Úvodní stránka arrow Historie Friday, October 30 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
6 let od oděského masakru Tisk E-mail
Sobota, 02 květen 2020

6 let uplynulo od chvíle, kdy v oděském Domě odborů našlo svou smrt 48 antifašistů, kteří se stali obětí řádění ukrajinských banderovců, neonacistů a dalších chuligánu, přivedených k moci majdanským převratem. Buď zaživa uhořeli v požáru, který nacisté založili nebo byli ubiti.

Mezi obránci Domu odborů zahynul také 17 letý komsomolec Vadim Papura (na obrázku), člen oděského Oblastního výboru Leninského komunistického svazu mládeže Ukrajiny, který studoval první rok dějiny na Oděské univerzitě.

Zločin nikdy nebyl řádně vyšetřen.

Pamatujme, že i Evropská unie má krev na svých rukách - podporou fašistického převratu (jmenujme i "českou stopu" - mezi jinými politiků Štefana Füleho, Karla Schwarzenberga, Jaromíra Štetiny) i zavíráním očí před porušováním lidských práv a vzestupu neonacismu.

Nezapomínáme! Neodpouštíme!

 
44 let od vraždy kubánských diplomatů v Lisabonu Tisk E-mail
Pondělí, 27 duben 2020

Je tomu 44 let - 22. dubna 1976 - co byl násilně ukončen život dvou kubánských diplomatů v Portugalsku. Adriano Corcha a Efren Monteagudo byli zabiti následkem exploze na kubánském velvyslanectví Lisabonu.

Útok připravila skupina teroristů sídlících v Miami. Vše naznačuje, že cílem teroristů bylo načasovat výbuch na dobu přítomnosti dětí, které obvykle přicházely do budovy diplomatů v 16:00.

Celý článek...
 
75 let od osvobození Brna Tisk E-mail
Neděle, 26 duben 2020

Před 75. lety, 26. dubna 1945, Rudá armáda osvobodila Brno.

Na památníku odhalenému k 10 výročí osvobození na Moravském náměstí byl ocitován rozkaz k osvobození vydaný nejvyšším velitelem J. V. Stalinem.

"Z rozkazu nejvyššího velitele veliteli vojsk 2. ukrajinského frontu maršálu Sovětského svazu Malinovskému a náčelníkovi štábu fronty generálplukovníku Zacharovovi.

Vojska 2. ukrajinské fronty, pokračujíce v nástupu dnes 26.dubna dovedným obchvatným manévrem a čelným útokem zmocnila se velkého průmyslového střediska Československa, města Brna, důležité železniční křižovatky a silného opěrného bodu německé obrany.

Na počest vítězství buďtež jednotky, které nejvíce vynikly za dobytí města Brna navrženy k vyznamenání řády. Dnes 26. dubna ve 22 hodin hlavní město naší vlasti Moskva vypálí jménem vlasti na počest skvělých vojsk 2. ukrajinské fronty, zmocnivších se města Brna, 20 salv z 224 děl.

Za skvělé bojové činy vyslovuji díky vámi vedenému vojsku, které se zúčastnilo bojů za osvobození Brna.

Věčná sláva hrdinům padlým v bojích za svobodu a nezávislost naší vlasti!

Smrt německým okupantům!

Nejvyšší velitel maršál Sovětského svazu

J. Stalin

26. dubna 1945, číslo 345"

Pro novou moc byl nápis nepřijatelný a odstranila ho.

Dokumentární film o osvobozovacích bojích o město Brno "Rudá armáda v boji o Brno" z roku 1965 https://www.youtube.com/watch?v=3gUGvcYieHU

 
Vladimír I. Lenin 1870-2020 Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020
 
81 let od nacistické okupace Československa Tisk E-mail
Neděle, 15 březen 2020

Před 81 lety, 15. března 1939, bylo Československo podruhé zrazeno imperialistickými mocnostmi a i "záruky" z Mnichova Hitler porušil. Nacisté vpochodovali i do Prahy a zřídili zde "Protektorát Čechy a Morava". Následovalo 6 let okupace, faktické kolonizace, zatýkání antifašistů. Přes represi se nikdy nezdařilo odboj zcela zlikvidovat.

Za zmínku stojí, že sovětský ministr zahraničí Maxim Litvinov odsoudil vznik Protektorátu a Slovenského státu i maďarskou okupaci Podkarpatské Rusi. SSSR jako reakci na okupaci vyzval 16. března Velkou Británii a Francii k jednání o smlouvě o vzájemné pomoci, ke které by se mohlo připojit i Polsko a 17. března podal oficiální ostrý protest proti okupaci Čech a Moravy.

Právě při tomto výročí vystupuje v ostrosti pokrytectví Evropské unie, která svou rezolucí přesouvá odpovědnost za válku na Sovětský svaz za snahu oddálit své napadení o půl roku později.

Text k 80. výročí okupace:

http://www.ksm.cz/historie/80-let-od-nacisticke-okupace-ceskoslovenska.html

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 16 - 20 z 327
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.