Úvodní stránka Tuesday, April 13 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
WFDY k Mezinárodnímu dni studentstva - 17. listopadu Tisk E-mail
Pátek, 17 listopad 2017

Světová federace demokratické mládeže si připomíná hrdinný boj studentů za svobodu, demokracii a sociální spravedlnost, společně s bojem proti fašismu a imperialismu.

17. listopad, nazývaný Mezinárodním dnem studentstva, je slaven na počest studentů, kteří se stali obětí nacismu po té, co 17. listopadu 1939 obsadily okupační síly koleje pražské univerzity, zavraždily 9 studentů a dalších 1200 studentů odeslaly do fašistických koncentračních táborů. Je to den, kdy si připomínáme odpor studentů proti fašismu v roce 1939 v Praze, stejně jako hrdinnou oběť studentů během antiimperialistického lidového povstání na Polytechnické univerzitě v Aténách v Řecku roku 1973.

78 let uplynulo od hrdinské oběti studentů v Praze a 44 let od oběti studentů aténské Polytechnické univerzity. Hrdinné oběti z řady studentů v minulosti jsou praporem dnešních bojů za svobodu, demokracii a sociální spravedlnost, stejně jako bojů proti fašismu a imperialismu.

Studenti dnes stojí před výzvami, které jim ukládají připomínat si 17. listopad. Vzestup fašismu v dnešním světě ukazuje všem studentům na předcházející oběti spolu s pohromou a smrtí, které lidstvo čelilo v podobě nacismu a fašismu. Studenti se dále musí, jako bojovná část společnosti, zapojit do studentského hnutí společně s bojem proti institucionálnímu útoku na právo na vzdělávání.

WDFY opět vyzývá studenty, aby sledovali cestu organizovaného zápasu proti privatizacím a politikám, které podporují rozprodej veřejného a rušení bezplatného vzdělávání, aby pozvedli své hlasy ve prospěch volného přístupu ke vzdělání. Studenti dnes také musí bránit historickou pravdu proti imperialistům, kteří se pokoušejí falšovat a deformovat dějiny, manipulují lidmi a masami. Pravda dějin musí orientovat zápas studentů proti imperialistické nadvládě. Musí být historické úspěchy studentů a pracujících připomínány, obzvláště dnes, kdy se imperialisté pokoušejí vymazat každý zápas tou nejagresivnější antikomunistickou a protilidovou propagandou.

Zdravíme miliony studentů po celém světě, kteří se zapojí k demonstracím a mobilizacím na počest tohoto dne jako oběti studentů z let 1939 a 1973 i dalších obětí z řad studentů, které byly důsledkem bojů proti imperialismu.

Zdravíme studentské boje v každé zemi ve prospěch míru, solidarity a svržení imperialismu, proti vykořisťování, útlaku a politice odebírání práv.

Vzdělání je právo, ne privilegium!

Ať žije 17. listopad a studentské hnutí!

Vedení WFDY

Budapešť, 17. listopadu 2017

 

Překlad KSM

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.