Úvodní stránka Sunday, February 28 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KS Řecka: Proti útoku na připomínkovou akci k výročí povstání na athénské polytechnice Tisk E-mail
Úterý, 17 listopad 2020

Komunistická strana Řecka (KKE) odsuzuje dnešní orgii vládního autoritářství, policejního násilí a represí.

Vláda a policie rozpoutaly neoprávněné, nevyprovokované útoky a slovní útoky na poslance a představitele KKE, včetně Generálního tajemníka Ústředního výboru strany. To vedlo k desítkám zatčení a zranění demonstrantů, a to navzdory skutečnosti, že shromáždění příkladným způsobem dodržovalo opatření ochrany veřejného zdraví.

Vláda nese historickou i trestní odpovědnost. Ukázalo se, že ochrana před pandemií byla jen záminkou, protože první, kdo provokativně ignoroval opatření na ochranu zdraví, byla vláda, stát a represivní mechanismy.

Celý článek...
 
Jiný 17. listopad Tisk E-mail
Úterý, 17 listopad 2020

17. listopad, Mezinárodní den studentstva, byl vyhlášen jako mezinárodní svátek v Londýně v roce 1941, jako reakce na projev fašistického barbarství - uzavření československých vysokých škol a perzekuce československých studentů. Tento svátek je hanebně po kontrarevoluci upozaďován a jeho podstata je zamlčována. Místo tohoto mezinárodního svátku akcentuje buržoazie kontrarevoluční události z roku 1989.

Jinak tomu je v řeckých Athénách. 17. listopad je v Řecku datum, které je mobilizační pro pokrokovou část společnosti. V tento den si řecký lid připomíná události z roku 1973.

Celý článek...
 
Tisková zpráva z Online zasedání evropských komunistických organizací mládeže ke sdílení zkušeností Tisk E-mail
Středa, 11 listopad 2020

20 evropských komsomolů se sešlo na 103. výročí Velké říjnové socialistické revoluce k "Online zasedání evropských komunistických organizací mládeže ke sdílení zkušeností". Organizace si zde vyměnily své zkušenosti z bojů mládeže během pandemie COVID-19.

Od vypuknutí pandemie zažívá pracující lid po celém světě četné útoky proti svým právům. Jeho právo na zdravotní péči je pustošeno kapitalistickými vládami, které místo veřejného zdravotnictví prosazují zdravotnictví soukromé. Jeho právo na vzdělání je podhodnocováno kvůli bezplánovité politice, kapitalistické vlády upřednostňují soukromé vzdělávání jako ekonomický obor a věnují nedostatečné prostředky veřejným školám. Podobným útokům čelí také právo lidu na bydlení, kulturu a sport. Tyto problémy nejsou nové a nejsou spuštěny epidemií COVID-19. Již dříve dosáhly závažného rozsahu. Úlohou pandemie bylo, že je odhalila ještě jasněji.

Celý článek...
 
75 let Světové federace demokratické mládeže! Tisk E-mail
Úterý, 10 listopad 2020

#WFDY75 | 10. listopadu 1945, po skončení druhé světové války, se tisíce mladých lidí z desítek zemí shromáždily v Londýně v úsilí zabránit fašismu a imperialistickým válkám. Toužili po světě míru a sociální spravedlnosti.

V ten den byla založena Světová federace demokratické mládeže (WFDY) a od té doby má zásadní význam v politickém a ideologickém vývoji mládeže, v práci mezinárodní solidarity s mládeží a národy světa a v podpoře bojů za překonání tohoto imperialistického systému.

WFDY se zasloužila za vytvoření jedné z nejdůležitějších mezinárodních kulturních, politických, lidových a antiimperialistických akcí, Světového festivalu mládeže a studentů.

Dnes více než 150 mládežnických organizací bojuje za stejné cíle, jaké spojovaly tyto mladé lidi v Londýně před 75 lety. Nadále čelíme útokům imperialismu. Nadále budujeme mezinárodní solidaritu mládeže po celém světě. Nadále usilujeme o trvalý mír. Nadále bojujeme za svět, o kterém tolik generací mladých lidí snilo a bilo se za něj.

