Úvodní stránka arrow Dokumenty KSM arrow 75 let od vítězství nad hitlerovským fašismem Tuesday, April 13 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
75 let od vítězství nad hitlerovským fašismem Tisk E-mail
Sobota, 09 květen 2020

75 let uplynulo od velkého lidového vítězství nad hitlerovským fašismem. Vojska nacistické Třetí říše kapitulovala v noci z 8 na 9. května 1945 do rukou představitelů spojeneckých vojsk.

Pro Československo a jeho národy platí poněkud jiná datace této strašné války, než nám podsouvají. Válka pro nás nezačala v září 1939, ale již Mnichovskou zradou v říjnu 1938, které pro české země následovalo okupací v březnu 1939. Stejně tak, ještě 9. května 1945 se zbytky nacistických vojsk bránily a v bojích umírali antifašisté, jako velitel tanku gardový poručík Ivan G. Gončarenko, který bojoval od prvního dne Velké vlastenecké války, a byl smrtelně raněn při boji na pražském Klárově. Příjezdem Rudé armády, jíž velel maršál Koněv, do Prahy byl dovršen revoluční antifašistický boj českého lidu.

Hlavní tíhu vítězných bojů s nacismem a zásluhu na jeho porážce nesla Rudá armáda pod vrchním velením Josifa V. Stalina. V těžkých bojích ztratil Sovětský svaz přes 9 milionů rudoarmějců. Jen při osvobozování Československa zemřelo 140 tisíc Sovětů, 33 tisíc Rumunů, přibližně 10 tisíc Čechoslováků, 351 Američanů a příslušníci dalších národů. 49 tisíc rudoarmějců padlo jen při pražské operaci. Připomínáme si také hrdiny československého sboru pod vedením Ludvíka Svobody, kteří přímo přispěli k osvobození.

S hitlerovským fašismem bojovali a v tomto boji umírali naši předchůdci - mladí komunisté - na frontách a v odboji. Připomínáme si české organizované odbojové skupiny, jejíž členové pokládali své mladé životy, jako je Národní hnutí pracující mládeže, Komunistický svaz mladé generace, nebo Revoluční skupina předvoj. Připomínáme si Mladou gardu a další bojovníky s fašismem.

Fašismus je především výsledkem kapitalismu a imperialismu, je tím nejreakčnějším, co kapitalismus stvořil pro svou záchranu v době své krize. Šlo o vražednou a kolonizátorskou mašinérii, která usilovala o likvidaci a zotročení celých národů. Zanechal po sobě desítky milionů mrtvých, jen v Československu 360 tisíc. A toto řádění by bez porážky narůstalo, jak bylo vyjádřeno v nacistických plánech pro české země a východní Evropu.

V návaznosti na velká antifašistická revoluční vystoupení - Slovenské národní povstání a Květnové povstání českého lidu - otvírala porážka fašismu v Evropě cestu pro budování socialismu a komunismu i v naší zemi. Pro období, kdy poprvé produktivní síly země patřily pracujícím, kdy bylo zrušeno vykořisťování člověka člověkem a kde pro fašismus nebylo žádné místo.

***

Letošní výročí se odehrává za zvláštních podmínek. Nejenže epidemie a opatření proti ní zabránily v důstojné připomínce hrdinství padlých předků, bojovníků proti fašismu. Ale zejména v Evropské unii a v naší zemi zesílila kampaň usilující o vymazání fakt lidového vítězství nad fašismem, kampaň za rehabilitaci fašismu.

Významným mezníkem byla rezoluce Evropského parlamentu ze září 2019 "O významu evropské paměti", která ztotožňuje komunismus a fašismus a vkládá zodpovědnost za druhou světovou válku na SSSR. Proti té jsme se vícekrát ohradili.

V České republice navazovala mohutná aktivita historického revizionismu. Již minulý rok odmítl pražský primátor Hřib navrátit desku připomínající osvoboditele Osvětimi maršála Ivana S. Koněva, kterou odhaloval Eduard Beneš v roce 1946. Od srpna započala koordinovaná série vandalských útoků na pomníky osvobození - v Praze, Ostravě a Brně, kdy některé byly prokazatelně provedeny nacistickými skupinkami. V pražských Dejvicích to posloužilo jako záminka pro starostu Ondřeje Koláře v jeho úsilí odstranit památník maršála Koněva. Učinil tak za podmínek více než podivných - během koronavirové karantény. Zastupitelstvo rozhodlo na zvláště svolaném zastupitelstvu a k odstranění došlo 3. dubna 2020. Starosta to provázel výsměšnými slovy "neměl roušku" a později přiznal, že tak učinil, aby "spodina" nemohla protestovat. Řeporyjský starosta a bulvární novinář Novotný zase nechal postavit "památník" jednotce vlasovců dezertující a s nacisty kolaborující, která byla v rámci SS účastna mnohých válečných zločinů. Primátor Hřib si přisadil, že Praha se ve skutečnosti osvobodila sama.

I na mediální scéně na pouhých titulcích je na první pohled vidět, jak se posouvá informování o stejných historických událostech ve směru antisovětismu a antirusismu. Vyjadřování politiků a novinářů často obsahuje prvky národnostního šovinismu a xenofobie.

Tuto sérii provokací a urážek, jež nemohou potomky těch, co Československo osvobozovali, nechat klidnými; tuto sérii následovala informace z neznámého zdroje publikovaná v Bakalově Respektu, že Ruská federace údajně na tři komunální politiky poslalo agenty s jedem. Jedná se o neuvěřitelnou konspirační teorii, která má vyvolat pocit ohrožení a prosadit další reakční opatření. Slouží ve vnitropolitickém i mezinárodněpolitickém boji různých buržoazních skupin.

Antifašistické vítězství je tak rukojmím těchto buržoazních potyček a krok za krokem rehabilituje současná vládnoucí třída kolaborantství s fašismem i fašismus sám a jeho představitele. Nelze zapomínat, že likvidace pomníků Rudé armády a osvobození doprovázel na Ukrajině vzestup fašistických a neonacistických sil a zahájení války proti vlastnímu obyvatelstvu.

***

Pro nás, mladé komunisty, zůstává 9. květen dnem osvobození, dnem vítězství. Pro nás je revoluční minulost inspirací, zdrojem poučení pro lidové boje budoucnosti. Rudý prapor v Berlíně je výzvou k pokračování v antifašistickém, antiimperialistickém a protikapitalistickém boji. V boji za osvobození pracujících mas.

My komsomolci zůstáváme vděční Rudé armádě, národům Sovětského svazu za jejich přispění na osvobození.

Naopak úsilí o vymazání vzpomínek na tyto velké boje je úsilím o rehabilitaci fašismu a udržení nespravedlivého, vykořisťovatelského systému. Opět je tu kapitalistická krize, válečné a fašistické nebezpečí.

Proti těm budeme bojovat jako naši předkové. Podobně oni v květnu 1945 říkáme:

Nikdy více fašismus! Nikdy více válku!

Socialismus místo barbarství!

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.