Úvodní stránka Sunday, February 28 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
200 let Bedřicha Engelse Tisk E-mail
Sobota, 28 listopad 2020

Před 200 lety, 28. listopadu 1820, se v dnešním Wuppertalu narodil Bedřich (Friedrich) Engels, nejbližší spolupracovník a přítel Karla Marxe, spolutvůrce vědeckého socialismu, revoluční teorie dělnické třídy. Engels byl významným politickým pracovníkem, který stál u zrodu prvních mezinárodních politických organizací proletariátu - Svazu komunistů, 1. a 2. Internacionály. Zde sváděl boj s oportunistickými a maloměšťáckými tendencemi, které do hnutí pronikaly a stále pronikají. Měl i praktické zkušenosti z bojů během německého revolučního hnutí let 1848-49.

Engels byl nesmírně pracovitý a cílevědomý člověk ochotný se neustále učit nejnovějším poznatkům z různých oborů. Uvádí se, že ovládal 12 jazyků. Engels měl vynikající výkladové schopnosti, přispěl k rozšíření revoluční teorie mezi dělnickou třídu. Své práce psal přístupným a přitom přesným jazykem.

Celý článek...
 
Bedřich Engels: Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu Tisk E-mail
Sobota, 28 listopad 2020

Celý text v PDF

Předmluva k prvnímu vydání z roku 1884

Tyto kapitoly jsou jaksi provedením odkazu. Nikdo menší nežli Karel Marx si vyhradil, že vylíčí výsledky Morganových výzkumů v souvislosti s výsledky svého - do jisté míry smím říci našeho - materialistického zkoumání dějin a tím že teprve osvětlí celý jejich význam. Vždyť Morgan vlastně svým způsobem objevil znovu materialistický názor na dějiny, objevený a Marxem již před čtyřiceti lety, a když porovnával barbarství s civilisací, byl jím v hlavních bodech doveden k stejným výsledkům jako Marx. A tak jako v Německu cechovní ekonomové o léta z "Kapitálu" horlivě opisovali, ale i zarputile jej umlčovali, právě tak zacházeli mluvčí "prehistorické" vědy v Anglii s Morganovou knihou "Ancient Society"(1) . Má práce může jen nepatrně nahradit to, co nebylo již popřáno vykonat mému zemřelému příteli. Avšak v jeho obšírných výpiscích z Morgana(2) nalézám mnoho kritických poznámek, které uvádím, pokud se to nějak hodí.

Celý článek...
 
Vladimír Iljič Lenin: Bedřich Engels Tisk E-mail
Sobota, 28 listopad 2020

Leninův nekrolog po úmrtí Bedřicha Engelse v roce 1895 shrnující význam velkého revolucionáře

Jaký maják rozumu zhas,
jaké srdce přestalo bít!
(2)

Pátého srpna podle nového kalendáře (24.července) 1895 skonal v Londýně Bedřich Engels. Po svém příteli Karlu Marxovi, který zemřel roku 1883, byl Engels nejvýznačnějším vědcem a učitelem novodobého proletariátu v celém civilizovaném světě. Od té doby, kdy osud svedl dohromady Karla Marxe s Bedřichem Engelsem, stalo se životní dílo obou přátel jejich dílem společným. Chceme-li pochopit, co vykonal Bedřich Engels pro proletariát, musíme si dobře ujasnit význam Marxova učení a jeho činnosti pro rozvoj současného dělnického hnutí. Marx a Engels první ukázali, že dělnická třída se svými požadavky je nezbytným produktem soudobého ekonomického řádu, který současně s buržoazií nutně vytváří a organizuje i proletariát; objasnili, že lidstvo nezbaví útrap, které na ně doléhají, dobře myšlené pokusy šlechetných jednotlivců, ale třídní boj organizovaného proletariátu. Marx a Engels jako první ve svých vědeckých dílech dokázali, že socialismus není výmyslem snílků, ale konečným cílem a nezbytným výsledkem rozvoje výrobních sil v naší společnosti. Veškeré písemně doložené dějiny byly až dosud dějinami třídního boje, střídáním moci a vítězství jedněch společenských tříd nad druhými. Tento stav bude trvat tak dlouho, dokud nezmizí základy třídního boje a třídní nadvlády - soukromé vlastnictví a bezplánovitá společenská výroba. V zájmu proletariátu musí být tyto základy zničeny, a proto se musí na ně zaměřit cílevědomý třídní boj organizovaného dělnictva. Vždyť každý třídní boj je boj politický.