Dále vás zveme k účasti na této oslavě pomocí hashtagu #WFDY75, sdílením vašich zkušeností se Světovou federací demokratické mládeže, označováním nás v nich a šířením slavné historie naší organizace.


I Komunistický svaz mládeže blahopřeje Světové federaci demokratické mládeži k jejím 75 letům!

Záznam slavnostní akce k 75. výročí založení WFDY: https://fb.watch/1GC35NcrTp/

 
KPP: Vlna celopolských protestů na obranu ženských práv a svobod Tisk E-mail
Úterý, 10 listopad 2020

Komunistická strana Polska k nedávným protestům proti skandálnímu rozhodnutí polského Ústavního soudu zakazujícího potrat ze zdravotních důvodů.

Rozhodnutí Ústavního soudu prohlašující potrat nevyléčitelně nemocných plodů za neústavní vyvolalo celonárodní pobouření a vlnu protestů, které vyděsily vládu.

Od 22. října vychází do polských měst ulic navzdory zákazům a pandemii tisíce lidí. Protest nabírá dynamiku a situace se stává přelomovou. Tolik demonstrací probíhá nejen ve velkých městech, kde byl vždy silný odpor k vnucování klerikální morálky, ale i v menších obcích. Proběhlo několik stovek blokád a pochodů, a to i v městech považovaných za bašty PiS (Právo a spravedlnost - konzervativní vládní strana). Nejčastěji se jich účastnili mladí lidé, kteří nemají zkušenosti s podobnými aktivitami, ani nemají ujasněné politické názory. Toto je pro ně zrychlený kurz občanské neposlušnosti. Heslo "toto je válka" přijaté jako jedno z hlavních během sociální mobilizace dokazuje, že jim nechybí radikalismus. Skutečnost předčila i očekávání kruhů sociální levice.

Celý článek...
 
Unášení Václava Bělohradského Tisk E-mail
Neděle, 08 listopad 2020

Ve své nové eseji v Salonu Práva "Tentokrát na Západ. Jak se ve 20. století unášela střední Evropa" (1) se postmoderní filozof Václav Bělohradský obrací proti proudu.

Navazuje v ní na esej Milana Kundery z roku 1983, která se pozastavuje nad ztrátou středoevropského myšlení pro západní Evropu. Bělohradský v naznačených myšlenkách pokračuje. Poukazuje na prudké obraty přihlášení se české kultury a státu na ose východ-západ. Postupně kritizuje "sofismata" ideologů vládnoucí třídy české kotliny - Masaryka a Havla - jejich výhradní vazbu na "liberální Západ" a jeho idealizaci. Zcela správně upozorňuje na minulou a přítomnou podmíněnost té "liberální západní" společnosti - na kolonialismus a imperialismus, převraty vedené CIA i mnichovanský handl o Československo v úsilí obrátit agresivitu fašismu na východ, které jaksi vypadávají z běžného narativu o "západních hodnotách". Bělohradský se navíc otevřeně staví i proti vulgárnímu antikomunismu, současnému zpochybňování podílu sovětské armády na porážce nacismu, proti úsilí přenést zodpovědnost za druhou světovou válku na SSSR, i proti zahraničněpolitické orientaci českého státu, kterou shrnuje do hesla "Jednejme s Rusy jako s poraženým národem!" .

Celý článek...
 
Aktuálnost leninismu Tisk E-mail
Sobota, 07 listopad 2020

Dnes si připomínáme 103 let od Velké říjnové socialistické revoluce, která v Rusku svrhla vykořisťovatelské třídy a zahájila pod vedením bolševické strany v čele s Vladimírem I. Leninem budování socialismu. Připomínáme si tento rok jako začátek epochy světového přechodu od kapitalismu k socialismu.

K tomuto výročí i současné situaci v amerických prezidentských volbách malé připomenutí aktuálnosti leninismu - z článku V. I. Lenina "Výsledek a význam prezidentských voleb v Americe"

http://lenin.rusarchives.ru/dokumenty/statya-vi-lenina-itogi-i-znachenie-prezidentskih-vyborov-v-amerike-s-podpisyu-vi

https://www.marxists.org/archive/lenin/works/1912/nov/09.htm

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 43 - 49 z 1338
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.