Úvodní stránka Monday, April 06 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KKE: Stoupajícím vlnám uprchlíků nelze čelit represemi, ale neposlušností k euroatlantickým plánům Tisk E-mail
Čtvrtek, 05 březen 2020

Tiskové oddělení ÚV Komunistické strany Řecka ve svých prohlášeních v uplynulých dnech zdůrazňuje mimo jiné:

"Invaze Turecka do severní Sýrie s podporou NATO, USA a EU, společně s vyostřením vojenského střetu se Sýrií a Ruskem, nejenže zvyšují riziko rozsáhlejší války v oblasti, ale také další vlny vyhnaných utečenců.

Stoupajícím vlnám utečenectví v důsledku válek a geopolitických her prováděných na úkor lidí nelze čelit represemi, ale neposlušností vůči euroatlantickým plánům, které na jedné straně rozkládají země a vykořisťují národy a na straně druhé vězní uprchlíky na ostrovech a hranicích.

Problémy se budou hromadit, dokud vláda nezpochybní politiku EU a NATO, které podporují Erdogana pro své vlastní úmysly. Uprchlíci a přistěhovalci budou jednoduše hledat nové, nebezpečnější cesty úniku a budou vydáni na milost a nemilost obchodníků a vlád, kteří hrají různé geopolitické hry na jejich úkor.

Řecká vláda musí nyní tlačit co nejvíce a všemi možnými způsoby na Evropskou unii, aby se uprchlíci mohli přestěhovat do zemí svého skutečného určení. Aby bylo zajištěno spravedlivé rozdělení uprchlíků v zemích EU, proti Dublinské dohodě a dohodě mezi EU a Tureckem, která zcela selhala."

3. 3. 2020

Zdroj: http://inter.kke.gr/en/articles/Rising-waves-of-refugees-cannot-be-faced-with-repression-but-with-disobedience-to-the-Euro-Atlantic-plans/

Překlad KSM

 
Když nemoc dostane rasový podtext Tisk E-mail
Pondělí, 02 březen 2020

Jako někdo, kdo vyrůstal v Hong Kongu během epidemie syndromu akutního selhání dýchání (SARS), jsem hluboce obeznámený s traumatem a strastmi, spojenými s vypuknutím nemoci. S téměř měsíčním zavřením školy byly moje oči upřené na každodenní počty mrtvých v televizních zprávách. Strach a panika byly hmatatelné, s obvykle přecpanými městskými pěšími zónami a prázdnými restauracemi. Ale tenhle důvodný strach z onemocnění nebo smrti může být často propletený s hluboce zakořeněným rasismem, kde se strach stane oprávněním ke xenofobii. Zcela jistě to to byl případ během vypuknutí epidemie SARS v Kanadě, a dnes zakoušíme reprízu s propuknutím epidemie koronaviru (2019-nCoV).

Celý článek...
 
KS Řecka: Vládní autoritářství nesmí projít! Tisk E-mail
Pátek, 28 únor 2020

Vláda pravicové strany Nové demokracie přijala řadu opatření k posílení státní a policejní represe, přičemž připravuje další úder proti veřejnému zajištění obyvatel. Vláda zmobilizovala represivní složky k tomu, aby zajistila konání sjezdu Národní konferederace odborových svazů, jenž probíhal v podmínkách rozsáhlých falzifikací. Kromě toho represivní složky zaútočily na budovy Athénské univerzity ekonomie a podnikání, v jejímž kampusu použily slzný plyn a vrhaly omračující granáty, zatímco byly v areálu stovky studentů. KNE (Komunistická mládež Řecka) prohlásila, že "je to další příklad eskalace represivních opatření, které se připojují k těm z minulých dnů", a zdůrazňuje, že masové studentské hnutí může odpovědět na autoritářskou státní politiku.

Celý článek...
 
Americký boj proti komunismu Tisk E-mail
Středa, 26 únor 2020
Článek Karla Kluze poukazující na zaměření amerického imperialismu na hybridní válku vůči Číně při jejím celkovém vzestupu a ústupu USA jako ekonomické moci a vrcholu imperiální pyramidy. Nedávno ministr zahraničí USA Mike Pompeo označil Komunistickou stranu Číny za "ústřední hrozbu dnešní doby" (pro USA). Vystoupení ministra spravedlnosti USA Barra nám nechává nahlédnout do pohledů amerického imperialismu ve vztahu k jejímu  posunu do čela informačních technologií v podobě telekomunikačních sítí 5. generace. Následující text také poukazuje na využití současné epidemie koronaviru Covid-19, které statečně čelí její lid , na širokospektrální válku vůči Číně - snahu jí zbrzdit, vyvolat paniku a podrýt stát. Na podobné aspekty epidemie, která přerůstá v médiích v rasismus, poukazují i Pepe Escobar nebo Oskar Krejčí .

 

Centrum pro strategická a mezinárodní studia USA je význačný americký think-tank, který ovlivňuje zahraniční a vojenskou politiku USA pro obě politické strany. Obsah amerického imperialismu zahaluje ideologickými frázemi, podle vlastních slov se centrum věnuje "nalezení cest k udržení americké výjimečnosti a jako síly dobra ve světě".

