Úvodní stránka Friday, July 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Trumpova administrativa vytváří z Tchaj-wanu nejnovější frontu v protičínské kampani Tisk E-mail
Čtvrtek, 28 květen 2020

Trumpova administrativa učinila další provokativní krok v eskalaci kampaně proti Číně otevřenou podporou znovu zvolené tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen a prosazováním Tchaj-wanu na každoroční ministerské shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO).

Vedení ČLR, které považuje Tchaj-wan za provincii odpadlíků, rozzlobeně reagovalo na kroky, které porušují dlouhodobé protokoly spojené s takzvanou politikou jedné Číny, podle níž země, včetně USA, uznávají Peking jako vládu celé Číny, včetně Tchaj-wanu.

Celý článek...
 
30 let kapitalismu: Populační změny ve východní Evropě 1990-2020 Tisk E-mail
Úterý, 26 květen 2020

Demografické důsledky svobody, demokracie a kapitalismu pro státy východní Evropy po zničení SSSR.

Ukazuje se, že restaurace kapitalismu znamenala opravdovou populační katastrofu pro národy bývalých socialistických zemí, a to zejména národů bývalého Sovětského svazu. Naopak kapitalistická centra západní Evropy vydělala nejen ekonomicky, ale i populačně.

 

Celý článek...
 
130 let od narození Ho Či Mina Tisk E-mail
Úterý, 19 květen 2020

Dnes by své 130. narozeniny oslavil známý revolucionář, prezident nezávislého Vietnamu, básník, filosof a spisovatel.

Ho Či Min se narodil v severovietnamské vesnici Hoáng Trú, kde dnes stojí muzeum Kim Lien. V letech 1919-1923 žil ve Francii a stal se dokonce jedním ze zakládajících členů Komunistické strany Francie. Dále pobýval v Sovětském svazu a v Číně. Roku 1941 se vrátil do Vietnamu, kde vedl levicové hnutí Viet Minh (Liga za nezávislost Vietnamu) v boji proti Vichistické Francii. Po Srpnové revoluci v roce 1945 a vyhlášení Vietnamské demokratické republiky (2. září) byl zvolen jejím doživotním prezidentem. Během následné války v Indočíně (1945-1954) vedl národně-osvobozenecký boj za nezávislost Vietnamu na francouzské koloniální nadvládě. I po odchodu Francouzů z Indočíny však Vietnam musel čelit i i následujícím imperialistickým agresím, především té ze strany USA, známé jako válka ve Vietnamu, kdy Ho Či Min stanul v čele svobodné Vietnamské demokratické republiky na severu a podílel se na podpoře národně-osvobozeneckého hnutí (Viet Cong) v okupovaném Jižním Vietnamu. K zásobování Viet Congu používali Vietnamci tzv. Ho Či Minovu stezku. Ho Či Min věřil ve sjednocení nezávislého Vietnamu a osvobození celé země od imperialistické nadvlády, čehož se už bohužel nedožil. Zemřel v roce 1969 v Hanoji. Po vítězství ve Vietnamské válce a dobytí Jižního Vietnamu (1975) byl Saigon, bývalé jihovietnamské hlavní město, po něm pojmenován jako Ho Či Minovo město.

Ho Či Min patří ke světově významným osobnostem, především jako bojovník proti imperialismu, národní hrdina Vietnamu, revolucionář a bojovník za socialismus a komunismus.

 
Příprava Sovětského svaz na německou agresi Tisk E-mail
Neděle, 17 květen 2020

Jurij Žukov, ruský doktor historických věd hovoří o období let 1939-1941 a o okolnostech, kdy se Sovětský svaz musel připravovat na válku s nacistickým Německem. Přinášíme stručný výtah z jeho výkladu.

8. 3 1939 Hitler prohlásil, že už vyřešil vnitrostátní otázky a nyní je na čase napravit ztráty Německa v důsledku versailleské dohody po porážce Německa v první světové válce. Hitler měl v úmyslu získat zbytek okleštěných českých zemí připravených již mezitím v roce 1938 o pohraničí, Memel čili klajpedskou oblast v Litvě a Gdaňsk. S Polskem, jak prohlásil, skončí za dva týdny. Trvalo mu to nakonec ne 14, ale 17 dní.

Celý článek...
 
Virový globalizmus Tisk E-mail
Pátek, 15 květen 2020

Pandemie pracovala pro nadnárodní elity, ale pouze odsunula krizi kapitalismu

Text ukazuje na zájmy různých mocenských skupin globálního imperialismu (globální kapitál, národní buržoazie a státní struktury) v průběhu současné epidemie a krize, a spektrum jejich možných reakcí a zneužití rychle se vyvíjející situace pro své cíle. Na povrch se dostává zásadní rozpor mezi individuálním a celospolečenským zájmem a krize kapitalistického systému, která o sobě dávala vědět již dlouho před vypuknutím epidemie. Zároveň jsou zasety možnosti lidových bojů proti kapitalistickému systému a za socialismus. Činitelé kapitalistické třídy pak mohou použít protiepidemická mimořádná opatření proti lidu.

Celý článek...
 
COVID: Invaze chmatáků Tisk E-mail
Pondělí, 11 květen 2020

Nechte si své nenažrané banky, hoši! Finanční upíři se je také chystají vykrást.

Nejdřív si přišli pro naše úspory. Potom pro ty, jež jsme měli doma. Teď si jdou pro drobné, co máme v hrníčku na kredenci.

Bojte se. Velice.

Nejprve nám říkali, že se máme bát teroristů. Potom říkali, že se máme bát imigrantů. Teď nám říkají, že se máme bát bakterií? Ale nikdo nám neřekl, že se máme bát totálních uchvatitelů bohatství. 

Celý článek...
 
9. května 1945 - první číslo deníku české revoluční mládeže Mladá fronta Tisk E-mail
Sobota, 09 květen 2020

Jeden z prvních redaktorů Mladé fronty - Miroslav Hladký vzpomíná na začátky práce:

"Dva z naší skupiny, mezi nimi já, jsme se stali členy tiskové komise České národní rady. Hned v sobotu 5. května byl nám vystaven v ČNR dekret na tiskárnu Der neue Tag pro nový deník mládeže. Jenže když ho měl podepsat generální tajemník ČNR sociální demokrat Josef Kubát, místo podpisu dekret roztrhal. Považoval za nesmysl, že by mládež měla mít svou tiskárnu a noviny... Co se nepodařilo 5. května, podařilo se o den později. Ten den jsme měli ve svých rukou dekret. Měl na tom velkou zásluhu opět Václav Koutný, který byl členem ČNR už jako zástupce mládeže. Postaral se také o to, aby jednotka Revoluční gardy ze Žižkova dostala příkaz obsadit tiskárnu deníku Der neue Tag... Čeští sazeči nás uvítali. A tak jsme začali psát články. Sazečské stroje, které po léta chrlily německé texty, mluvily najednou česky... První číslo Mladé fronty se objevilo na ulicích 9. května v sedm hodin ráno... Když Mladá fronta vyšla z rotaček, přihlásila se naléhavě otázka, co s ní?

Pouliční kameloti si pro noviny Der neue Tag nepřišli, netušili totiž, že se tady vydávají české noviny. A tak novým redaktorům Mladé fronty nezbylo, než aby každý popadl balík a šel prodávat noviny do ulic sám."

Po roce 1989 byl majetek mládeže vytunelován a přešel nejdříve do rukou francouzského německého a nyní domácího velkokapitálu.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 15 - 21 z 1363
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.