkům z různých oborů. Uvádí se, že ovládal 12 jazyků. Engels měl vynikající výkladové schopnosti, přispěl k rozšíření revoluční teorie mezi dělnickou třídu. Své práce psal přístupným a přitom přesným jazykem.

Někdy se v buržoazní "marxologické" literatuře dávají veškeré zásluhy za marxistické myšlení pouze Karlovi Marxovi, čemuž sám Engels ve své skromnosti přispěl ("Marx byl génius, my ostatní nanejvýš talenty."). Engels, který uspořádal práce na Kapitálu a dalších Marxových dílech, je v této literatuře dokonce viněn z deformace jeho díla a myšlenek, kladou hranici mezi Marxe a Engelse. Ve skutečnosti Engels měl samostatný a výrazný přínos k marxistické teorii. Díky svému životu v Manchesteru, anglickém průmyslovém centru, znal blízce a popsal situaci dělníků, což ho daleko rychleji než jiné německé radikály přivedlo k politickému boji v zájmu proletariátu. Jeho studium ekonomického myšlení předstihlo Marxe a podnítilo ho k intenzivnímu zájmu o tento předmět. Bez Engelsova úsilí a diskuzí s ním by nevznikl Kapitál, jehož druhý a třetí díl musel Engels sestavit z Marxovy písemné pozůstalosti. Engels byl činný i ve filozofii, kde definoval a svým nezaměnitelným způsobem popularizoval stanovisko materialismu v historickém boji proti filozofickému idealismu. V rámci "dělby práce" s Marxem sledoval Engels vývoj v přírodních vědách a z jeho rukopisů "Dialektika přírody" vysvítá, že obsáhl nejnovější znalosti tehdejší přírodovědy, čímž se usiloval rozvíjet dialekticko-materialistickou filozofii. Jeho studium výzkumů etnologa a antropologa L. H. Morgana ho podnítilo k rozvinutí historického materialismu pro starší dějiny předtřídních formací.

Poukazoval na tendenci k monopolizaci a agresivitě kapitalismu, kterou analyzoval Lenin jako imperialismus. Není bez zajímavosti, že také předpověděl výbuch světové války.

Engelsovo kombinování teoretické a politické práce, zásadovost, chuť a úsilí neustále rozšiřovat své znalosti v nejnovějších poznatcích a prohlubovat revoluční teorii ve prospěch pracujících, jsou inspirací i pro nové generace komunistů.

K tomuto výročí zveřejňujeme Engelsovu prácí Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu a Leninův nekrolog a připomínku Engelsova života z roku 1895.


Vybraná Engelsova díla:

Postavení dělnické třídy v Anglii - raná samostatná sociologická práce o situaci průmyslových dělníků v Anglii, kterou znal z bezprostřední zkušenosti, přičemž jí ilustroval na dostupných úředních materiálech. Inspirovala Karla Marxe k uvědomění role proletariátu v nastávajících změnách a v Kapitálu z ní čerpá. Engels už zde ukazuje, že věda musí být  v třídním konfliktu stranická, musí přispívat k osvobození proletariátu.

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1844/121844/indx121844.html


Německá selská válka - třídní pojetí německé reformace a význam revoluční minulosti pro budoucí revoluční hnutí. Práce se stala vzorem pro marxistickou historiografii a inspirací pro pojetí české Husitské revoluce a jejích jednotlivých stran.

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1850/081850/index.html


Anti-Dühring - Pana Eugena Dühringa převrat vědy (vyšlo zkrácěně i jako brožura Vývoj socialismu od utopie k vědě) - v polemice s německým katedrovým socialismem Engels shrnuje základní stavební kameny marxis mu- dialekticko-materialistická filozofie, politická ekonomie a vědecký socialismus

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1877/AntiD/index.html

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1880/soc-utop/index.htm


Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu - shrnutí antropologických poznatků té doby o souvislosti evoluce společenských vztahů - rodových, kmenových, státních, vlastnických vztahů a společenské reprodukce.

http://www.ksm.cz/literatura/bedrich-engels-puvod-rodiny-soukromeho-vlastnictvi-a-statu.html


Ludvík Feuerbach a vyústění klasické německé filosofie - poutavý výklad pokrokového významu materialismu a jeho boje s idealismem.

https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1886/ludfeu/index.htm


Dialektika přírody - dialekticko-materialistické pojetí přírodních věd na vrcholu tehdejších znalostí.

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.