Úvodní stránka Tuesday, July 16 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Pochod z Paříže do Haagu proti politickým vraždám v Kolumbii Tisk E-mail
Úterý, 02 duben 2019

Zveřejňujeme prohlášení Kolumbijců žijících v Evropě, kteří uspořádali protest proti situaci v Kolumbii - pochod z Paříže do Haagu před Mezinárodní trestní soud. V roce 2016 došlo k uzavření míru mezi partyzány z FARC-EP (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie-lidové armády) a vládou, který měl ukončit válku. Opozičním aktivistům byla přislíbena možnost se účastnit politického vývoje. Přes slíbené záruky ale v Kolumbii dochází k politickým popravám aktivistů a představitelů opozičních, sociálních a lidsko-právních hnutí, přes 500 od roku 2016. Vraždy se ještě zintenzivnily poté, co prezident Ivan Duque nastoupil do úřadu v srpnu minulého roku. Vystupuje tak na povrch pokrytectví "obránců demokracie", kteří podněcují politickou krizi v Venezuele, ale s klidem přecházejí politické vraždy v sousední Kolumbii. V zemi přitom mají Spojené státy desítky vojenských základen, které mohou být využity při případné agresi v sousední zemi. Sama kolumbijská vláda zasahuje proti legální vládě Bolívarovské republiky (včetně podpory ozbrojených akcí, pokusů o atentát na nejvyššího představitele).

Míříme do Haagu, abychom bránili život, mír a spravedlnost v Kolumbii

My, spolky kolumbijských občanů žijících v Evropě, jsme se spojili k velkému pokojnému protestu dne 5. dubna 2019, která nás zavede k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Odsuzujeme systematické vraždění představitelů sociálních hnutí a obránců lidských práv v Kolumbii. Nová hrozba války v regionu, stejně jako vážná situace v oblasti lidských práv a korupce, která postihuje zemi, nás nutí k tomu, abychom v této historické akci uplatňovali svou občanskou moc

Celý článek...
 
Odešel František Kovanda (*28.2. 1928 + 31.3.2019) Tisk E-mail
Neděle, 31 březen 2019

Dozvěděli jsme se smutnou zprávu, že 31. března ve svých 91 letech navždy odešel náš blízký soudruh a čestný člen Komunistického svazu mládeže RSDr. František Kovanda. František Kovanda pocházel z dělnického prostředí a zapojil se do revolučního poválečného vývoje a budování a obrany socialistické společnosti. Naplno se věnoval práci v mládežnickém hnutí v osvobozené republice, byl účastníkem Světových festivalů mládeže od toho prvního, pražského v roce 1947. Jako historik dokumentoval vývoj komunistického a pokrokového mládežnického hnutí. Tuto svou práci s mládeží vykonával celý svůj život. Za svou celoživotní práci obdržel mnoho ocenění a vyznamenání.

František byl vždy pracovitý, plný energie, pomáhal radou a ochoten vyslechnout jiné. Při našich posledních setkáních plánoval práce k sběru materiálů a připomenutí 100 let od založení Komunistického svazu mládeže a Komunistické strany Československa. KSM vyjadřuje svou upřímnou soustrast rodině a blízkým.

Bude chybět v našich řadách!

Čest jeho památce!

 
Sýrie - Vzdělání v časech války Tisk E-mail
Sobota, 30 březen 2019

Článek naší partnerské organizace v Sýrii - Komunistického svazu mládeže Sýrie-Bakdash - ukazuje méně viditelný důsledek imperialistické intervence a konfliktu v Sýrii. Jedná se o narušení vzdělávání a s tím i budoucnosti celé generace mladých lidí. I to je dopad pokusu imperialistických zemí, mezi jinými zemí EU, o rozvracení společností, podporu reakčních skupin, dodávky zbraní a diplomatické zajištění svrhnutí vlád, které stojí v cestě imperialistickým zájmům.

Vzdělání je základním lidským právem pro všechny děti a mladé lidi. Poskytuje dětem znalosti, dovednosti a postoje potřebné k tvoření jejich vlastní budoucnosti a poskytuje jim také vědomí, že mohou pozvednout hlas pro vlastní nároky a ochranu svých práv.

