Úvodní stránka Wednesday, November 14 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
V Břeclavi se uskutečnila beseda o misi v LNR Tisk E-mail
Neděle, 30 září 2018

Lidový odpor proti fašismu na východě Ukrajiny byl tématem přednášky, kterou uspořádal v pátek 21. září Okresní výbor KSČM Břeclav ve spolupráci s Komunistickým svazem mládeže.

Když se na podzim v roce 2013 začali scházet lidé na kyjevském náměstí Majdan pod prapory tzv. Pravého sektoru a vykřikovali hesla "Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!" (pozdrav banderovců), snažila se česká média líčit tento protest jako protest za svobodu a demokracii. Reportér České televize přinášel živé přenosy z protestů a z gusta mluvil o spravedlivém hněvu protestujících.

Celý článek...
 
Další teroristický útok v Doněcku (DLR) Tisk E-mail
Sobota, 29 září 2018

29.9.2018 došlo k výbuchu na sjezdu Komunistické strany DLR v Kujbyševském obvodu Doněcku. Výbušnina explodovala v místnosti, kde se konal sjezd. Mezi čtyřmi raněnými je kandidát na hlavu DLR (volby hlavy státu budou v DLR i LLR 11.11.2018-pozn. J.V.) Igor Chakimzjanov.

Největší zranění utrpěla 1.tajemnice Městského výboru KS v Doněcku Irina Jakina.

Celý článek...
 
Klement Gottwald: Chtěli jsme bojovat Tisk E-mail
Pátek, 28 září 2018

Projev Klementa Gottwalda na presidiu EKI dne 26. 12. 1938

Uvádíme projev, který pronesl Klement Gottwald v Moskvě na zasedání Exekutivy Komunistické internacionály v prosinci roku 1938 po svém odjezdu z Československa. V té době byl v čele Komunistické internacionály Georgi Dimitrov, hrdina Lipského procesu, pod jehož vedením se komunistické strany tváří v tvář fašistickému nebezpečí orientovaly na politiku lidové antifašistické fronty. To znamenalo spolupráci s ostatními organizacemi a silami, které byly ochotny k antifašistickému boji. V té době těžce bojovala španělská republika proti frankistickému fašismu podpořenému intervencí fašismu německého a italského. Podobně Čína čelila invazi japonského imperialismu.

Klement Gottwald v projevu otevřeně shrnuje zkušenost a taktiku Komunistické strany Československa v situaci krizových let roku 1938. Osvětluje objektivní podmínky národní roztříštěnosti Československa, kterou nebyla buržoazie ochotna ani schopna řešit včas, i postoj ostatních stran a sil. Zrada Československa ze strany imperialistické Velké Británie a Francie s cílem obrátit agresivitu Třetí říše na východ - směrem na SSSR, byla doplněna vnitřní otevřenou reakcí i strachem buržoazie z revolučního vývoje, jenž vedl k rozhodnutí nebojovat. Klement Gottwald jasně ukazuje, že kdyby měla být obrana účinná, muselo by se jednat o revoluční lidovou válku opřenou o podporu SSSR.

KSČ několikrát zasáhla pozitivním způsobem na obranu republiky. Jedním z vrcholů byla generální stávka 22. září 1938 a čtvrtmilionová demonstrace před Národním shromážděním, které vedly k pádu Hodžovy vlády. Mezi antifašisty tak měli komunisté a Sovětský svaz obrovskou autoritu. Gottwald sebekriticky hodnotí vlastní dlouhodobé působení, jakým způsobem KSČ bojovala na "svém úseku" fronty proti fašismu.

Klement Gottwald zároveň vyjadřuje přesvědčení, že nebýt této zrady velmocí, reakce by nedosáhla kapitulace. Události ukázaly, že postoupení Československého území značně posílily fašismus v Evropě a připravily půdu pro tragédii 2. světové války.

