Úvodní stránka Monday, May 29 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Osobnosti v buržoazních revolucích a měšťanských revolučních hnutích Tisk E-mail
Středa, 16 listopad 2016

Další část ze seriálu o úloze osobnosti v revolučním hnutí se dotýká významných osobností v hnutích bojujících proti feudalismu - například Jan Žižka v husitství.

Při zkoumání dějin vyvstává problematika srovnání moderních revolucí s buržoazními revolucemi nebo měšťanským revolučním hnutím. Je tu nutně rozdílný obsah, kdy v buržoazní revoluci jde o nahrazení jedné vládnoucí třídy (šlechty, feudálů) jinou (buržoazií), kdežto cílem proletariátu je odstranění tříd.

Celý článek...
 
Akce 17. listopadu 2016 v Praze Tisk E-mail
Úterý, 15 listopad 2016

12:00 Hlávkova kolej - u příležitosti Mezinárodního dne studenstva položení květin k pamětní desce Jana Opletala, Hlávkova kolej, Jenštejnská 1, Praha 2. Facebooková událost  

13:00 Klárov - Protestní shromáždění "Stop chaosu! stop nenávisti! Ne válce, ano míru! Facebooková událost  

 
Marxismus o úloze osobnosti v dějinách Tisk E-mail
Úterý, 15 listopad 2016

Na pokračování uvádíme obsah referátu Komunistického svazu mládeže na Pražské teoreticko-politické konferenci věnované významu osobnosti v revolučním hnutí.

Marxistické, historicko-materialistické pojetí popisuje lidi jako zároveň autory i herce svého vlastního dramatu, dějin.

Jednotlivec je v dějinách omezen, podmíněn materiálními podmínkami a společenskými vztahy. Pochází z určité třídy, určitých společenských vztahů, které ho determinují. Ale sám tyto vztahy ovlivňuje, svým jednáním proměňuje - v určitých okamžicích revolučním způsobem. "To, že měnění okolností a lidská činnost spadají vjedno, lze pojímat a racionálně pochopit jen jako revoluční praxi," říká Marx v Tezích o Feuerbachovi. 

Celý článek...
 
Čínský sen a jeho složky Tisk E-mail
Pondělí, 14 listopad 2016

Úspěch či neúspěch vedoucích ekonomik světa závisí na strategii plánování rozvoje, jeho adekvátnosti konkrétním podmínkám rozvoje výrobních sil a výrobních vztahů. Jinými slovy - jde o efektivnost vládnoucích elit, v ČLR pak komunistických, a jejich schopnosti realizovat stanovené plány.

Celý článek...
 
Vláda konečně zaznamenala odliv zisků do zahraničí Tisk E-mail
Pondělí, 14 listopad 2016

https://www.novinky.cz/ekonomika/420368-problem-ceske-ekonomiky-odliv-kapitalu-je-mimoradne-velky.html

Vládní tým v čele s Vladimírem Špidlou objevuje Ameriku - zaznamenává, že nadhodnota z vykořisťování českých pracujících odtéká do zahraničí. Koloniální výprodej národního majetku od 90. let především německému kapitálu nyní přináší ovoce. Ne ovšem samozřejmě zde, ale zahraničním vlastníkům, nadnárodním korporacím a podobně.

Jestliže se někdy uvádí, jakou je Česká republika "čistým příjemcem" dotací EU, neříká se, kdo na nich vydělává (kdo zakázky vykonává a za jaké ceny). Zamlčuje se, kolik odteče z republiky v podobě zisku. Čeští pracující tak živí ze své práce minimálně dva parazity - české kapitalisty i zahraniční monopoly (a správce "jejich" majetku).

 
Zkazka o dvou systémech Tisk E-mail
Neděle, 13 listopad 2016

Spíše ve skutečném než v ideologickém smyslu, výhody a morální převahu skutečně socialistické společnosti v dobách krize zakoušejí členové této společnosti, a svědkem je každý, kdo je ochotný se dívat.

Večer 4. října bouře Matthew, hurikán 4. kategorie (z pětibodové stupnice), vtrhla do nejvýchodnějšího cípu kubánské provincie Guantánamo. Když o několik hodin později toto území opustil, to, co v jeho brázdě zůstalo, bylo opravdu jako Hirošima. Ani fotografie zkázy nemohou sdělit následující krutou realitu a lidské hoře, jež za sebou Matthew zanechal. Až širší pohled, přicházející z prvních záběrů televizních reportérů, pořízených z vrtulníku Revolučních ozbrojených sil, lépe ukázal otřesnou, dech beroucí zkázu.

Celý článek...
 
Změny ve strategii Washingtonu Tisk E-mail
Pátek, 11 listopad 2016
Geopolitické neúspěchy ve 21. století nedovolily americkému a transatlantickému imperialismu řešit globální krizi a udržovat při tom růst jeho vlastní ekonomiky. Hlavní rozpory se i nadále vyostřují a ovlivňují všechny oblasti života lidské civilizace. Podívejme se na hlavní problémy, které budou určovat tendence americké geopolitiky v budoucnosti. Hlavním problémem imperialismu v současnosti je rozpor mezi růstem výroby a spotřeby a možnostmi ekologických systémů planety nezbytnými pro další rozvoj.
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Následující > Konec >>

Výsledky 127 - 133 z 1338
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.