Vystoupení generálního prokurátora (současně i ministra spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa) Williama Barra na "Centrem" organizované konferenci o situaci a vztazích s ČLR, která se konala 6.2.2020.

Celý článek...
 
2.3.: Petice proti stíhání polských komunistů Tisk E-mail
Úterý, 25 únor 2020

Komunistická strana Polska čelí dalšímu kolu antikomunistické perzekuce. 3. března bude obnoveno soudní jednání s redakcí časopisu KS Polska Brzask. Proces se přitom táhne již čtvrtým rokem. Před nedávnem byl také parlamentem schválen zákon postihující materiály spojené s komunismem.

V moha zemích bude probíhat v pondělí 2. března na výzvu polských komunistů den solidárních protestních akcí před polskými ambasádami po světě. I Komunistický svaz mládeže se připojuje a provede před velvyslanectvím Polské republiky (Valdštejnská 8, Praha) 2. března od 16:30 petiční akci proti perzekuci komunistů v Polsku.

Komunistický svaz mládeže již petiční akci na stejném místě organizoval 12. června.

Přijďte podpořit polské komunisty a podepsat petici.

Celý článek...
 
72 let od Vítězného února Tisk E-mail
Úterý, 25 únor 2020

KSM k 70. výročí Února:

 

...Poprvé na území našich zemí se dostali výrobní síly a nadvýrobek do rukou pracujících a ty byly rozvíjeny v jejich prospěch plánovitým způsobem. Období budování socialismu bylo spojeno s rozšířením průmyslové základny země, vyrovnáním úrovně rozvoje mezi Slovenskem a českými zeměmi, navíc z většiny pouze z domácích zdrojů a bez parazitní vrstvy vykořisťovatelů. Díky družstevnímu zemědělství došlo k vytvoření soběstačné zemědělské velkovýroby i růstu životní úrovně venkovského obyvatelstva a země byla na dané klimatické podmínky potravinově relativně soběstačná. To vše tváří v tvář ekonomické blokádě bývalých obchodních partnerů, aktivit tajných služeb i hrozby jaderného střetnutí. Nedávno vyšlo najevo, že jen v Praze bylo určeno armádou USA 69 cílů ke zničení jadernými zbraněmi. Socialistické budování se samozřejmě nevyhnulo (jako každá historická epocha) přehmatům, nedůslednostem a ztrátě revoluční iniciativy. Koneckonců ta byla příčinou dočasné porážky dělnické třídy na přelomu 80. a 90. let.

Dnes, v době kapitalistické obnovy, kdy produktivní síly společnosti leží opět v rukou domácích i zahraničních kapitalistů, kdy Československo bylo rozbito a obě země postupně ztrácejí svou suverenitu, a kdy se vyostřují imperialistické rozpory, právě dnes jsou inspirace a zkušenosti plynoucí z Vítězného února nezbytné jako součást světového revolučního dědictví. Užívejme těchto znalostí a dokažme, že 21. století bude stoletím nových socialistických revolucí!

http://www.ksm.cz/historie/70-let-vitezneho-unora-nad-reakci.html

 
Monthly Review: Bolívie Tisk E-mail
Pondělí, 24 únor 2020

Redakce marxistického časopisu Monthly Review ve svém komentáři správně poukazuje na obecné vlastnosti revolučních procesů a rizika jejich porážky. Srovnání nedávného převratu v Bolívii proti prezidentu Moralesovi a Hnutím s chilským fašistickým převratem proti pokrokové vládě prezidenta Allendeho je na místě. Stará armáda a speciálně důstojníci se stávají zálohou domácí a zahraniční reakce pro vojenský převrat. Potvrzuje se Leninův poznatek ze Státu a revoluce - po získání moci musí dělnická třída a spojenci bezpodmínečně přebudovat státní aparát na novém třídním základě, nikoliv ho převzít. Zpětně se i ukazuje, jak důležité bylo vybudování nové armády v lidově-demokratickém Československu - Československé lidové armády.

V prosinci 1973 vydavatel MR Paul M. Sweezy, který podnikl řadu cest do Chile a byl přítelem Salvadora Allendeho (a hostem na Allendeho inauguraci), napsal článek nazvaný "Chile: otázka moci", jako reakci na vojenský puč. Jak Sweezy konstatoval: "Chilská tragédie potvrzuje to, co mělo být, a pro mnohé bylo od samého začátku jasné, že neexistuje nic jako mírová cesta k socialismu." Samozřejmě tím nemínil, že v boji za socialismus jsou vhodné a účinné jen násilné prostředky; spíše že v určité etapě tohoto procesu je násilný střet nevyhnutelný, protože je pokaždé vyvolán silami reakce, které vidí, že jejich moc je ohrožena. "Následuje to, že otázka násilného střetu musí být středem veškeré socialistické strategie a taktiky ve všech etapách tohoto procesu" (Paul M. Sweezy, "Chile: The Question of Power," ("Otázka moci") Monthly Review 25, č. 7 [prosinec 1973]: 1?11).

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 29 - 35 z 1335
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.