Celý článek...
 
Evropská unie, volby a jak to vše vidí občan, volič? Tisk E-mail
Pátek, 29 březen 2019

V sobotu 16. března 2019 se uskutečnil Brněnský odborný seminář pod názvem "Socialismus, nebo barbarství? - My, EU, NATO-jak dál?". Karel Klimša, zakladatel Vratimovských seminářů, zde měl vystoupení, kde upozornil na bezprostřední reakci a odpor lidí na imperialistickou formu integrace v podobě Evropské unie, který plyne z frustrace a ukazuje se někdy i na zástupných důvodech. V této souvislosti je patrná nevyužitá příležitost komunistické strany při těchto volbách zformovat nespokojenost do pokrokového hnutí a posunout ho k socialistickým východiskům. Tuto nespokojenost pak využívají různé šovinistická síly, které jsou zálohou vládnoucí třídy pro období své politické krize. Karel Klimša naráží i na dlouhodobější historii tohoto vývoje KSČM. 

Celý článek...
 
Politická ekonomie a ekologie biopaliv Tisk E-mail
Čtvrtek, 28 březen 2019

Fred Magdoff

Okolnosti

Obrovský nárůst cen ropy i dalších paliv za posledních pár let a obava, že jsme dosáhli (nebo brzy dosáhneme) ropného vrcholu (konce) - poté, co těžba ropy začíná klesat - obnovily zájem o alternativní zdroje energie. (Text byl napsaný před více než 10 lety, před hlavními nápory předchozí krize v době vysokých cen. Mezitím nastaly z různých důvodů korekce, ale to významu analýzy kapitalistického vykořisťování omezeného přírodního zdroje neubírá. Politická ekonomie související s biopalivy je v EU ještě komplikovanější než v USA. - pozn. KSM) Patří sem sluneční a geotermální energie, vítr, příbojové a přílivové mořské vlny a biopaliva. Někdy se dávají neupřímné sliby o potřebě energetické hospodárnosti, změn životního stylu (včetně ekologicky iracionálního přehnaného spoléhání se na automobily a bydlení daleko od pracoviště), potřebě přenést ekonomickou činnost z továrních podlah do budov úřadů a do domovů, a o tom, že je nutné, aby zámožná společenství odstoupila od stále se zvyšující úrovně spotřeby. Radikální analýza realizace výše uvedeného by ale vedla ke zpochybnění samotných základů toho, jak kapitalizmus funguje.

Celý článek...
 
120 let od hilsneriády Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2019

Článek byl převzatý z internetového časopisu Dav dva. Článek připomíná šovinistické běsnění, které proběhlo před 120 lety v rámci tzv. hilsneriády. Některé formulace redakce považuje za příliš nadnesné - poznámka redakce KSM.

120 let od hilsneriády dokazuje, že fanatismus je neoddělitelnou součástí české mentality

Dne 29. března 2019 uběhne 120 let od zavraždění Anežky Hrůzové. Nebýt náboženského a nacionalistického kontextu, jednalo by se o "zcela obyčejnou" vraždu kdesi na českomoravském pomezí Vysočiny, jakých za historii lidstva byly spáchány miliony a většina z nich byla zapomenuta. Tato vražda však hraje zásadní roli v genezi moderního českého nacionalismu, xenofobie, rasismu, kladného postoje ke genocidám a politickému fanatismu obecně

Celý článek...
 
20 let od bombardování Jugoslávie. Nezapomínáme! Neodpouštíme! Tisk E-mail
Neděle, 24 březen 2019

Světová federace demokratické mládeže na konferenci v Bělehradě

24. března tohoto roku si připomínáme 20. výročí od započetí bombardování Jugoslávie. Letecké útoky trvaly od března do června 1999 a šířily smrt a destrukci v zemi. Výsledky této "humanitární intervence" NATO jsou stále viditelné.

Světová federace demokratické mládeže (WFDY) i během bombových útoků byla přítomna a v praxi vyjadřovala solidaritu antiimperialistického hnutí mládeže. Vedení federace tehdy spolu s mnoha členskými organizacemi bylo přítomno v Bělehradě a odsuzovalo zločin, který se zde děl.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 50 - 56 z 1241
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.