Úvodní stránka Friday, July 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Odešel Giulietto Chiesa Tisk E-mail
Neděle, 26 duben 2020

Odešel italský novinář, politik a politolog Giulietto Chiesa.

Několik z překladů textů Giulietta Chiesy, jež vyšly na našem webu a sloužily k tolik potřebné orientaci v dnešním světě, který vykazuje rostoucí množství chorobných příznaků:

Nudge, sludge, grudge a Russiagate. Tak každý den manipulují informace

Kdo může manipulovat koho? Anebo: kolik zubů má vlk, který obviňuje berana

Brusel v centru strategie teroru

Vpád začne za týden

 

 
75 let od osvobození Brna Tisk E-mail
Neděle, 26 duben 2020

Před 75. lety, 26. dubna 1945, Rudá armáda osvobodila Brno.

Na památníku odhalenému k 10 výročí osvobození na Moravském náměstí byl ocitován rozkaz k osvobození vydaný nejvyšším velitelem J. V. Stalinem.

"Z rozkazu nejvyššího velitele veliteli vojsk 2. ukrajinského frontu maršálu Sovětského svazu Malinovskému a náčelníkovi štábu fronty generálplukovníku Zacharovovi.

Vojska 2. ukrajinské fronty, pokračujíce v nástupu dnes 26.dubna dovedným obchvatným manévrem a čelným útokem zmocnila se velkého průmyslového střediska Československa, města Brna, důležité železniční křižovatky a silného opěrného bodu německé obrany.

Na počest vítězství buďtež jednotky, které nejvíce vynikly za dobytí města Brna navrženy k vyznamenání řády. Dnes 26. dubna ve 22 hodin hlavní město naší vlasti Moskva vypálí jménem vlasti na počest skvělých vojsk 2. ukrajinské fronty, zmocnivších se města Brna, 20 salv z 224 děl.

Za skvělé bojové činy vyslovuji díky vámi vedenému vojsku, které se zúčastnilo bojů za osvobození Brna.

Věčná sláva hrdinům padlým v bojích za svobodu a nezávislost naší vlasti!

Smrt německým okupantům!

Nejvyšší velitel maršál Sovětského svazu

J. Stalin

26. dubna 1945, číslo 345"

Pro novou moc byl nápis nepřijatelný a odstranila ho.

Dokumentární film o osvobozovacích bojích o město Brno "Rudá armáda v boji o Brno" z roku 1965 https://www.youtube.com/watch?v=3gUGvcYieHU

 
2 karafiáty pro soudruha Lenina Tisk E-mail
Pátek, 24 duben 2020

Ve středu 22. dubna se poprvé uskutečnila akce "2 karafiáty pro soudruha Lenina". Vybraly se finance na 1650 rudých karafiátů, které byly položeny k památníku Lenina na Říjnovém náměstí.

Položení květin se zúčastnil i pravnuk Stalina Jakov Džugašvili. Pokud se akce ujme jako její obdoby s karafiáty pro Stalina, bude to dobré.

Za zmínku stojí také fakt, že v Sajansku Leninovi postavili nový pomník. Iniciátory postavení památníku byly "Děti války" a peníze na postavení 2,5m vysokého památníku se vybraly ve sbírce.

Celý článek...
 
Vladimír I. Lenin 1870-2020 Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020
 
Lenin o oportunismu Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020

Poznámka Vladimíra I. Lenina z přípravných prací ke knize "Stát a revoluce" - je na tom něco zastaralého? (pozn. KSM)

Buržoazní stát pouští dělníky a sociální demokraty do svých orgánů, do své demokracie tak a jedině tak, že

a) je prosévá a přitom nepřipouští revolucionáře

b) "udolává" je tím, že z nich dělá byrokraty; umořovací strategie z druhého konce!!

c) získává je podplácením: "vy je vyškolíte a my si je koupíme..."

d) vedle neomaleného podplácení praktikuje rafinované, až záludné podplácení, předcházejí si je atd.;

e) "zaměstnává", zavaluje je "prací", dusí stohy "papírů", prohnilým ovzduším "reforem" a reformiček;

f) rozvrací je maloměšťáckým pohodlím takzvaně "kulturního" šosáckého života...

Boj proti tomu na celé frontě. Jak bojovat? Ne odmítáním účasti (na buržoazním životě?) - to je možné jen ve výjimečných dobách - nýbrž vytvořením směru a strany pro tento boj. (Proletářský vůdce) Karl Liebknecht není osamělý jedinec, vyrostl z levého směru v německé sociální demokracii. Bolševici nejsou "casus", vyrostli z boje proti oportunismu v letech 1894-1914!!

 
Lenin o autoritě v dělnickém hnutí Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020

Dělnická třída, která vede na celém světě těžký a úporný boj za úplné osvobození, potřebuje autority, ovšem jen v tom smyslu, v jakém potřebují mladí dělníci zkušenosti starých bojovníků proti útisku a vykořisťování, bojovníků, kteří uskutečnili mnoho stávek, zúčastnili se řady revolucí, jsou poučeni revolučními tradicemi a mají široký politický rozhled. Autoritu světového boje proletariátu potřebují proletáři každé země. Autoritu teoretiků světové sociální demokracie potřebujeme k tomu, abychom si ujasnili program a taktiku naší strany. Ale tato autorita nemá samozřejmě nic společného s oficiálními autoritami buržoazní vědy a policejní politiky. Tato autorita je jen autoritou mnohostrannějšího boje v řadách světové socialistické armády. Ale jakkoli je důležitá pro rozšiřování rozhledu bojovníků, přece by bylo v dělnické straně nepřípustné, kdyby si jakákoli autorita osobovala právo řešit z odstupu, z dálky praktické a konkrétní otázky nejbližší politiky. Ve všech takových otázkách bude vždycky největší autoritou kolektivnost vyspělých uvědomělých dělníků každé země, kteří bezprostředně bojují.

 

 
Lenin: Internacionála mládeže Tisk E-mail
Středa, 22 duben 2020

Lenin v tomto článku hodnotí vztah jednotlivých generací v dělnickém hnutí. Reaguje na závažnou zradu II. internacionály v podílu na vypuknutí jatek 1. světové války a skutečnost, že se socialistická mládež často zachovala daleko zásadověji. Lenin ukazuje nutnost samostatných organizací mládeže, jejich mezinárodních struktur, i provázanost organizací revoluční mládeže s proletářským hnutím. Tato politika se realizovala v roce 1919 vytvořením Komunistické internacionály mládeže .

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 36 - 42 z 1363
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.