Text ukazuje rozhled Klementa Gottwalda, schopnost rozboru situace, zásadovosti i flexibilní změny taktiky v prudce se měnících podmínkách třídního zápasu. To je také poselství pro dnešní komunisty, když kapitalisté si opět pohrávají s fašismem jako svojí zálohou.

Poznámka: Text pochází ze záznamu při zasedání a do češtiny byl přeložen, proto jsou v něm některé nešikovné výrazy. Před zveřejněním jsme na několika místech změnili zjevně chybně zaznamenané údaje o jménech apod. (redakce webu KSM)

 

Celý článek...
 
Nad jednou besedou o trockismu Tisk E-mail
Čtvrtek, 27 září 2018

Členové trockistické Marxistické alternativy se 25. 9. na Praze 10 zúčastnili besedy na téma: "Marxismus a trockismus", pořádané tamějším OV KSČM. Názory těchto trockistů, které na besedě předkládali, se v mnohých případech neliší od lží, které nám předkládají dnešní buržoasní média. Rád bych krátce reagoval právě na některé trockistické výroky, s kterými nechci a nemohu souhlasit.

Celý článek...
 
Tressellovo dílo je nadčasová ukázka literatury dělnické třídy Tisk E-mail
Pondělí, 24 září 2018

Kniha Roberta Tressella "Lidumilové v roztrhaných kalhotách" (The Ragged-Trousered Philanthropists; pův. název "The Ragged Arsed Philantropists" [Lidumilové s holou prdelí; autoři z Ostrovů si prostě neberou servítky, a Irové zvlášť; pozn. překl.]; česky pod názvem "Lidumilové v hadrech" vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v r. 1961) je prvním významným dělnickým románem v anglické literatuře. Byla napsána v létech 1906 - 1910 a poprvé vydána po jeho smrti, navíc dost zkrácená, v roce 1914. (Rukopis dokončil v roce 1910, kniha vyšla až na čtvrtý pokus, po odmítnutí třemi vydavateli; nezkrácená verze potom vyšla až v r. 1955; pozn. překl.)

Celý článek...
 
KSM na festivalu Odigitis Tisk E-mail
Neděle, 23 září 2018

V těchto dnech probíhá v řeckých Athénách festival řecké komunistické mládeže a komunistického tisku Odigitis. Koná se zejména při příležitosti oslav 100 let od založení Komunistické strany Řecka (KKE) a 50 let Komunistické mládeže Řecka (KNE). Zástupce Komunistického svazu mládeže (KSM) z České republiky je na místě. Vystoupil zde na mezinárodním semináři k 200 letům od narození Karla Marxe. Koná se zde také 14. sjezd evropských komsomolů MECYO, kde budou zástupci komunistických organizací mládeže diskutovat své zkušnosti a posílení svých organizací v zápasech proti imperialismu a za socialismus. Na závěr přišla festival pozdravit sedmnáctiletá palestinská aktivistka Ahed Tamimi.

 
24.9.: Beseda o Donbasu v Ostravě Tisk E-mail
Čtvrtek, 20 září 2018

Městský výbor KSČM v Ostravě ve spolupráci s Česko-ruskou společností a MLOKem, pořádá dne 24. 9. 2018 od 16:00 na MěV KSČM Ostrava, Českobratrská 4, 702 00 Moravská Ostrava, besedu o životě obyvatel lidových republik Donbasu.

Našimi milým hosty a přednášejícími budou:

  • Mgr. Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel DLR a LLR
  • MUDr. Mgr. Ctirad Musil, člen výboru Společnosti přátel DLR a LLR

Oba jmenovaní mají za sebou několik delších pobytů v oblasti Donbasu a aktivně se zúčastňují akcí na pomoc místním lidem trpícím v důsledku bojových akcí a ostřelování armádou i ozbrojenými skupinami kyjevského režimu.

Ke zhlédnutí bude také dokumentace pořízená našimi hosty v průběhu návštěv DLR a LLR.

Věříme, že využijete vzácné možnosti získat informace od aktivistů působících ve skutečně humanitárních akcích.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 29 - 35 z 1154
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.