Úvodní stránka Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Dnešní svastikou je nezájem lidí Tisk E-mail
Pátek, 03 duben 2020

Měl jsem tu čest uskutečnit rozhovor s Manolisem Glezose v dubnu 2015 v jeho kanceláři v sídle EP v Bruselu. Stál jsem před částí řeckých dějin a dějin nás všech. Protože Manolis Glezos představuje ty, kteří v každém koutku světa a v každé historické epoše nikdy nepřestali bojovat.

Zvítězil v mnoha bitvách, stejně jako utrpěl tolikeré porážky. Poslední, nejvíce zdrcující: řecké referendum z července 2015, tři měsíce po našem rozhovoru. Neměl jsem to štěstí, abych ho požádal o názor na tuto událost. Ale když o tom uvažuji, je to tak lepší. Nevěděl by, jak odpovědět. On byl součástí antického světa, kde jsi nepřítele znal, viděl si ho před sebou. Nepřítel na tebe střílel, věznil tě, mučil tě, zabíjel tě. A ty jsi mu odpovídal stejnými prostředky, se svou odvahou a svou rozhodností.

Celý článek...
 
Prohlášení 49 komsomolů světa k pandemii COVID-19 Tisk E-mail
Čtvrtek, 02 duben 2020

Prohlášení 49 komsomolů světa, mezi kterými je i Komunistický svaz mládeže

Mladí lidé celého světa,

Zatímco tisíce lidí po celé zeměkouli jsou nakaženi a bohužel také umírají na chorobu COVID-19, skutečnost národů, pracujících a mládeže je nemilosrdná:

- V mnoha jinak mocných kapitalistických zemích se systém veřejného zdravotnictví obnažuje, ukazuje svou nedostatečnost, je provázen politikou, která komercionalizuje zdraví v zájmu kapitalistických zisků. Jsou ohroženy životy stovek tisíců lidí. Naléhavá a nezbytná opatření nejsou přijímána .

- Miliony pracujících již přišly o práci nebo o ni přijdou v následujícím období. Snižují se jejich platy a pracovní doba se prodlužuje. A to nikoliv kvůli COVID-19, ale proto, že kapitalisté opět hází náklady na bedra pracujících.

- Dokonce i vědecké pokusy najít vakcínu na COVID-19 jsou předmětem souboje a konkurence mezi imperialisty, kteří jsou v tom neústupní. Anarchie kapitalistické výroby neuspokojuje základní lidské potřeby.

Mladí lidé celého světa,

- Vzdáváme upřímný dík lékařům, zdravotním sestrám, nemocničním a zdravotnickým zaměstnancům, které zápasí v této bitvě a dostávají se do obrovských nesnází.

- Vyjadřujeme solidaritu s těmi, kteří byli postiženi pandemií COVID-19, a přejeme jim rychlé uzdravení z této nemoci.

- Vzdáváme hold zemím, které rozvíjejí solidární akce v nejpostiženějších oblastech, zasílají ochranné materiály a zdravotnické odborníky, jako je Čína, Kuba a Rusko. Jedná se o činy, které jsou v ostrém kontrastu s jejich nepřítomností, pokud se týká Evropské unie.

 

Celý článek...
 
Omyly Forbesu Tisk E-mail
Čtvrtek, 02 duben 2020

V roce 2019 hodnotil finančnický časopis Forbes připravenost zemí na epidemie. Obrázek níže.

 

Forbes hodnotí nejlepší připravenost USA, Spojeného království a Nizozemska.

Jaká je realita? Země podle počtu nakažených.

V KLDR nulový počet nakažených, v Číně je domácí zdroj epidemie zastavený, v EU a zejména USA prudce narůstají počty nakažených a mrtvých.

 

 
Jedno Irsko, jedno řešení: jedna celoirská ústava Tisk E-mail
Čtvrtek, 02 duben 2020
Prohlášení Komunistické strany Irska (CPI)
(Pár čísel pro představu k 28. 3.: v Irské rep. bylo ze 4,8 mil. obyv. nakaženo 2 415, 36 zemřelo; v Sev. Irsku je z 1,882 mil.obyv. nakaženo 410, zemřelo 21. Pozn. překl.)

CPI vyjadřuje solidaritu se všemi, kteří jsou a budou zasaženi touto rostoucí zdravotní krizí, a zdravotnickému personálu a pohotovostním službám v první linii.

Celý článek...
 
Jurij Bondarev odešel za svými spolubojovníky Tisk E-mail
Úterý, 31 březen 2020

Zveřejňujeme osobní vzpomínku na hrdinu Velké vlastenecké války a spisovatele Jurije Bondareva, který nás opustil v neděli 29. března

Spisovatel, scenárista, literární kritik a esejista Jurij Bondarev zemřel v neděli 29. března 2020 v Moskvě ve věku 96 let. Agentuře TASS to oznámila manželka Valentina. Za svými spolubojovníky z dělostřelecké baterie, s nimiž během Velké vlastenecké války došel od Stalingradu až po Duklu, odešel nejen svědek doby, ale především výjimečný autor válečných románů.

Vzpomínám si na setkání s ním. Vojácký vzhled, i ve věku štíhlý muž. Mluvil úsečně, v krátkých větách. Měl jsem pocit, jako by vydával rozkazy, byť že odpovídal na moje otázky. Nezapřel tak své životní univerzity.

Celý článek...
 
Zemřel Manolis Glezos Tisk E-mail
Pondělí, 30 březen 2020

Ve svých 98 letech zemřel 30. března v Athénách řecký antifašista, vlastenec a levicový bojovník, laureát Leninovy ceny míru Manolis Glezos. Proslulým se stalo jeho stržení německé svastiky z athénské Akropole v květnu 1941. Po dopadení nacisty byl vězněn a mučen. Po válce byl několikrát a dlouhá léta vězněn a dokonce odsouzen k trestu smrti za své levicové názory. V pozdějších letech byl známý pro svůj odpor proti vyděračským podmínkám Evropské unie vůči Řecku.

(foto wikipedia)


Propusťte Manolise Glezose (1959) https://www.youtube.com/watch?v=kyHPPrkVXqg

https://cs.wikipedia.org/wiki/Manolis_Glezos 

https://www.idcommunism.com/2020/03/manolis-glezos-dies-at-97.html


 
Zemřel Jurij Bondarev Tisk E-mail
Pondělí, 30 březen 2020

Včera odešel význačný sovětský spisovatel a účastník Velké vlastenecké války Jurij Vasilijevič Bondarev. Sloužil jako velitel dělostřelecké baterie od Stalingradu až po Duklu. Jeho válečná próza se stala klasikou, jako romány Hořící sníh nebo Prapory žádají palbu.

Na rozdíl od jiných, kteří se přizpůsobili novým pánům, kritizoval Gorbačovovu perestrojku a postavil se proti rozpadu Sovětského svazu a návratu kapitalismu.


Čest jeho památce!


https://cs.wikipedia.org/wiki/Jurij_Vasiljevi%C4%8D_Bondarev

Film Hořící sníh z roku 1972 podle stejnojmenné knihy (v ruštině s anglickými titulky)
https://www.youtube.com/watch?v=Ay-vJ4OUDjM

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 57 - 63 z 1360
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.