Úvodní stránka Wednesday, September 18 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Osudová tahanice Tisk E-mail
Pondělí, 19 srpen 2019

Přetahování (lanem) je nevinný sport, a, pokud nepřijde vlna veder jako teď v USA a v Evropě, je pro účastníky zábavou. Ve světové politice to ale může být nebezpečná hra, zvlášť když ji hrají jako nějací staří Vikingové, přes ohniště, očekávající poražené.

Celý článek...
 
K. Konrád: Trojí zkušenost z pěti staletí o lidu, který brání svobodu Tisk E-mail
Pátek, 16 srpen 2019

K nedávnému 600 výročí pražské defenestrace uvádíme výňatek z posmrtně vydané knihy komunisty Kurta Konráda (vlastním jménem Kurta Beera).

Kurt Konrád se od mládí zapojil se do komunistického hnutí. Zejména ve 30. letech s bojem proti válce a fašismu spojuje i inovativní marxistické zpracování pokrokových dějin českého národa, zejména období husitské revoluce. Z podobnosti revolucí různých národů a dob odvozuje obecné zákonitosti lidového boje a revolučních procesů. Oživování dramat minulosti je mobilizační zbraní lidových mas v současnosti - v boji proti fašistické reakci, té domácí kolaborantské i zahraniční. Po vzoru husitských válek mohla být obrana republiky jedině lidovou revoluční válkou. V práci na důležitých tématech z historie a kultury (podobně jako Julius Fučík) pokračoval Konrád i po Mnichovu a okupaci. Těsně před záchranou v Sovětském svazu byl ale zatčen a v roce 1941 zahynul v nacistickém vězení

Z knihy Svoboda a zbraně str. 30 - 38 Naše vojsko 1949 Kurt Konrád

Průvodce dějinami

Důstojnický pluk pochoduje v přesně vyrovnaných řadách. Skvěle ušité stejnokroje z dobrého sukna, vyleštěné řemení, čepice frajersky nasazené a tu a tam cigareta v ústech. "Na bodák!" Pušky s nasazenými bodáky tvoří jedinou čáru smrti, pravice pěkně přitlačuje pažbu k boku a levice ještě pevněji svírá nadpažbí. Dlouhé šiky, řada za řadou, velitel vpředu; šiky se vlní s vlnitým terénem jako obilí ve větru. Bledé tváře, z nichž vystupují lícní kosti a svaly napjaté zaťatými zuby. Kolem úst se rýsuje pohrdavý posměšek, do něhož se vrylo napětí a zoufalá odhodlanost dvě hluboké vrásky. Tu padne výstřel, tu padne muž. Bez hlesnutí postoupí na jeho místo důstojník ze zadní řady a čára pohrdavé panské odvahy je zas nepřetržitá. Tak pochoduje důstojnický pluk bílé gardy do své poslední bitvy na jedné z dvanácti front občanské války v Rusku.

Celý článek...
 
Dubňany 2019 Tisk E-mail
Čtvrtek, 15 srpen 2019

Pozvání do Dubňan u příležitosti vzpomínkových oslav 75. výročí SNP a osvobození Československa, které se uskuteční v sobotu dne 17. srpna 2019.

 

 
Delegace KSM se zúčastnila CENA kempu v Bělehradu Tisk E-mail
Středa, 07 srpen 2019

NATO - nepřítel míru a svobody!

20. let od bombardování Jugoslávské republiky - NATO politika okupací a zahajování nových válek

25.-29. července se uskutečnil tradiční letní kemp CENA, tedy setkání výboru evropských a severoamerických členských organizací Světové federace demokratické mládeže - WFDY. Tentokrát se setkání konalo v Bělehradu, hostitelem byl Svaz komunistické mládeže Jugoslávie (SKOJ), a zúčastnili se jej zástupci 17 mládežnických organizací tohoto regionu. Hlavním tématem letošního kempu bylo kulaté výročí bombardování Jugoslávie imperialistickým NATO. Ale byla zde také aktuální problematika: minulá i současná výbojná politika NATO a jeden z nejvýraznějších projevů působení imperialismu - migrace, či právo na sebeurčení, které imperialismus zneužívá k prosazení svých cílů.

Celý článek...
 
600 let od pražské defenestrace Tisk E-mail
Úterý, 06 srpen 2019

 

Před několika dny jsme si připomněli 600 let od první pražské defenestrace.

30. července 1419, 4 roky po upálení teoretika reformace Jana Husa katolickou církví, došlo k zlomu protifeudálního odporu, který se spojil s reformačním bojem v církvi jako největšího feudála. Pražské lidové vrstvy pod vedením Jana Želivského vtrhly na radnici a vyhodily z okna konšely, kteří byli dosazeni katolíky a pomáhali utužovat moc reakce. Došlo k vypuknutí husitské revoluce, v které lidový blok městské chudiny a rolníků s výraznými vůdci Jana Želivského a Jana Žižky dokázal vzdorovat s využitím inovativních postupů i proti křížové výpravě.

Jan Želivský sám byl o 3 roky později zavražděn pražskými měšťany, snažícími se oslabit lidové hnutí.

 

 
Před deseti lety zemřel David Pěcha Tisk E-mail
Sobota, 27 červenec 2019

Tento víkend si připomeneme deset let od úmrtí člena Ústřední rady KSM Davida Pěchy. Jako dlouholetý člen KSM zanechal na organizaci svou stopu a stal se tak součástí historie naší organizace, než v mladém věku skončil svůj život.

Celý článek...
 
Brožura o odcizení práce Tisk E-mail
Čtvrtek, 25 červenec 2019

V rámci programu vzdělávání představuje Komunistický svaz mládeže svou brožuru o podstatě vykořisťování a odcizení práce v kapitalismu "Nauč se socialismu ".

Obsah:

  1. Co jsou to mzdy?
  2.  Je námezdní práce dobrovolnou směnou?
  3. Dostávat mzdu, či bohatnout?
  4. Trh: systém rozdělování v kapitalismu
  5. 7 hlavních vlastností tržní ekonomiky
  6. Odcizení práce
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 15 - 21 z 1249
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.