Celý článek...
 
Odešel Diego Maradona Tisk E-mail
Středa, 25 listopad 2020

Dnes zemřel proslulý argentinský fotbalista - Diego Maradona. Odešel od nás přesně čtyři roky po svém příteli Fidelu Castrovi. Čest jeho památce!

 

 
Macronovo pobouření: "Krize v islámu" nebo ve francouzské politice? Tisk E-mail
Neděle, 22 listopad 2020

Nikde neexistuje morální ani etické ospravedlnění zabíjení nevinných lidí. Proto vražda tří lidí ve francouzském Nice z 29. října musí být zcela a bezpodmínečně odmítnuta coby nenáviděný zločin, zvlášť když k ní došlo na svatém místě, v bazilice Notre Dame.

Celý článek...
 
Jaké to srdce přestalo bít! Tisk E-mail
Pátek, 20 listopad 2020

15. listopadu 2020 zemřel marxisticko-leninský myslitel Richard Ivanovič Kosolapov ve věku 90 let

Přestalo bít srdce Richarda Ivanoviče Kosolapova - srdce komunisty, učence, sovětského občana. Velké, otevřené, neustále tlukoucí ve jménu pravdy a spravedlnosti pro všechny pracující.

Bojoval proti falešným kázáním o buržoazní svobodě a "lidských právech pro majetné" za cenu milionů oklamaných a okradených právě těmi majetnými. Z duše nesnášel lhostejný formalismus pseudoochránců pracujících - "komunistů pro funkce a výplaty". Nutil tím, že byl tvůrčím marxistou a ne dogmatikem, vidět do hloubky, nebát se limitů a překonávat stereotypy. To, že člověk tak vzdělaný, inteligentní, čestný a srdečný zasvětil svůj život myšlence spravedlnosti a osvobození práce mluví samo za sebe v její prospěch a dělá jí čest. A pochopení toho, že komunisté jsou lidé povahy Richarda Ivanoviče Kosolapova u mnohých mimo jiné ovlivnilo světonázor a životní cestu.

Celý článek...
 
Stanovisko KSM proti antikomunistické represi na vzpomínkové shromáždění v Athénách 17. 11. 2020 Tisk E-mail
Středa, 18 listopad 2020

V České republice je dlouhodobě potlačován význam Mezinárodního dne studenstva, který byl vyhlášen v roce 1941 jako připomínka na hrdinný odpor studentů proti nacismu v roce 1939, stejně jako odsouzení koloniálních opatření okupační moci - uzavření vysokých škol, zatýkání a popravy studentských představitelů. Kapitalistická vládnoucí třída v České republice tento mezinárodní den přejmenovala na Den boje za svobodu a demokracii a vtiskla mu pokřivený obsah daný kontrarevolučními změnami v roce 1989. V připomínce tohoto data, se pořádají úplné orgie.

V českých buržoazních médiích nenalezneme ani připomínku krvavých událostí, které se odehrály také 17. listopadu, ale v roce 1973 v Athénách. Obsah tohoto data a události povstání na Athénské polytechnice jsou v ČR tabuizovaným tématem. Není se co divit. Musely by hovořit o hrdinném povstání demokraticky smýšlejícího řeckého lidu a řecké pokrokové mládeže proti buržoazní vojenské juntě. Buržoazní média by musela přiznat vinu USA a NATO na podpoře fašistické junty a krvavého potlačení lidového povstání, použití zbraní, vojenské techniky proti studentům. Protifašistický boj řeckých studentů a pracujících zamlčuje i Evropská unie, která se s plnou energii vrhla na vymazávání pokrokových tradic z paměti lidových vrstev, na zamlčování hanebných činů kapitalistické, antikomunistické reakce.

S velikým znepokojením a hněvem jsme přijali informaci o útoku reakčních vládnoucích sil Řecka, pod vedením buržoazní pravicové Nové demokracie, proti lidovému vystoupení, připomínajícímu povstání na athénské polytechnice 17. listopadu 1973 a jeho krvavé potlačení.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 36 - 42 z 1338
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.