Úvodní stránka Friday, July 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Lenin: O hesle Spojených států evropských Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020

Leninův článek z roku 1916 "O hesle Spojených států evropských" je důležitý příklad třídního posuzování konkrétních otázek politiky dělnické strany. Lenin odmítá toto heslo, které možná vyznívá internacionalisticky a radikálně (vzhledem k tehdejší existenci velkých reakčních monarchií). Ale ukazuje, že v podmínkách imperialismu je vytvoření takového spolku pouze domluvou kapitalistů na společném vykořisťování tříd a národů. Je tedy za kapitalismu buď heslem neuskutečnitelným, nebo reakčním. Tento argument se dnes ještě zesílil v praxi spolku velkého kapitálu - Evropské unie. Byť všeobecný rozvoj výrobních sil vnucuje mezinárodní produkci, je tento rozvoj provázen zvýšeným vykořisťováním, koloniálním útlakem a imperialistickou agresivitou. Oportunistickým silám je vlastní zakrývání těchto faktů a snahou rehabilitovat EU v očích lidu.

Článek je také důležitý v ocenění významu nerovnoměrného rozvoje kapitalismu a možnosti, že "je možné vítězství socialismu nejprve v několika málo zemích nebo dokonce v jedné, jednotlivé kapitalistické zemi". To se také v praxi SSSR a socialistické soustavy potvrdilo.

 

Celý článek...
 
Lenin: Hrozící katastrofa a jak jí čelit Tisk E-mail
Úterý, 21 duben 2020

Dostáváte do rukou další text V. I. Lenina, který čítá necelých šedesát stran. O co je chudší rozsahem, o to je důležitější obsahem. Lenin měl skvělou schopnost vyjadřovat přesně a srozumitelně i tu nejobtížnější problematiku a tím napomáhal pochopit složité ekonomické a společenské procesy širokým lidovým masám. Tento spisek se rodil v bouřlivé situaci září 1917, v situaci kdy imperialistická válka spalovala miliony lidských životů, likvidovala produktivní síly, uzurpovala si výdaje, které mohly být nasazeny k rozvoji společnosti. Vláda vzešlá z buržoazně demokratické revoluce v únoru 1917 není z podstaty ochotná ukončit krveprolití a naplnit tužby lidí, naopak hrozí zemi rozvrat. V této situaci obviňuje Lenin Kerenského vládu z nečinnosti, zdůvodňuje její nečinnost ne neschopností, ale z obav o kapitalistické zisky - protože, jak vysvětluje - katastrofu a hlad je možné překonat pouze zásahy organizovaného lidu do ekonomiky, přísnou organizací, alokací, evidencí a kontrolou, tedy socialistickými opatřeními. Nic takového ovšem nebylo v zájmu tehdejších kapitalistů a proto - stejně jako dnes - byla buržoazní vláda raději ochotna položit na oltář zisku miliony pracujících, uvrhnout je do ještě větší bídy a většího strádání - a tím, stejně jako dnes - ztrácí svoji legitimitu. Lenin ukazuje, že oportunističtí politici, tvářící se jako přátelé lidu, ale kteří nejsou ochotni překročit rámec kapitalismu (zde menševici a eseři), nepřekročí svůj stín, zrazují a zavádějí lid ještě do hlubší katastrofy - vojenské diktatury, nebo porážky a kolonizace země imperialistickými mocnostmi. Lenin tyto úvahy využil po Říjnové revoluci při výstavbě socialismu.

Opatření, jako znárodnění bank a velkých podniků, lidová kontrola a pod. jsou aktuální i v dnešní, tzv. "koronavirové" krizi, v které - jako vždy v kapitalismu -  se snaží kapitalisté zvýšit vykořisťování a zhoršit postavení pracujících.

Text zveřejňujeme jako součást série v rámci našeho úsilí o poznání díla Vladimíra I. Lenina při příležitosti jeho 150. narozenin.

Celý článek...
 
Ideové dědictví V. I. Lenina a boj dělnické třídy za socialismus ve 21. století Tisk E-mail
Úterý, 21 duben 2020

Vystoupení předsedy ÚV Komunistické strany Ruské federace Gennadije Zjuganova na 20. plenárním zasedání strany

Životnost skvělých idejí se měří staletími a tisíciletími. Odpovídajíce aspiracím obyčejných lidí, žijí mezi lidmi a inspirují je k boji za výstavbu nového, spravedlivého světa. Proto Leninovy myšlenky nadále žijí a vyhrávají.

Letos slavíme to padesáté výročí narození Vladimíra Iljiče Lenina. Naším úkolem je pamatovat si jeho odkaz, studovat ho hlouběji, energicky a správně ho aplikovat v soudobých podmínkách.

Celý článek...
 
Kde jste byli, když americká ropa padala do záporu? Tisk E-mail
Pondělí, 20 duben 2020

 
Návrat Voršilova Tisk E-mail
Pondělí, 20 duben 2020

Hlava Luganské lidové republiky Pasečnik podepsal rozhodnutí, podle kterého se bude v památná data Velké vlastenecké války Lugansk jmenovat také Voršilovgrad. Jedná se o 3 dny v roce - Den osvobození Voršilovgradu 14. února, Den vítězství 9. května a Den paměti 22. června.

Ministerstvu kultury LLR nařídil v republice zapomenutý název Voršilovgrad popularizovat. 

Celý článek...
 
Prohlášení Evropské komunistické iniciativy ke 150 letům od narození V. I. Lenina Tisk E-mail
Neděle, 19 duben 2020

22. dubna 2020 si připomínáme 150. výročí narození největšího revolucionáře moderních dějin, ideologického dědice a pokračovatele Marxovy a Engelsovy práce, vůdce Velké říjnové socialistické revoluce z roku 1917 a zakladatele Sovětského svazu Vladimíra Iljiče Lenina.

Při této příležitosti vydává Evropská iniciativa komunistických a dělnických stran následující prohlášení:

V letošním roce si připomínáme 150. výročí narození Vladimíra Iljiče Lenina, hlavního pokračovatele revolučního učení Marxe a Engelse, vyznačujícího se jasným vědeckým myšlením, lidového vůdce a důsledného revolucionáře, tvůrce Strany nového typu a prvního socialistického státu na světě. Tento velký vůdce ruského proletariátu věnoval celý svůj život zápasu za osvobození dělnické třídy a všech utlačovaných mas.

Celý článek...
 
Koronavirová krize: Nový produkt systémové krize kapitalismu Tisk E-mail
Neděle, 19 duben 2020

V roce 2002 se v kapitalistických zemích, především ve Spojených státech, objevily příznaky významné krize, vycházející z neoliberální politiky, prováděné od 80. let 20. stol. a rozvíjené duem Reagan-Thatcherová, s využitím pravicové deviace Gorbačovem vedeného Sovětského svazu. Tato nová kapitalistická krize vypukla v roce 2008 a zanechala černý otisk na životech desítek milionů dělníků a zaměstnanců, kteří přišli o práci, ani nemluvě o víc než dvou miliardách lidí po celém světě, kteří se ocitli v nesmírné chudobě... došlo k tomu v době, kdy kapitalistické systémy okrádaly bankovní střadatele a nabídly jejich vklady bankám a významným finančním společnostem, aby si zajistily kontrolu nad světovým výkonem a lidskými životy.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 43 - 49 z 1363
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.